Skocz do zawartości

Wyświetlacz 8 cyfr 12V i PCF8574


Belferek

Pomocna odpowiedź

Czasem dochcodzę do wniosku że forum powoli się zmienia i z ciekawego miejsca do dyskusji staje się forum jednego pseudoeksperta znającego odpowiedzi na wszystkie pytania - zupełnie jak forum Atnela. Może ekspert trochę lepszy, ale poza tym to samo.

Marku nie dogadaliśmy się, ponieważ stosujemy inny model półprzewodnika. Po pierwsze o ile pamiętam rozmawialiśmy od rozpraszaniu mocy na diodzie LED, a nie tranzystorze, więc akurat materiał przewodnikowy to niekoniecznie krzem, raczej inne egzotyczne związki. Na szczęście nie ma to znaczenia do samej dyskusji.

Zrobiłeś dość długi wykład o rezystancji termicznej, ma to oczywiście znaczenie przy inżynierskim podejściu do obliczania parametrów pracy układu mocy. Napisałem, że nie zrozumiałem bo były tam drobne nieścisłości, a sama wypowiedź dość długa.

Zaproponowałem nieco inne podejście - zrozumieć jaki wpływ ma wzrost temperatury na zachowanie domieszkowanego półprzewodnika. W temperaturze pokojowej półprzewodnik ma już praktycznie wszystkie domieszki zjonizowane i zachowuje się podobnie do przewodnika - ma ujemny współczynnik termiczny. Czyli każdy fragment struktury, który ulega podgrzeniu ma wyższą rezystancję. Oznacza to, że nośniki szybciej poruszają sie w chłodniejszych kawałkach przyrządu, a gdzieś widziałem określanie takiego zachowania jako wypychanie nośników (czyli i prądu)

Takie zachowanie jest bardzo korzystne i zapewnia równomierny wzrost temperatury przyrządu.

Niestety jeśli temperatura nadal wzrasta w krzemie (czy innym materiale) zaczynają pojawiać się nośniki samoistne. Tutaj sprzężenie zwrotne jest dodatnie - pojawiają się nośniki, w danym miejscu zmniejsza się rezystancja i płynie większy prąd, co jeszcze zwiększa temperaturę itd. Ten efekt nazywany jest "sznurowaniem" (hot-spot).

W momencie gdy pojawi się taki mikroskopiny, przewodzący kanał w strukturze, płynie przez niego bardzo duży prąd (w przeliczeniu na objętość), a sama struktura ulega nieodwracalnemu uszkodzeniu.

Chciałem więc podpowiedzieć, że moment uszkodzenia przyrządu to właśnie takie zjawisko - jeśli sterujamy impulsowo to dajemy czas na rozprowadzenie ciepła i zmniejszamy ryzyko uszkodzenia.

Na przyrząd półprzewodnikowy można patrzeć jak na czarną skrzynkę i używać prostego modelu do określenia wartości parametrów - jest to podejście typowo inżynierskie i dobrze się sprawdza w praktyce. Można również na materiał półprzewodnikowy popatrzeć jak na kryształ. Wtedy zjawiska mogą zachodzić różnie w różnych obszarach przyrządu. Chociażby przepływ prądu może być nierównomierny, a temperatura może wzrastać punktowo.

I to tyle co chciałem napisać - nie wszyscy na tym forum są absolutnymi noobami i wiedzę o elektronice czerpią ze Shrek-a oraz warstw ogrów. Niestety coraz trudniej coś napisać i nie trafić na g**no burzę 🙁

