KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

OpenMV Cam H7 – nowa wersja modułu wizji komputerowej

OpenMV Cam H7 – nowa wersja modułu wizji komputerowej

Analiza obrazu wymaga stosunkowo dużej mocy obliczeniowej. Samodzielne pisanie programów na rozbudowane układy zdolne do takich zadań często wykracza poza umiejętności hobbystów.

Rozwiązaniem tego problemu ma być OpenMV Cam H7. Mały, ale potężny układ wizyjny, który może być wykorzystany przez każdego.

Konstruktorzy projektów wymagających analizy obrazu z kamery chętnie wykorzystują Raspberry Pi, dobrym przykładem może być niedawno opisywany projekt automatu sortującego klocki LEGO:

Sortowanie LEGO dzięki Raspberry Pi i TensorFlow
Sortowanie LEGO dzięki Raspberry Pi i TensorFlow

Jednym z najpopularniejszych projektów, który pojawił się na Forbocie był sorter M&M'sów. Pora na bardziej rozbudowane urządzenie, które... Czytaj dalej »

Często zachodzi jednak potrzeba znacznie prostszej analizy obrazu - rozpoznawanie kolorów, szukanie markerów lub wykrywanie linii. W takich zastosowania znacznie lepiej powinien sprawdzić się opisywany dziś projekt, który niedawno zadebiutował na Kickstarterze.

Nowa wersja OpenMV.

Nowa wersja OpenMV.

OpenMV Cam H7 to rozwinięcie OpenMV Cam M7, który z kolei jest rozwinięciem opisywanego jakiś czas temu na blogu układu OpenMV, który nie zdobył wtedy u nas dobrej oceny. Zainteresowanych odsyłam do tamtej recenzji.

Nowa wersja układu z dodatkowymi modułami.

Nowa wersja układu z dodatkowymi modułami.

W nowej wersji autorzy przede wszystkim zmienili mikrokontroler z potężnego STM32F7 na jeszcze potężniejszy STM32H7. Tak samo jak poprzednio do dyspozycji mamy środowisko OpenMV IDE i ponownie układ programujemy w języku MicroPython (czyli odchudzonym języku Python dla systemów wbudowanych). Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby programować w C – cały kod jest otwarty i (podobno) dobrze udokumentowany.

Środowisko OpenMV IDE.

Środowisko OpenMV IDE.

Jedną z większych zalet nowego systemu jest jego modułowość. Od teraz możliwe jest podłączanie innych kamer, na początku będzie można skorzystać z 3 kamer: zwykłej do 120 FPS dla rozdzielczości 320x240 px, superszybkiej do 400 FPS dla rozdzielczości 80x60 px (albo 200 FPS dla 160x120 px) oraz kamery termicznej od FLIR. Może nie jest to najwyższa jakość obrazu z jaką się spotkaliście, ale do wizji komputerowej wystarczy aż nadto.

Opis wyprowadzeń OpenMV IDE.

Opis wyprowadzeń OpenMV IDE.

Samo wykrywanie, rozpoznawanie i śledzenie obiektów może nie wystarczyć, jeśli nie jesteśmy w stanie łatwo wykorzystać tej wiedzy do wykonywania konkretnych zadań. Twórcy OpenMV dobrze o tym wiedzą i oprócz modułu z kamerą, udostępniają także nakładki (shieldy), które pozwalają wykorzystać ten sam moduł do sterowania silnikami i serwami, do zdalnej komunikacji przez WiFi oraz do podglądu obrazu na ekranie LCD. Można również wykorzystać wybrane piny i interfejsy modułu tak, jakbyśmy programowali „zwykły” mikrokontroler.

Do końca kampanii pozostało 14 dni, a twórcy uzbierali już 60 tys. dolarów. Do tej pory projekt wsparło ponad 400 osób. Najtańszy moduł z podstawową kamerą kosztuje niecałe 50 dolarów. Więcej o tym projekcie znaleźć można na stronie trwającej zbiórki oraz na stronie producenta.

Czy do Arduino można podłączyć kamerę? Test ArduCAM!
Czy do Arduino można podłączyć kamerę? Test ArduCAM!

Dużo osób wykorzystujących w swoich projektach Arduino chciałoby podłączyć do niego kamerę. Temat wydaje się trudny, ponieważ platforma... Czytaj dalej »

F7, H7, kamera, kickstarter, obraz, OpenMV, stm32, wizja

Trwa ładowanie komentarzy...