Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Silniki, które obecnie znajdują się w plecakach odrzutowych, nie sprawdzają się jako urządzenia kontrolujące kierunek ruchu astronautów. Jest to szczególnie ważne, gdy w pobliżu nie ma uchwytów czy ramion robotycznych, a człowiek jest zostawiony sam sobie, np. na asteroidzie.
Żyroskop CMG to urządzenie sterujące, a nie tylko rodzaj czujnika. Wytwarza on moment obrotowy, dzięki czemu może zmienić pozycję ciała astronauty lub przeciwnie, utrzymać jego aktualną pozycję.
Projekt skafandra kosmicznego o nazwie V2Suit posiada moduły z żyroskopami umieszczone na kończynach, po dwa na każdej. Kierunek poruszania się jest zaprogramowany, a moduły wytwarzają opór podobny do grawitacji, gdy astronauta próbuje poruszać się w kierunku przeciwnym.
Poprawiłoby to koordynację wzrokowo-ruchową, bo zmiana reakcji środowiska na ruchy człowieka nie byłaby tak drastyczna.
Stabilizacja ruchów zmniejszyłaby także negatywny wpływ nieważkości na organizm człowieka. Nie jest to jednak sztuczna grawitacja, więc efekty te nie byłyby do końca wyeliminowane.
Żyroskopy CMG mogą też być umieszczone w plecakach odrzutowych, gdzie współpracowałyby z silnikami. To rozwiązanie zostało przetestowane przy pomocy symulacji komputerowej w wirtualnej rzeczywistości.
Kolejnym celem, już częściowo zrealizowanym, jest stworzenie odpowiednio małych żyroskopów CMG. Następny krok, przed testami w stanie nieważkości, to testy w warunkach ziemskich.
Źródło: [1]
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
astronauci, grawitacja, kosmos, żyroskop
Trwa ładowanie komentarzy...