Skocz do zawartości

Komora klimatyczna


qbas0600

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Maksymalnie udało mi się zejść 5 stopni poniżej temperatury otoczenia. Ogniwa peltiera nie nadają się do chłodzenia takiego "pojemnika". Zbyt kiepska izolacja. Dla porównania w lodówce samochodowej spisują się świetnie a pojemność podobna.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

A nie myślałeś o dodaniu wentylatorów? Szybsze odprowadzanie ciepła może poprawić ich działanie, bo zdawanie się na samą konwekcję może faktycznie dużo nie dać. No i przy słabej izolacji to nawet system chłodzenia z lodówki zwykłej dużo ci nie da. No i PTFE jest raczej słabym przewodnikiem cieplnym, lepiej użyć płyty aluminiowej.

Edytowano przez szczawiosław
Link do komentarza
Share on other sites

-5*C to faktycznie tylko do terrarrium się nada 😄 Jestem ciekaw do ilu zejdzie gdy zastosuje się dobrą izolację. Fajnie byłoby potestować budowane układy w ekstremalnych warunkach 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, szczawiosław napisał:

A nie myślałeś o dodaniu wentylatorów? Szybsze odprowadzanie ciepła może poprawić ich działanie, bo zdawanie się na samą konwekcję może faktycznie dużo nie dać. No i przy słabej izolacji to nawet system chłodzenia z lodówki zwykłej dużo ci nie da. No i PTFE jest raczej słabym przewodnikiem cieplnym, lepiej użyć płyty aluminiowej.

Co do wymuszenia wentylacji to są zamontowane wentylatory na każdy radiator po jednym. W srodku wymiennika, dwa radiatory mają jeden wentylator zamontowany w celu mieszania powietrza w komorze i odbierają zimne lub ciepłe powietrze z ogniw. Co to plyty z PTFE to zamontowana jest ona jako jedna scianka wymiennika oraz jako mocowanie do radiatorów i ustabilizowanie ogniw termoelektrycznych. Jakos musiałem uszczelnić komore wymiennika ciepła a ogniwa potrafią się dobrze nagrzać co mogło by spowodować deformacje scianki gdy była by zrobiona z PCV.

@msalamon to schładzanie zostało dodane jako "bajer" bo nie spodziewałem się oszałamiającego efektu. Nie będzie ono używane w terrarium. Jak bym miał testować układ w niskich temperaturach to bym do zamrażarki go wsadził 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@szczawiosław z konstrukcja jest dokładnie tak jak piszesz. Radiatory są skręcone ze sobą na sprężynach tak jak to sie robi w radiatorach do PC. Zapewnia to dobry i równy docisk do ogniw. A co pasty to jest, a nawet wykosztowałem się w taką o lepszych parametrach niż silikonowa.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

8 godzin temu, qbas0600 napisał:

Niestety został rozebrany ponieważ uznałem, że przyda się większe terrarium. Jeśli jednak masz jakieś pytania chętnie na nie odpowiem.

Aktualnie nie mam pytań bardziej szukam kogoś kto by się podają zbudowania bo mam większość kupioną tylko czasu brak. 

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.