Kursy • Poradniki • Inspirujące DIY • Forum
Już 25 stycznia 2020 wyremontowana wrocławska Hala Stulecia wypełni się po brzegi konstruktorami i fanami robotyki z całego globu. Na spragnionych wrażeń widzów czeka aż 18 konkurencji, wśród nich wyścigi dronów, walki robotów w klatce oraz nowość - Folkrace, czyli wyścig z przeszkodami dla pojazdów w pełni autonomicznych.
Oczywiście udział w wydarzeniu (dla widzów oraz zawodników) jest darmowy. Swoje konstrukcje można zgłaszać do 5 stycznia. Rok temu Robotic Arena przyciągnęła niemalże 300 maszyn, 373 uczestników z 9 krajów i 5000 widzów. Krótka relacja z poprzedniej edycji:
Zawody robotów Sumo
Nieodłączna konkurencja każdych zawodów - japońskie zapasy przeniesione w świat robotów. Dwie maszyny ustawia się na dohyō. Cel: wypchnąć oponenta poza obszar walki. Podobnie jak ludzie, roboty rywalizują w różnych kategoriach wagowych:
- MegaSumo
- Sumo
- MiniSumo Enhanced
- MicroSumo Enhanced
- NanoSumo
- Walki robotów MiniSumo
- Walki robotów Sumo
Zawody robotów LineFollower
Zadaniem robotów jest jak najszybsze pokonanie trasy wyznaczonej czarną linią na białym podłożu. Podobnie jak w Formule 1 prędkość jest wszystkim, rozróżnia się tu 4 podkategorie:
- LineFollower Light - standardowa wersja konkurencji (płaski tor z zakrętami)
- LineFollower Turbo - wariant z dozwolonymi turbinami
- LineFollower Enhanc3D - wyścigi robotów z turbinami na torze, który może zawierać pętle, pochylnie i różnego typu przeszkody
- LineFollower Drag - robotyczny sprint na idealnie prostym torze
- Wyścigi w kategorii Enhanc3D
- Wyścigi w kategorii Drag
Zawody robotów MicroMouse
Zamysłem konkurencji jest symulacja zachowania myszy szukającej kawałka sera zlokalizowanego w labiryncie. Robot eksplorując planszę tworzy wszystkie możliwe połączenia między miejscem startu, a metą (środkiem labiryntu).
W kolejnych przejazdach, na podstawie autonomicznie wyznaczonej trajektorii, robot ma za zadanie, w jak najkrótszym czasie przejechać labirynt. W tym roku konstrukcje będą rywalizowały w labiryncie o wymiarach 16x16.
Roboty MicroMouse – 5 metod przeszukiwania labiryntu
MicroMouse to rodzaj zawodów, w których nasz robot (mysz) ma za zadanie w jak najkrótszym czasie rozwiązać labirynt. Rozwiązanie labiryntu,... Czytaj dalej »
Zawody Combat
Ubiegłoroczna nowość, która wzbudziła ogromne zainteresowanie, skierowana do wszystkich fanów destrukcji. Robotyczni gladiatorzy toczą walki w klatce. Piły, młoty, wirujące ostrza - to tylko niektóre możliwości. Konstruktora ogranicza jedynie jego wyobraźnia i limit masy oraz rozmiarów, podobny do tego z kategorii MiniSumo. Roboty mogą być sterowane zdalnie lub w pełni autonomiczne.
- Robot do walk Combat
- Arena zmagań robotów
Zawody Rescue
Pozycja obowiązkowa dla bohaterów gotowych na ratowanie świata. Zadanie polega na zlokalizowaniu w prostym, małym labiryncie przedmiotu - najczęściej pluszowej maskotki i przetransportowaniu jej w bezpieczne miejsce do bazy.
NOWOŚĆ: Zawody Folkrace
Tegoroczna nowość, czyli popularny zwłaszcza w krajach skandynawskich wyścig na jednym torze pełnym zakrętów, wzniesień i przeszkód. Na wielu zawodach konstrukcje zawodników mogą być zdalnie sterowanie, jednak na Robotic Arenie będą autonomicznie. Wygrywa robot, który w danym czasie zrobi najwięcej okrążeń.
Zawody Dron ∞ i Dron Sandbox
Konkurencje dla miłośników powietrznych zmagań. Dron ∞ to kategoria dla maszyn autonomicznych, gdzie należy pokonać trasę w kształcie cyfry 8. Natomiast w Dron Sandbox wystartują drony zdalnie sterowane, przy czym w tym roku organizatorzy pozwalają na wykorzystanie komercyjnych konstrukcji.
Zawody PuckCollect
W tej kategorii roboty zbierają z planszy losowo rozmieszczone kolorowe krążki (pucks). Ogromną rolę odgrywa dobór algorytmu wykrywania obiektów i taktyki - jednocześnie na planszy znajdują się dwa roboty, więc od konstruktora zależy czy jego maszyna skupi się w pełni na swoim zadaniu, czy spróbuje przeszkodzić oponentowi.
Zawody robotów RoboSprint
Bieg inspirowany konkurencją starożytnych igrzysk olimpijskich - “dromos”. Zamiast konwencjonalnych i oklepanych kół konstrukcje wyposażone są w kończyny. Długość trasy - 3 metry - nie robi wrażenia, jednak dla mniejszych robotów to całkiem spory dystans!
Kategoria Freestyle
Ostatnia z przygotowanych konkurencji, ale jedna z najważniejszych. Wszystkie konstrukcje, które nie wpisują się w pozostałe kategorie są tutaj mile widziane. Poza wykonaniem, ważny jest tutaj też pomysł, innowacyjność, możliwości rozwoju. Zwycięzcę wybierze Jury złożone z naukowców i pasjonatów.
Historia Robotic Areny
Robotic Arena to międzynarodowe zawody robotów organizowane przez Koło Naukowe Robotyków “KoNaR” nieprzerwanie już od 12 lat. Początkowo odbywały się w jednym z budynków Politechniki Wrocławskiej, jednak z biegiem czasu zainteresowanie rosło tak bardzo, że wydarzenie przeniesiono do Hali Stulecia, jednego z symboli Wrocławia.
Członkowie Koła mają nadzieję, że nadchodząca edycja okaże się jeszcze ciekawszym wydarzeniem, wywierając pozytywny wydźwięk w świecie robotyki i technologii. Więcej informacji znaleźć można na stronie Robotic Areny oraz na Facebooku.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
roboty, wrocław, wydarzenia, zawody
Trwa ładowanie komentarzy...