KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

Roboty inteligentne, autonomiczne i… tanie

Roboty inteligentne, autonomiczne i… tanie

Dłuższa zabawa z robotem jest interesująca dla ludzi tylko wtedy, gdy jest on autonomiczny. Do tej pory oznaczało to często wysoką cenę.

Jednak niski koszt wcale nie wyklucza inteligencji. Firma Bots_Alive zaprezentowała rozwiązanie za 35 doalrów, które wymaga jedynie smartfona oraz gotowej robotycznej zabawki.

Wynalazek to “mózg” dla istniejącego od lat prostego urządzenia w kształcie pająka - Hexbug Spider. Aby dać mu autonomię, wystarczy podłączyć nadajnik podczerwieni (IR blaster) do telefonu. Kamera smartfona śledzi znaki odniesienia umieszczone na robocie oraz przeszkodach.

Pająk omija czerwone znaczniki, a podchodzi do niebieskich. Jednak nie samo wykonanie zadania jest tu kluczowe. Ważniejsze jest zachowanie robota!

Jego "osobowość" przypomina psa. Według twórcy urządzenia, Brada Knoxa, oczekiwania ludzi muszą zostać spełnione, więc nie można im obiecywać bardzo zaawansowanych funkcji. Dlatego robot jest jak zwierzątko domowe - nie mówi i nie wykonuje żadnej pożytecznej pracy, ale jest przyjacielski i zabawny.

Maszyna zachowuje się “jak żywa” - jest ciekawska, lubi przygody i popełnia błędy. Kluczem do stworzenia tej iluzji była nauka przez demonstrację. Wystarczyło sterować urządzeniem w sposób spontaniczny i ciekawy dla ludzi, a potem zaprogramowanie go tak, aby podejmował decyzje w oparciu o poprzednio wykonywane czynności.

Przyszłość systemu Bots_Alive nie musi ograniczać się do prostej rozrywki. Zdalne sterowanie telefonem sprawdzi się też we współpracy z większymi robotami korzystającymi z Bluetooth i Wi-Fi.

Źródło: [1]

autonomia, kroczący, robot

Trwa ładowanie komentarzy...