Skocz do zawartości

Kurs Raspberry Pi, projekty - #2 - Domoticz, DS18B20, maile


Komentator

Pomocna odpowiedź

18 godzin temu, MaciejZyskowski napisał:

Hej!

Kompletnie nie pojmuję jednej rzeczy. Wysyłanie maili działa mi tylko z jednej skrzynki na wp. Sprawdzałem już gmail i yandex, ale mój stary email na wp działa zawsze. Stworzyłem więc specjalnie nową skrzynkę wp dla rpi, używam tych samych ustawień (serwer smtp.wp.pl na port 587), ale wiadomość testowa nigdy nie dociera. Próbowałem trochę pobawić się w różne konfiguracje, ale dalej nic.

Czy macie jakieś sugestie dlaczego tak się dzieje?

Z góry dziękuję! 🙂

Cześć, zerknij na to https://support.google.com/accounts/answer/6010255?hl=pl

miałem podobny problem z generowaniem maili bezpośrednio skryptem Pythona.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję wam za odpowiedzi!

Jakie to było irytujące! Już działa... Obecnie używam poczty wp z serwerem smtp.wp.pl i portem 465 (https://pomoc.wp.pl/jak-skonfigurowac-program-pocztowy) i mogę spamować na moje skrzynki mailowe. Ważne, żeby włączyć w opcjach poczty wp dostęp rzez IMAP oraz POP.  Swoją drogą, jakimś cudem kilka testowych wiadomości doszło do mojej starej poczty wp - dokładnie dwie - a później już im się odechciało, mimo że skrzynki gmail odbierały bezproblemowo każdą wiadomość. Ja już nawet nie próbuję tego zrozumieć.... ;D Działa wystarczająco dobrze!

Zmiana ustawień w koncie google niestety mi nie pomogła, ale będę mieć to na uwadze w przyszłości. 🙂

Dzięki za podpowiedzi! 🙂

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Trochę dziwna sytuacja - dodałem 4 czujniki DS18B20 do Rpi 3 B+, Domoticz widzi wszystkie, ale odczyt temperatury jedynie z dwóch wewnętrznych. Przeniosłem na chwilę czujnik do mieszkania - jest pomiar. Wraca na zewnątrz, temperatura spada i po chwili brak wskazań w Domoticz.

cd /sys/devices/w1_bus_master1 i widzę cztery czujniki, sprawdzam odczyty i taka ciekawostka.

Wewnętrzne mają poprawną temperaturę np.

5b 01 4b 46 7f ff 05 10 b5 : crc=b5 YES
5b 01 4b 46 7f ff 05 10 b5 t=21687
Ale zewnętrzne przy ujemnej temperaturze mają taki odczyt:

ae ff 4b 46 7f ff 0c 10 4d : crc=4d YES
ae ff 4b 46 7f ff 0c 10 4d t=4090875

Domoticz zapewne ignoruje odczyt jako błędny. W opisie DS18B20 czytam, że działa w zakresie od -55 °C do 125 °C. U mnie poniżej zera jakoś nie bardzo chce działać :(

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Treker bardzo dziękuję, forum czytam od dawna.

Czujniki podłączyłem 3 przewodami + rezystor 4,7k, dokładnie tak jak opisane na blogu:
https://forbot.pl/blog/kurs-raspberry-pi-projekty-domoticz-ds18b20-maile-id27526

Czujniki podłączałem już wiele razy i zawsze odczyt temperatury był poprawny. Na tej malinie Domoticz działał grubo ponad rok, niestety padła karta. Zrobiłem więc nową instalację, przywróciłem bazę i wszystko działa - z wyjątkiem czujników zewnętrznych. Od strony podłączeń niczego nie zmieniałem, czujniki wewnętrzne oraz przekaźniki działają. Wygląda na to, że problem jest w konfiguracji 1-wire w systemie.

Link do komentarza
Share on other sites

@Treker - to jednak błąd systemu https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?t=305800&p=1829664

Problem with negative Centigrade readings on DS18B20 with Raspbian as of 2021-01-11.
Negative temperatures show as positive with values around 4095.xx. Examples: -0.1C gives 4095.9; -1.0C gives 4095.0; -6.0C gives 4090.0... etc. Note that rounding of floating point numbers mais give very slightly different results from these examples.
CORRECTIVE ACTIONS :
1) go back to "w1_therm" version of december Raspbian release (2020-12-01)
OR
2) add a test "post reading of sensor" in your code such as (python example):
if temp_read > 4000.0 : temp_read -= 4096.0
# This test works as long as measured temperatures are above -95.999C.
# This is true on Earth and in Pfizer freezers .... but NOT on Mars
# This test will remain valid even with the proper (or future correction) of "w1_therm"
CAUSE :
Linux kernel 5.9 and prior is correct, but since 5.10-rc1 up to 5.11 inclusive, the code in "w1_therm.c" contains a "correction" that yields invalid readings for negative Celcius temperatures. The GitHub Raspbian (Buster) repository information suggests that Raspbian uses Linux 5.10 since the the january 2021. The 5.12-rc1 kernel version of Linux contains an adequate correction but that is not yet in the next Buster release or the Raspbian release.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@michalk121 na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Choć przestrzeń adresowa jest 64 bitowa to zależnie od warunków może to być 10, a nawet 200.

Ważne jest zaprojektowanie magistrali, uwzględnienie długości, pojemności, indukcyjności, wydajności sterownika - są dedykowane urządzenia master 1-wire. Źle zaprojektowana linia spowoduje spowolnienie przesłuchu i różne awarie. Im krótsza linia tym lepiej, ale jak można się domyśleć nikt nie montuje 100 dallasów 1cm obok drugiego 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

39 minut temu, Gieneq napisał:

@michalk121 na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Choć przestrzeń adresowa jest 64 bitowa to zależnie od warunków może to być 10, a nawet 200.

Ważne jest zaprojektowanie magistrali, uwzględnienie długości, pojemności, indukcyjności, wydajności sterownika - są dedykowane urządzenia master 1-wire. Źle zaprojektowana linia spowoduje spowolnienie przesłuchu i różne awarie. Im krótsza linia tym lepiej, ale jak można się domyśleć nikt nie montuje 100 dallasów 1cm obok drugiego 😉 

Dzięki. Mam świadomość o fizycznych warunkach podłączenia czujników (osobiście mam w domu około 20, rozmieszczonych po całym domu, wszystko podłączone za pomocą skrętki cat5e --> wszystko działa --> bardzo ważne jest aby nie lutować kabelków bo to wprowadza wartości pasożytnicze, lepiej "skręcić"). Niestety urządzenia, które używam niestety są w stanie odczytać max. 8 czujników. Tyle producent przewidział i nie ma możliwości więcej 😄  

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.