Ta strona używa ciasteczek (plików cookies), dzięki którym może działać lepiej. Dowiedz się więcejRozumiem i akceptuję

BALLU, humanoidalny robot-sterowiec

Wiadomości 21.11.2016 Monika Mordzińska

balluNiedawno odbyła się międzynarodowa konferencja dotycząca robotów humanoidalnych (2016 IEEE International Conference on Humanoid Robots).

BALLU, to jedno z najciekawszych urządzeń zaprezentowanych podczas tego wydarzenia. Jego ciało składa się z balonów wypełnionych helem. Dzięki temu całość może się poruszać na dwóch cienkich nogach.

Powstały na UCLA robot, którego pełna nazwa to Buoyancy Assisted Lightweight Legged Unit, tylko trochę przypomina humanoida. Jest niezwykle lekki i potrafi m.in. iść do przodu lub do tyłu (także po powierzchni wody), skręcać, podskakiwać i chodzić po schodach. Inspiracją dla twórcy urządzenia, było pytanie: “Co by się stało, gdybyśmy zmienili kierunek grawitacji?”.

BALLU to bardziej hybrydowy statek powietrzny niż sterowiec. Nie jest on lżejszy od powietrza, a jego ruchy są kontrolowane przez bardzo cienkie nogi. Każda z nich ma tylko jeden stopień swobody – w kolanie.

Siłowniki, zasilanie i elementy komunikacyjne znajdują się w stopach. Umieszczenie tam najcięższych (choć nadal bardzo lekkich) części spowodowało, że robot jest stabilny. Jedyny problem stanowi dla niego wiatr.

ballu-2

Na razie BALLU to “chodzące urządzenie informacyjne”, ponieważ wykonywanie innego rodzaju pracy nie jest dla niego możliwe. W planach jest już m.in. wersja, która może przenosić ładunki, a także wersja z czterema kończynami. BALLU ma również wspinać się i przeskakiwać przez wysokie przeszkody.

Źródło: [1]

Powiadomienia o nowych, darmowych artykułach!

Komentarze

livius

20:06, 28.11.2016

#1

problem tylko z wiatrem ;-)

Zobacz powyższe komentarze na forum

FORBOT Damian Szymański © 2006 - 2017 Zakaz kopiowania treści oraz grafik bez zgody autora. vPRsLH.