KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Znamy zwycięzców Konkursu Naukowego E(x)plory!

Znamy zwycięzców Konkursu Naukowego E(x)plory!

Aż 56 młodych naukowców wzięło udział w finale Konkursu Naukowego E(x)plory, który odbył się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Podczas 5 wcześniejszych etapów regionalnych wybrano 33 z 177 projektów, które przez ostatnie 3 dni oceniane były przez autorytety naukowe.

Anna Aldona Skierska, Szymon Kanikowski i Bartosz Piechocki stanęli na podium w finale największego w kraju konkursu naukowego organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Nagrody wręczono na zakończenie wydarzenia Gdynia E(x)plory Week.

Jury zdecydowało, że to właśnie w poniższych pomysłach drzemie największy potencjał:

 1. Nagroda główna, 10 000 zł dla Anny Aldony Skierskiej ze Szczecina
  za projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne
 2. Druga Nagroda, 7 000 zł dla Szymona Kanikowskiego z Poznania
  za projekt „Wykrywacz raka
 3. Trzecia Nagroda, 5 000 zł dla Bartosza Piechockiego z Poznania
  za projekt „Safe flight – innovative idea for a wing modification

Gdynia E(x)plory Week to wydarzenie na które czekam cały rok. Jest to cudowny czas, a jego największą wartością jest spotkanie z tyloma wspaniałymi osobami zainteresowanymi nauką. Jest to na pewno jedno z najbardziej wyjątkowych doświadczeń dla kogoś, kto lubi odkrywać świat, lubi zadawać pytania. Jestem ogromnie wzruszona, że po 4 latach z E(x)plory mój projekt został tak wysoko oceniony – Anna Aldona Skierska, zwyciężczyni Konkursu Naukowego E(x)plory 2019.

Autorka zwycięskiego projektu

Autorka zwycięskiego projektu

W tym roku mieliśmy niezwykle trudne zadanie. Poziom był bardzo wyrównany – nie tylko jakość tych projektów jest wielka, ale także poziom wiedzy młodych naukowców jest bardzo imponujący – powiedział przewodniczący Jury, Dr Wojciech Kuźmierkiewicz z Fundacji Naukowej Polpharmy.

Nagrody główne na rozwój badań ufundowała Grupa LOTOS. Oprócz wymienionych pozycji, przyznano również nagrody specjalne, a także wyłoniono zwycięzcę internetowego plebiscytu „Innowator jutra”, w którym internauci głosowali na najlepszy projekt. Zwycięzcą tego plebiscytu został Oskar Makowski. Jego projekt, „Ocena możliwości wykorzystania larw Zophobas moria do utylizacji styropianu na skalę przemysłową”, zdobył 1168 głosów. Laureat otrzymał bon w wysokości 2 000 zł na udział w wybranej przez siebie konferencji naukowej.

Zdobywca tytułu Innowator jutra

Zdobywca tytułu Innowator jutra

Dodatkowe nagrody specjalne

Podczas ceremonii finałowej przyznało również dodatkowe nagrody specjalne:

 • Nagroda Prezydenta Gdyni oraz banku Ochrony Środowiska dla Mateusza Malikowskiego, Juli Kosińskiej i Kamila Wiśniewska z Torunia za projekt „Ibuprofen w środowisku: czy szkodzi roślinom? Na ratunek - fotokatalityczny reaktor przepływowy”. 
 • Wrocławski Park Technologiczny oraz firma DPD ufundowali nagrodę dla Jacka Orszulika za projekt „BWSD – Bicycle Warning System for the Deaf”.
 • Zakłady Farmaceutyczne Polpharma przyznały nagrodę dla Piotra Walczaka za projekt „Badania mechanizmów oddziaływania bakteriocyn na komórki bakterii na przykładzie acydocyny M”.
 • Fundacja Zaawansowanych Technologii uhonorowała także Krzysztofa Piotrowskiego nagrodą za innowacje społeczną za projekt „Przystosowanie roweru trójkołowego dla osób niepełnosprawnych intelektualnie – zdalnie sterowany rower rehabilitacyjny”.
Jedno z wydarzeń towarzyszących

Jedno z wydarzeń towarzyszących

Gdynia E(x)plory Week zrzesza ponad 3000 uczestników rocznie. W ciągu 3 dni odbywały się warsztaty i pokazy naukowe dla szkół, kongres „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji” oraz finał Konkursu Naukowego E(x)plory. Była to już 8 edycja wydarzenia. Program E(x)plory wspiera jednak młodych naukowców przez cały rok, realizując staże i programy naukowe oraz umożliwiając młodym ludziom udział w konkursach i konferencjach międzynarodowych (szczegóły na oficjalnej stronie E(x)plory).

explory, gdynia, wydarzenia

Trwa ładowanie komentarzy...