KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Skafander kosmiczny i plecak odrzutowy z żyroskopem

Skafander kosmiczny i plecak odrzutowy z żyroskopem

Stabilizacja ruchów człowieka stanowi wyzwanie w warunkach niskiej grawitacji. Nawet niewielkie potrącenie może sprawić, że astronauta zacznie się obracać zamiast poruszać się w wybranym przez siebie kierunku.

Draper Laboratory chce rozwiązać ten problem przy pomocy żyroskopów.

Silniki, które obecnie znajdują się w plecakach odrzutowych, nie sprawdzają się jako urządzenia kontrolujące kierunek ruchu astronautów. Jest to szczególnie ważne, gdy w pobliżu nie ma uchwytów czy ramion robotycznych, a człowiek jest zostawiony sam sobie, np. na asteroidzie.

Żyroskop CMG to urządzenie sterujące, a nie tylko rodzaj czujnika. Wytwarza on moment obrotowy, dzięki czemu może zmienić pozycję ciała astronauty lub przeciwnie, utrzymać jego aktualną pozycję.

V2Suit-2

Projekt skafandra kosmicznego o nazwie V2Suit posiada moduły z żyroskopami umieszczone na kończynach, po dwa na każdej. Kierunek poruszania się jest zaprogramowany, a moduły wytwarzają opór podobny do grawitacji, gdy astronauta próbuje poruszać się w kierunku przeciwnym.

Prototypy modułów.

Prototypy modułów.

Poprawiłoby to koordynację wzrokowo-ruchową, bo zmiana reakcji środowiska na ruchy człowieka nie byłaby tak drastyczna.

Stabilizacja ruchów zmniejszyłaby także negatywny wpływ nieważkości na organizm człowieka. Nie jest to jednak sztuczna grawitacja, więc efekty te nie byłyby do końca wyeliminowane.

Żyroskopy CMG mogą też być umieszczone w plecakach odrzutowych, gdzie współpracowałyby z silnikami. To rozwiązanie zostało przetestowane przy pomocy symulacji komputerowej w wirtualnej rzeczywistości.

Testy w wirtualnej rzeczywistości.

Testy w wirtualnej rzeczywistości.

Kolejnym celem, już częściowo zrealizowanym, jest stworzenie odpowiednio małych żyroskopów CMG. Następny krok, przed testami w stanie nieważkości, to testy w warunkach ziemskich.

Źródło: [1]

astronauci, grawitacja, kosmos, żyroskop

Trwa ładowanie komentarzy...