KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Wirtualny zderzak zapobiega kraksom dronów

Wirtualny zderzak zapobiega kraksom dronów

Roje złożone z dziesiątek quadrocopterów potrafią wykonywać wiele przydatnych czynności. Niestety są one podatne na kraksy za każdym razem, gdy roboty lecą bardzo blisko siebie.

Wynalazcy z Georgia Tech zaprezentowali wirtualny zderzak, który pozostawia pustą przestrzeń naokoło dronów i ponad nimi.

Lot tuż pod innym quadrocopterem jest równie niebezpieczny jak dotknięcie go z boku, ponieważ zakłóca to przepływ powietrza, przez co druga maszyna zostaje podcięta. Aby uniknąć tego problemu, nad każdym dronem powstał wirtualny “cylinder”. Do prawidłowego działania jego wysokość musi wynosić przynajmniej 60 cm, co równa się odległości pomiędzy poszczególnymi wirnikami pomnożonej przez 5.

Dzięki odpowiednim algorytmom roboty błyskawicznie schodzą sobie nawzajem z drogi, gdy tylko wykryją inne urządzenie nadlatujące zbyt blisko.

Tego rodzaju technologia jest niezbędna, bo w roju sterowanie każdym quadrocopterem z osobna przez człowieka nie jest możliwe. Maszyny muszą więc wiedzieć, jak robić to samodzielnie, dla bezpieczeństwa ludzi i własnego.

Źródło: [1]

dron, drony, quadrocoptery

Trwa ładowanie komentarzy...