Skocz do zawartości

Komunikacja bezprzewodowa arduino - co na początek?


FreakJeff

Pomocna odpowiedź

Witajcie,

Jestem przed rozpoczęciem przygody z elektroniką oraz (jak wybrałem) arduino. Z programowaniem problemów nie mam i uważam, że programowanie w elektronice będzie bardzo ciekawe. Ale do rzeczy. Kompletuję sobie właśnie potrzebny, początkowy zestaw. Tak aby mieć na początek dobry start. Wybrałem jakieś tam zestawy z botland itp. Ale wymyśliłem sobie na przyszłosć, że chciałbym przesyłać jakieś dane z czujników arduino (nawet w takim np. poruszającym się robocie z zestawu do budowy robota) bezprzewodowo. Żeby potem móc nimi "zająć się" w jakiś sposób na komputerze. Myślałem o wifi. Bluetooth też może być (ale tutaj odległość chyba dość sporo mniejsza) - może radiowo? Nie wiem na co się zdecydować na początku. Czy jest ogólnie sposób na to aby przesłać dane np. z właśnie "robota" bezprzewodowo do komputera? Sam sobie mogę napisać program i obsłużyć dane. Ale chciałbym mieć stabilny przesył. Oczywiście na myśl przychodzi możliwość przesłania na jakiś hmm serwer. Ale czy może jest inne rozwiązanie? Chodzi po prostu o to, że nie wiem co kupić. Chociaż na przyszłość - jak się nauczę to wykorzystam. Ale aby mieć pewność, że nie utopiłem kasy czy no, że znowu muszę coś zamawiać. Jeśli jest proste rozwiązanie do takiego przesłania parametrów "w czasie rzeczywistym" do komputera - to proszę o listę co kupić aby podpiąć to pod arduino i się komunikować.

Jeśli się wygłupiłem swoimi pytaniami - przepraszam. Ale złapałem "hype" na to wszystko i tak chcę wiedzieć jak najwięcej i mieć pewność.

Pozdrawiam wszystkich 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Faktycznie to może być proste, sensowne i dobre rozwiązanie. Po co się męczyć na początek - skoro muszę to wszystko poznać. Czytałem sobie oczywiście o ESP8266, na pewno gdzieś w trakcie obsesyjnego szukania trafiłem nawet na D1 Mini. Na botlandzie mają - czytam, że można ją programować za pomocą usb. Super sprawa. I faktycznie nie jest droga.

PS.

deshipu - Micro-Bob - wymiata urokiem 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Są jeszcze ESP32 z dodanym modułem BT i ogólnie mocniejsze niż ESP8266, oraz ESP8285 z większą ilością pamięci flash. Możesz wykorzystać moduły RF, albo mikro kontroler + moduł WiFi nieprogramowalny. Rozwiązań jest sporo, zależy czego potrzebujesz. Ja osobiście lubię moduły z rodziny ESP i ostatnio udało się całkiem sporo wycisnąć z ESP32.

Link do komentarza
Share on other sites

"..i ostatnio udało się całkiem sporo wycisnąć z ESP32"

Pochwal się 🙂 Napisz choć kilka zdań co udało Ci się zrobić na tym maleństwie. "Sporo" w sensie zaawansowania algorytmów i wielkości kodu czy bardziej w znaczeniu rozbudowania sprzętu, liczby dołączonych peryferiów itp? Co prawda nóżek jest mało, ale od czego pomysłowość elektorników? 😉

Ja przyznam, że nigdy tego nie używałem na poważnie (oprócz jakiejś "gry wstępnej" dawno temu) i nie czuję co można z ESP wycisnąć po dopracowaniu projektu. Taki rozbudowany przykład pomógł by spozycjonować ten moduł na tle innych rozwiązań radiowych. Czy to WiFi nadaje się np. do czujników bateryjnych? Takich gdzie trzeba wysłać do domowego serwera kilkanaście bajtów co 10 minut a średni prąd musi być sporo niższy niż 1mA? Bo jak rozumiem przeciwna skrajność - czyli szybkie transmisje dziesiątek (setek?) kilobajtów/s kosztem poborów powyżej 100mA - jest realizowana bez problemu? Jak wyglądają tryby uśpienia, co wtedy działa, ile czasu zajmuje powrót do aktywności, do gotowości do transmisji danych przez radio itp.

