KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Sieć 5G jest już za rogiem, IoT coraz bliżej

Sieć 5G jest już za rogiem, IoT coraz bliżej

Komunikacja mobilna rozwija się w zawrotnym tempie. Sieć 4G jest cały czas ulepszana. Dla większości osób 4G LTE jest nadal nowością.

Pomimo tego, plany stworzenia sieci 5G idą już pełną parą. Płynące z niej korzyści to m.in. znacznie szybszy transfer danych oraz rozwój Internetu rzeczy (Internet of Things).

Firmy NTT Docomo z Japonii, KT i SK Telecom z Korei Południowej oraz Verizon z USA zamierzają zawrzeć porozumienie dotyczące koordynacji testów i prac nad siecią 5G pod względem technologicznym. Specyfikacje 5G mają być gotowe już w 2018 roku. Stworzą one standardy dla producentów urządzeń.

Internet of things

5G umożliwi interakcje pomiędzy ludźmi, danymi, przedmiotami, a nawet miastami na niespotykaną dotychczas skalę. W tym celu trzeba zwiększyć prędkość transferu 100 razy, a pojemność całego systemu tysiąckrotnie.

Miasto przyszłości - sieć 5G.

Miasto przyszłości - sieć 5G.

Internet rzeczy umożliwi przedmiotom stałe korzystanie z usług w chmurze, co sprawi, że liczba użytkowników sieci mobilnej będzie nawet stukrotnie wyższa (w porównaniu z 4G LTE).

Zamiast stacji bazowej, która nadaje sygnał we wszystkich kierunkach, będzie można przekazywać sygnały pomiędzy terminalami, a stacją bazową. Pozwoli to na eliminację zakłóceń i efektywniejszy transfer.

5g-2

Praktyczne testy sieci 5G.

Dwa terminale znajdowały się 3 m oraz 9 m od stacji bazowej. W kolejnej próbie udało się również przekazać dane z prędkością 10 Gb/s na odległość 70 m oraz 9 Gb/s na odległość 120 m. Docomo obiecuje usługi 5G już przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio w 2020 roku.

Źródło: [1]

5G, IoT, komunikacja, sieć

Trwa ładowanie komentarzy...