KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Śmiertelny wypadek z udziałem Autopilota Tesli

Śmiertelny wypadek z udziałem Autopilota Tesli

W zderzeniu Tesli Modelu S z naczepą ciężarówki zginął kierowca samochodu. Zawiódł Autopilot.

Do tragicznego wypadku doszło na Florydzie. Specjaliści z NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) badają błędy popełnione przez autonomiczny system.

Ciężarówka skręciła prostopadle do kierunku jazdy Tesli, czego nie zauważył ani Autopilot, ani kierowca. Samochód nie zahamował i wjechał pod ciężarówkę o wysokim prześwicie, uderzając w nią przednią szybą.

Producent samochodu w oficjalnym oświadczeniu przypomniał, że Autopilot to tylko asystent jazdy, który nadal znajduje się w fazie beta. Kierowca, który włącza tę funkcję, ma obowiązek trzymać dłonie na kierownicy, aby natychmiast przejąć kontrolę w razie niebezpieczeństwa.

Przebieg wypadku.

Przebieg wypadku.

Na szczęście każdy wypadek, w którym bierze udział autonomiczny pojazd, najprawdopodobniej nigdy już się nie powtórzy. Można mu zapobiec, wyciągając wnioski i wprowadzając poprawki do systemów. Zmiany, które powinny zostać wprowadzone, to przede wszystkim skuteczniejsze odróżnianie drogowskazów od innych obiektów.

W warunkach słabej widoczności dla kamery przydałby się też LIDAR. Posiadają go wszystkie inne autonomiczne samochody, ale Elon Musk, prezes Tesli, twierdzi, że ta technologia jest zbędna.

Pomimo wypadku Autopilot Tesli jest bezpieczniejszy od człowieka-kierowcy. Jest to pierwsza ofiara śmiertelna na 210 mln przejechanych kilometrów, podczas gdy w przypadku zwykłych samochodów ginie jedna osoba na 100 mln km.

Źródło: [1]

autonomia, autopilot, pojazd, samochód

Trwa ładowanie komentarzy...