KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Vyo, to nowe spojrzenie na społeczne roboty domowe

Vyo, to nowe spojrzenie na społeczne roboty domowe

Społeczne roboty domowe na ogół nie różnią się od zwykłego tabletu w obudowie sympatycznego humanoida - wszystkie interakcje oparte są na rozpoznawaniu mowy. W razie potrzeby można też skorzystać z ekranu.

Wynalazcy z IDC Herzliya, Cornell i SK Telecom zaprezentowali Vyo – robota, który przełamuje tę konwencję.

Robot, które jest osobistym asystentem i służy jako centralny interfejs inteligentnych urządzeń domowych, to nic nowego. Innowacyjne rozwiązania, które oferuje Vyo, to niehumanoidalny kształt połączony z antropomorficznymi reakcjami, a także sposób interakcji oparty na dotyku różnych przedmiotów.

Zachowanie domowej atmosfery jest niezbędne, żeby robot był komfortowy w użyciu. Według twórców Vyo, jest to niemożliwe, gdy w grę wchodzi ekran lub mówienie do ścian. Dlatego ich wynalazek to nie tylko narzędzie, które monitoruje dom, ale także cichy, dyskretny i pełen szacunku towarzysz.

Projektowanie przyjaznych i pełnych szacunku reakcji robota.

Projektowanie przyjaznych i pełnych szacunku reakcji robota.

Komunikacja odbywa się za pomocą małych przedmiotów – ikonek, które właściciel kładzie w odpowiednim miejscu na powierzchni robota. Każda z nich oznacza inteligentne urządzenie lub system. Vyo rozpoznaje je i wykonuje konkretne zadanie lub przedstawia jego status. Człowiek może kontrolować urządzenia poprzez przesuwanie ikonek.

Taki sposób interakcji jest szybki (np. ręcznie strącając wszystkie ikonki można wyłączyć wszystkie systemy na raz), a ponadto symbolizuje dosłowne przekazanie zadania innej osobie, a tym samym przypomina komunikacja interpersonalną.

Proces projektowania Vyo.

Proces projektowania Vyo.

Jedyny ekran, który posiada Vyo, znajduje się na czubku jego głowy. Inspiracją był tu mikroskop – ekran nie służy do dwustronnej interakcji, a jedynie pokazuje, o czym robot aktualnie myśli. W tej chwili twórcy Vyo porównują jego efektywność z robotami wykorzystującymi rozpoznawanie mowy i ekrany. Mają też w planach wersję, która przypominałaby mebel.

Źródło: [1]

czujniki, dom, IoT, robot

Trwa ładowanie komentarzy...