5G, kolejna generacja komunikacji mobilnej, jest nadal w sferze planów. Wielokrotnie zwiększy ona przepustowość sieci, co utoruje drogę np. dla IoT, VR oraz autonomicznych pojazdów.
Wśród rozwiązań, na których najprawdopodobniej oprze się sieć 5G, znajduje się kilka ciekawych i stosunkowo nowych technologii.
Fale milimetrowe to zakres fal radiowych o częstotliwości od 30 do 300 GHz i długości od 1 do 10 milimetrów. Użycie ich do komunikacji mobilnej "odciąży" niższe częstotliwości, z których aktualnie korzystają niemal wszystkie urządzenia elektroniczne.
Niestety budynki i inne przeszkody oraz warunki atmosferyczne stanowią ograniczenia dla fal milimetrowych. Z pomocą przyjdzie tutaj metoda małych komórek (small cells). Będą to małe, dodatkowe stacje bazowe, które będzie można rozmieścić co około 250 m.
Wszystkie technologie zostały dokładniej omówione w poniższym materiale wideo:
Małe komórki będą miały więcej anten niż dotychczasowe stacje bazowe (około 100, w porównaniu z 12), a zatem będą korzystać z technologii Massive MIMO. Systemy typu Multiple Input, Multiple Output charakteryzują się przynajmniej dwoma nadajnikami i odbiornikami, a w przypadku Massive MIMO ich liczba jest jeszcze wyższa.
Zbyt wiele sygnałów na raz może jednak powodować zakłócenia. Tu z kolei pomoże kształtowanie wiązki, czyli system, który ustala optymalną trasę transmisji danych do konkretnego użytkownika.
Pełny dupleks, to natomiast sposób na zapewnienie wysokiej przepustowości i minimalizację opóźnień. Dane będą mogły być przesyłane w obu kierunkach jednocześnie, na tej samej częstotliwości i bez spadku transferu.
Oczekiwania konsumentów wobec sieci 5G są bardzo wysokie. Przy odpowiednim połączeniu opisanych technologii mogą one stać się rzeczywistością w ciągu najbliższych 5 lat.
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY na bazie Arduino i Raspberry Pi.
To nie koniec, sprawdź również
Przeczytaj powiązane artykuły oraz aktualnie popularne wpisy lub losuj inny artykuł »
Dołącz do 20 tysięcy osób, które otrzymują powiadomienia o nowych artykułach! Zapisz się, a otrzymasz PDF-y ze ściągami (m.in. na temat mocy, tranzystorów, diod i schematów) oraz listę inspirujących DIY z Arduino i RPi.
Trwa ładowanie komentarzy...