KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Automatyczny sorter DIY do kolorowych koralików

Automatyczny sorter DIY do kolorowych koralików

Ręczne sortowanie niewielkich koralików to długi i monotonny proces. Nietrudno też o pomyłkę wynikającą ze zmęczenia. 

Oto stosunkowo prosty sorter DIY, który może samodzielnie rozdzielić wsypane koraliki. Cały proces zajmie znacznie mniej czasu i nie będzie wymagał żadnego wysiłku ze strony operatora.

Autor projektu, podpisujący się pseudonimem kalfalfa, postanowił zbudować urządzenie, które będzie sortowało kolorowe korale typu Perler, używane m.in. do tworzenia breloczków i figurek.

Oto co można stworzyć z korali Perler

Oto co można stworzyć z korali Perler

Konstruktor użył komponentów, które znalazł w domu. Skorzystał z modułów Phidgets, czyli małych bloków pełniących konkretną funkcję (np. czujnika temperatury lub sterownika silników). Prostota tego rozwiązania tkwi w łatwości łączenia poszczególnych bloków, co widać na poniższym zdjęciu.

Moduły Phidgets

Moduły Phidgets

Za rozpoznawanie kolorów odpowiadają kamerka USB oraz oprogramowanie napisane za pomocą OpenCV. Urządzenie wyposażone jest w dwa napędy. Jeden silnik krokowy służy do pobierania nieposortowanych korali z zasobnika, a zadaniem drugiego jest obracanie pojemników na posortowane korale. Pojemnik ten został wykonany z kartonu.

Po włączeniu urządzenia następuje ustawienie pozycji początkowej pojemnika na posortowane korale. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu czujnika magnetycznego oraz magnesu. Sensor ten jest w stanie wykryć desynchronizację silnika podczas pracy, co pozwala uniknąć błędnego podczas dłuższej pracy urządzenia. Po zakończeniu kalibracji maszyna zaczyna normalną pracę, czyli pierwszy silnik pobiera koralik z zasobnika, kamera odczytuje jego kolor, a następnie koralik trafia do pojemnika.

Działanie urządzenia widoczne jest na poniższej, krótkiej prezentacji:

Sam projekt jest nieskomplikowany i dość łatwy do odtworzenia przez innych majsterkowiczów. Co prawda użyto tutaj modułów Phidgets, które nie są zbyt popularne w Polsce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zastąpić je Arduino i np. czujnikiem koloru. Więcej informacji na temat opisywanego urządzenia znaleźć można w artykule przygotowanym przez autora tego DIY. Jeśli szukacie inspiracji do budowy podobnego urządzenia na Arduino, to sprawdźcie np. ten sorter cukierków:

Automatyczne sortowanie cukierków dzięki Arduino!
Automatyczne sortowanie cukierków dzięki Arduino!

Czy kusiło Was kiedyś, aby posortować kolorowe cukierki, np. M&M'sy? Zanim każdy trafiłby do przegródki część byłaby już pewnie... Czytaj dalej »

Źródła: [1], [2]

OpenCV, projekty, sorter

Trwa ładowanie komentarzy...