KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Serwisy o robotyce i majsterkowaniu, które warto znać – #1

Serwisy o robotyce i majsterkowaniu, które warto znać – #1

Wpis ten jest początkiem serii krótkich artykułów opisujących witryny Internetowe, które warto poznać. W większości będą to zagraniczne blogi osób zajmujące się konstruowaniem robotów lub tematyką powiązaną.

W tym odcinku przybliżę Wam serwis, na którym spędziłem długie godziny niedowierzając, że tak dopracowane konstrukcje są budowane w domu.

Następny artykuł z serii »

Tym razem przedstawiam anglojęzyczny blog dostępny pod adresem: http://lcamtuf.coredump.cx/ prowadzony przez Polaka, Michała Zalewskiego. Część z Was może go kojarzyć z osiągnięć w innych dziedzinach niż robotyka. Cytując z Wikipedii:

Michał Zalewski (ur. 19 stycznia 1981) – polski informatyk i haker white hat, znany pod pseudonimem lcamtuf.

Od połowy lat 90. aktywnie uczestniczy w projekcie Bugtraq, pisze programy dla systemów z rodziny UNIX (fenris, p0f), był też jednym z autorów systemu Argante. Spośród jego prac dużym zainteresowaniem cieszyły się badania protokołu TCP/IP oraz badanie bezpieczeństwa popularnych przeglądarek internetowych.

Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Zalewski

Zawartość serwisu

Blog podzielony jest na kilka sekcji, najciekawsza z naszego punktu widzenia jest oczywiście ta poświęcona robotyce i CNC. Jeśli szukacie sposobu na praktyczną realizacje CADowych projektów, a jakość druku 3D nie spełnia Waszych oczekiwań zapoznajcie się z omawianym blogiem. Znajdziecie tam niesamowitą dawkę inspiracji!

Autor bloga do budowy swoich robotów (części mechanicznych, przekładni, kół) wykorzystuje precyzyjną obrabiarkę CNC, miękkie drewno, silikon oraz poliuretany. Aby uświadomić sobie jak precyzyjne jest to rozwiązania spójrzcie na poniższą fotografię. Robi wrażenie prawda?

Mnie najbardziej zainteresowały dwie podstrony. Pierwsza z nich opisuję budowę ciekawego pojazdu  ze skrętnymi kołami. Zaprojektowany mechanizm pozwala na obracanie wszystkimi kołami z wykorzystaniem tylko jednego silnika! Wykonaną konstrukcję możecie zobaczyć poniżej:

Innowacyjne skręcanie kół

Innowacyjne skręcanie kół

Szczegółowy opis budowy wraz z licznymi, fenomenalnymi zdjęciami znajdziecie na stronie autora w zakładce The making of Omnibot mkII - szczerze polecam!

Drugą podstroną, która zaciekawiła mnie najbardziej jest fenomenalne kompendium CNC, które pozwala na zrozumienie najważniejszych zasad projektowania elementów i pracy z obrabiarkami. Dowiecie się z niego chociażby jak projektować koła zębate oraz całe przekładnie:

Projekt przekładni

Projekt przekładni

Niestety sprzęt potrzebny do wykonywania takich projektów nie należy do najtańszych. Jednak, kto nie chciałby zbudować samemu, w domowym zaciszu, przekładni tak małej jak poniższa?

Podsumowanie

Blog lcamtuf.coredump.cx jest niesamowicie inspirujący, dlatego polecam każdemu zapoznanie się z materiałami tam umieszczonymi. Warto wspomnieć, że autor strony zajmuje się również fotografią, dzięki czemu wszystkie artykuły opatrzone zostały doskonałymi zdjęciami.

P.S. Jesteście zainteresowani kontynuacją cyklu? Dajcie znać w komentarzach!

Wszystkie fotografie wykorzystane we wpisie są własnością Michała Zalewskiego

Następny artykuł z serii »

blog, ciekawe, cnc, poliuretan, roboty, silikon

Trwa ładowanie komentarzy...