KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wideo kurs Arduino. Wygodna nauka programowania?

Wideo kurs Arduino. Wygodna nauka programowania?

Skąd można czerpać wiedzę podczas nauki programowania? Z książek, gazet, serwisów oraz filmików na YouTubie.

A gdyby tak, rozwinąć ostatnią możliwość i uczyć się z profesjonalnie przygotowanych filmów?

Można powiedzieć, że rynek kursów wideo stawia w Polsce dopiero pierwsze kroki. Jedną z firm specjalizującą się w tego typu materiałach jest Wydawnictwo Strefa Kursów. Oprócz licznych kursów związanych z branżą IT niedawno pojawił się tam kurs programowania Arduino. Wiele razy trafiałem na reklamy tych poradników. W końcu postanowiłem samemu je sprawdzić.

Sprawy techniczne. W jakiej formie otrzymujemy kurs?

Kurs możemy otrzymać w formie cyfrowej (do pobrania z serwera) lub bardziej tradycyjnie, pocztą na płycie CD. Ja wybrałem opcję pierwszą, dzięki temu kurs mogłem mieć na swoim dysku już po kilku minutach. Archiwum ze wszystkimi danymi to ponad 3GB danych. Na szczęście pobieranie idzie sprawnie - oczywiście wszystko zależy również od Waszego łącza.

Po rozpakowaniu pobranego archiwum znajdziemy 54 filmy o łącznej długości około 7 godzin. Tutaj miła niespodzianka materiały wideo dostarczane są w zwykłych plikach filmowych, które można przeglądać w dowolnym odtwarzaczu, nie ma również problemu z przewijaniem fragmentów lub pomijaniem całych lekcji. Dla mnie była to duża zaleta, ponieważ spotkałem się wcześniej z kursami wideo, które dostarczane były w niewygodnych, dedykowanych flashowych programach.

Jakość nagrań jest dobra, obawiałem się o dźwięk jednak okazał się wyraźny i czysty. Jedynie do czego można się przyczepić, to czasami zbyt szybie mówienie prowadzącego. Poszczególne lekcje, to filmy na których płynnie przeplatany jest obraz z kamery pokazujący uruchamiane urządzenie wraz z obrazem, który przedstawia nam edytor Arduino IDE oraz powstający kod.

Zawartość kursu

Na wstępie warto wspomnieć, że autorem kursu jest jeden z użytkowników Forbota. Konkretnie mam na myśli Jamtex'a, który prezentował u nas swoje niecodziennie wyglądające roboty:

Od lewej roboty: Minisumo ADIK-10Sirius-GMinisumo a'la KoNaR

Kurs Arduino omawia wszystko, to co najważniejsze, aby czuć się pewnie w momencie, gdy przejdziemy do samodzielnego pisania programów. Podczas nauki z tak szczegółowych filmów naprawdę ciężko popełnić błąd.

Na początku było mi ciężko skupić się i przez pewien czas siedzieć przed komputerem słuchając wykładu. Z czasem okazało się to jednak całkiem wygodne. Wszystko zależy od długości danej lekcji, a ta waha się od 3 do 17 minut.

Oprócz samego Arduino kurs omawia również podstawy elektroniki, które są niezbędne do zabawy z programowaniem. Następnie omawiane są podstawy środowiska oraz samej platformy Arduino.

ArduinoKurs

Każda lekcja to kolejny, mały projekt. Dzięki temu możemy w praktyce poznać zarówno sposób sterowania diodami, jak i zaawansowane metody kontroli silników przy pomocy mostków H. Ostatni, największy projekt to budowa prostego robota zdolnego do omijania przeszkód. Pełną, filmową zapowiedź kursu można znaleźć na stronie wydawnictwa.

Czekam na Wasze komentarze, jeśli macie pytanie do konkretnych lekcji. Żadne słowa nie zrecenzują dobrze kursu wideo, dlatego zachęcam do sprawdzenia poniższej, przykładowej lekcji oraz własnej oceny tej formy nauki.

Podsumowanie

Kursy wideo mają duży potencjał. Jednak nie będą odpowiednie dla każdego. Wydaje mi się, że część osób będzie nadal wybierała książki papierowe. Zastanawia mnie jednak stosunkowo niska cena kursów wideo. Materiały takie wymagają dużego nakładu pracy, zarówno przez autora jak i wydawnictwo podczas edycji filmów. Biorąc pod uwagę powyższe, uważam, że kurs jest tani.

W związku z powyższym kurs Arduino wydawnictwa Strefa Kursów oceniam jako bardzo ciekawą alternatywę dla osób, które chcą zacząć przygodę z mikrokontrolerami. Musicie jednak sami ocenić, czy potraficie uczyć się z "wykładów".

P.S. Niedługo na Forbocie pojawi się kurs Arduino ukierunkowany na robotykę. Opisywane poradniki wideo będą dobrym uzupełnieniem naszego kursu!

Jeśli nie chcecie przegapić kolejnych informacji o kursie Arduino, skorzystajcie z poniższego formularza i zapiszcie się na powiadomienia o nowych artykułach!

arduino, kurs, początkujący, programowanie, recenzja, wideo

Trwa ładowanie komentarzy...