Link do komentarza
Share on other sites

Przykre porównanie, sam także nie jestem fanem tamtego Forum. Jeżeli rzeczywiście jest jak piszesz to przepraszam wszystkich których uraziłem swoim przynudzaniem, biorę na wstrzymanie. Może czas odpocząć a własnie nadarza się dobra okazja więc.. Wesołych Świąt 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Chłopaki PEACE AND LOVE, ktoś kiedyś napisał o nauczycielach akademickich i szkoły podstawowej, obaj mogą mieć doktora habilitowanego z tej samej dziedziny, a różnią ich charakter, podejście do ucznia, podejście do samego przekazywania wiedzy. Obaj mogą być bardzo dobrzy w swoim fachu, jednak jeden drugiego nie będzie potrafił zastąpić w jego robocie... Męczyć się będą i oni i ich uczniowie, studenci. Elvis i marek1707, ze swojego doświadczenia jako przedszkolak na tym forum widzę, że obaj jesteście fachowcami, dzięki wam za chęci i przekazywaną wiedzę, a co do różnic między Wami to ja to widzę tak jak to napisałem wyżej... Łatwiej mi się czyta Elvisa, co nie znaczy, że wiedza marka1707 jest be, po prostu trzeba więcej pracy i czasu dla takiego nooba jak ja żeby go ogarnąć 😅

Przedszkolak czasami potrzebuje naprowadzenia na temat i jego rozwiązanie, jak to już kiedyś gdzieś pisałem, bo on nie ma pojęcia "co to zegar i do czego służy".

Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za wasz czas i chęci, dziś to naprawdę wyjątkowe trafić na takich ludzi 🙂 i takie forum 😉

P.S. sorry za off topic i zapraszam do odpowiedzi na moich tematach... 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Belferek, przepraszam za zadanie pytania w Twoim temacie. Mam nadzieję, że dyskusja wróci na właściwe tory. Ja na wszelki wypadek wycofuję się. Skoro jasność taśmy Ci pasuje i jesteś pewien, że poradzisz sobie ze sterowaniem kluczy tranzystorowych to może pora na:

Blink without Delay

Elvis moje pytanie dotyczyło czegoś innego. Wydaje mi się, że odpowiedź Marka zrozumiałem. Twoje wyjaśnienia moim zdaniem dotyczą czegoś innego i są też cenne i nowe dla mnie. Obaj jesteście pomocą na forum i bardzo dobrze, że chcecie się dzielić wiedzą.

Link do komentarza
Share on other sites

grg0 nie ma za co przepraszać. Wypowiedzi Elvisa i marka1707 właśnie dotyczą tego zagadnienia - jasność świecenia taśm, czyli ile prądu bez uszczerbku dla diód można przez nie przepuścić. Co do delay() to spokojnie moje programy nie używają delay. Korzystam z innych metod np. millis, micros, biblioteka timers.h .... Tu użyłem delay() z pośpiechu i prostoty, Co do jasności świecenia, to muszę taśmę zapakować w profile i przykryć kloszami, których jeszcze nie mam by to ocenić Obawiam się, że może z tym być problem i wtedy albo sugestia marka1707 o zwiększeniu napięcia zasilania taśmy (z uwzględnieniem wcześniej wspomnianych wypowiedzi o max. prądzie przy sterowaniu impusowym), albo sterowanie statyczne (rozwiąże problem jasności, pozostanie problem klucza i jego wydajności prądowej). Marek1707 sugeruje tranzystor mocy z serii BD... też o tym myślałem. Mam gdzieś BD135 więc poeksperymentuję. Teraz czytam o ULN2003... tylko pytanie dla praktyków o sumaryczny prąd wyjściowy z tego układu - czytam ...

Link do komentarza
Share on other sites

Po kilku doświadczeniach (nie zanotowano strat) doszedłem do poniższego układu:

To działa i nawet jestem zadowolony. Tranzystory BD135 / BD 136 pracują bez radiatorów, ciepło lekko wyczuwalne.

Ponieważ dotarły do mnie PCF8574 podłączyłem całość do Arduino - działa i to w/g mnie dobrze. Kilkudziesięcio minutowe próby nie sygnalizują żadnych problemów.

Tranzystory ładnie się otwierają (niskie Uce<=0,2V) i układ nie obciąża ekspandera PCF8574. Sterując 1 z PCF prąd na wejściu układu np. R1 jest niemierzalny, sterując 0 z PCF prąd na wejściu układu to ok 400uA.

Wesołych Świąt,

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.