Programy na nowe Raspberry Pi Pico można już pisać w zyskującym na popularności języku Rust. To jednak nie koniec nowości, bo na Pico można już też korzystać z RT-Thread i FreeRTOS.
Niska cena i błyskawicznie rosnąca popularność Raspberry Pi Pico sprawiły, że platforma ta z dnia na dzień zyskuje zupełnie nowe możliwości.
Nowe Raspberry Pi Pico szybko przypadło do gustu fanom malinki. Wiele osób od razu zaczęło pracę nad tym, aby na RPi Pico można było korzystać z technologii, o których nikt nie myślał w momencie premiery tej małej płytki. W ten właśnie sposób powstał m.in. port wsparcia dla języka Rust. Proces ten można było śledzić na Twitterze jego autora - Jonathana Pallanta.
Niezbyt widowiskowy efekt końcowy można zobaczyć na poniższym filmie. Osoby zainteresowane tym, aby pobawić się Rustem na Raspberry Pi Pico znacznie bardziej zainteresują się tym repozytorium, na którym autor udostępnił opracowane przez siebie materiały.
Rust to stosunkowo nowy język programowania. Po raz pierwszy pojawił się dopiero w 2010, ale jego popularność w ostatnim czasie gwałtownie wzrosła. Chociaż syntaktycznie wydaje się zbliżony do C++, został zaprojektowany przez Graydona Hoarde z Mozilla Research jako rozwiązanie, które będzie dużo bezpieczniejsze - głównie pod kątem zarządzania pamięcią.
Logotyp projektu Rust
Coraz częściej Rust można znaleźć w rozwiązaniach IoT, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale także wysoką wydajność programów pisanych w tym języku. Za pomocą Rusta można także pisać bardzo niskopoziomowo - np. kod jądra systemu operacyjnego lub tzw. oprogramowanie bare metal.
Wsparcie dla RT-Thread OS oraz FreeRTOS
Niespodziewanie pojawiło się też wsparcie dla Raspberry Pi Pico od RT-Thread OS. Jest to system operacyjny czasu rzeczywistego, napisany w konwencji open source. Stworzony został głównie dla systemów embedded, a obecnie najczęściej spotkać można go w urządzeniach IoT. W założeniach jest to system kompatybilny z różnymi architekturami - od x86 i Arm do RISC-V i Xtensa.
At your request! @Raspberry_Pi PICO is now available in RT-Thread Studio IDE! Looking to make Raspberry Pico development simple and all in one-stop.
Od teraz do grona wspieranych architektur dołączył też układ RP2040, który jest sercem nowego Raspberry Pi Pico. Potrzebne oprogramowanie można pobrać bezpośrednio ze strony RT-Thread OS. Dostępny jest na niej również samouczek, który ułatwi pierwsze kroki początkującym programistom.
Kolejnym systemem czasu rzeczywistego, który od teraz wspiera m.in. Raspberry Pi Pico jest popularny FreeRTOS. Źródła dostępne są za darmo w nieoficjalnym repozytorium. Mieliście już czas, aby pobawić się Raspberry Pi Pico? Która z tych nowości jest dla Was najciekawsza?
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...