Ciekaw jestem czy WiFi w wersji ESP32 migruje na obszary - podobnie jak nowe odmiany BT - dostępne do tej pory tylko dla modułów radiowych małej mocy FSK/LoRa np. popularnych RFMxxx.

Link do komentarza
Share on other sites

34 GPIO to chyba dobra ilość dla amatora. Sam na razie jestem za cienki, żeby coś napisać o ESP32, ale wydaje mi się, że w tej cenie może być mocną alternatywą dla Arduino. Na stronie ESPRESSIF jest całe mnóstwo dokumentacji do tego nowego ESP. Zdaje się, że postanowili przyłożyć się do dokumentacji dotyczącej programowania tego układu.

Link do komentarza
Share on other sites

"..i ostatnio udało się całkiem sporo wycisnąć z ESP32"

Pochwal się 🙂 Napisz choć kilka zdań co udało Ci się zrobić na tym maleństwie. "Sporo" w sensie zaawansowania algorytmów i wielkości kodu czy bardziej w znaczeniu rozbudowania sprzętu, liczby dołączonych peryferiów itp? Co prawda nóżek jest mało, ale od czego pomysłowość elektorników? 😉

Ja przyznam, że nigdy tego nie używałem na poważnie (oprócz jakiejś "gry wstępnej" dawno temu) i nie czuję co można z ESP wycisnąć po dopracowaniu projektu. Taki rozbudowany przykład pomógł by spozycjonować ten moduł na tle innych rozwiązań radiowych. Czy to WiFi nadaje się np. do czujników bateryjnych? Takich gdzie trzeba wysłać do domowego serwera kilkanaście bajtów co 10 minut a średni prąd musi być sporo niższy niż 1mA? Bo jak rozumiem przeciwna skrajność - czyli szybkie transmisje dziesiątek (setek?) kilobajtów/s kosztem poborów powyżej 100mA - jest realizowana bez problemu? Jak wyglądają tryby uśpienia, co wtedy działa, ile czasu zajmuje powrót do aktywności, do gotowości do transmisji danych przez radio itp.

Ciekaw jestem czy WiFi w wersji ESP32 migruje na obszary - podobnie jak nowe odmiany BT - dostępne do tej pory tylko dla modułów radiowych małej mocy FSK/LoRa np. popularnych RFMxxx.

Akurat zajmowałem się głównie hardware więc średnio mogę wypowiedzieć się na teram softu i nie chce robić offtopu, ale praktycznie Free RTOS z kilkoma algorytmami filtrującymi ok. 10MB/s danych i puszczającymi wynik dalej przy jednoczesnej możliwościowi podglądu danych wejściowych i wyjściowych, portalem konfiguracyjnym w JS, nawet jakieś grafiki udało się upchać w portalu. Dodatkowo udało się zmniejszyć pobór prądu poniżej 100mA przy ciągłej transmisji przez WiFi.

Co do energooszczędności to można (ale nie jestem tego pewien w100%) przy rozbiciu programu na dwa rdzenie usypiać ten odpowiadający za transmisję bez rozłączania z WiFi co umożliwia szybkie wznowienie pracy i przesłanie danych. Najbardziej energożerne jest nawiązanie połączenia z WiFi.

grg0 dokumentacji jest sporo, ale też jest sporo błędów w bibliotekach.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

a znacie może tą płytkę prototypową z ESP32:

https://www.tme.eu/pl/details/esp32-lyratd-msc/zestawy-uruchomieniowe-pozostale/espressif/

Tutaj link do dokumentacji:

https://www.tme.eu/pl/Document/b820627331b25979989ae9284e4d9fd5/esp32-lyratd-msc.pdf

Tutaj krótki opis tego modułu (z podanej dokumentacji):
 

ESP32-LyraTD-MSC is based on ESP32-WROVER, a BT/Wi-Fi combo module, and a

digital signal processor (DSP) that features a three-microphone array for noise reduction,

echo cancelation, etc.ESP32-LyraTD-MSC is integrated with peripheral devices and

consists of two development boards. The upper board mainly consists of the microphone

array, function keys and LED lights. The lower board is integrated with power management,

Wi-Fi and audio modules

Według mnie to jest bardzo ciekawe zastosowanie MCU ESP32.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.