Skocz do zawartości

Zasilacz warsztatowy z zasilacza ATX.


Leoneq

Pomocna odpowiedź

Chyba każdy elektronik powinien mieć dogodne źródło zasilania - zasilacz laboratoryjny. Najtańsze gotowce kosztują conajmniej 130zł. Ja, jak większość elektroników-hobbystów - przerobiłem stary zasilacz komputerowy ATX na "warsztatówkę". 

IMG_20190130_182000.thumb.jpg.863a1d89f9d04206b7b9a46f6ab35eea.jpg

Budowa

Wymagania miałem małe: zmieścić się w budżecie (ok. 40zł), mieć po kilka wyjść różnych napięć, obudowa miała być ładna, i mieć jedno regulowane (najlepiej jak natężenie też by było regulowane). Więc zacząłem od rozkręcenia starego ATXa (ratujmy planetę, nie wyrzucajmy elektroniki 🙂 ) i wyczyszczenia "flaków". Po sprawdzeniu, czy zasilacz podaje dobre napięcia (a podawał) wkręciłem go do obudowy Z17 - kosztowała ona ok. 15zł. Następnie zająłem się modułem regulacji napięcia, oparty na dobrze znanym LM317. Miał on być połączony z woltomierzem i amperomierzem panelowym, lecz taki miernik kosztował 30zł - zakupiłem więc sam woltomierz (ok. 10zł). Regulowanie napięcia umożliwia potencjometr znajdujący się na froncie, obok woltomierza i gniazd bananowych. Wyprowadziłem 4 masy, napięcie regulowane, 3.3v, 5v, oraz 12v. Po prawej stronie zamieściłem diodę LED RGB w plastikowej oprawce, aby można było zobaczyć stan zasilacza (czerwona - zasilacz jest podłączony, zielona - zasilacz jest włączony). Do tego dochodzi sam przełącznik panelowy za ok. 3zł - akurat taki, bo wygląda jak w filmach 🙂 Z tyłu umieściłem wentylator SilentiumPC 80x80mm wraz z osłonką wydrukowaną w 3D (białe PLA), gniazdko oraz jego włącznik. 

IMG_20190130_182608.thumb.jpg.d1afd1069d456c91e2cbfd3d40064a05.jpgIMG_20190130_182015.thumb.jpg.05a2f96623e658287211a971d396524a.jpg

Funkcjonalność

Zasilacz podaje kilka różnych napięć "naraz" - można do niego bez dodatkowego okablowania do 4 urządzeń. Napięcia stałe radziły sobie dobrze ze sztucznym obiążeniem - rezystor 10W - ale 1 amper LM317 już tu nie wystarczył (co spowodowało wyłączenie urządzenia). Bez problemu mogę podłączyć do tego elektronikę, arduino, czy grzałkę kiedy zimno 🙂 Obsługuje też bez problemu przerobiony dysk twardy na szlifierkę. Zabezpieczenia działają, w przypadku przeciążenia i zwarcia zasilacz wyłącza się.

IMG_20190130_182200.thumb.jpg.d0e1200bc188b4daa8519771ff267639.jpgIMG_20190130_182216.thumb.jpg.f975fb1f75e5fd9d0b4262cbd0c16468.jpg

Całość robiłem z dobre 2 dni, gdzie najdłużej zajmowało dłubanie w plastiku aby zrobić otwory (wiertarki jeszcze nie miałem). Urządzenie jest bardzo praktyczne i przydatne - od ładowania akumulatorów żelowych po zasilanie prototypów. Zachęcam do tworzenia podobnych urządzeń - niezastąpione przy każdym warsztacie.

Pozdrawiam, 
Leoneq :3

Edytowano przez Treker
Poprawiłem formatowanie.
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Fajne, ładne i przydatne -  machnąłem coś a'la wg opisu chyba z 'majsterkowo'. Tylko nie tak ładne, zostawiłem starą obudowę zasilacza. Wyprowadziłem na złącza bananowe 12; 5;  3,3 ; -5 i -12V. Bez modułu regulacji napięcia, o prądzie nie mówiąc 🙂 . Ważne, że działa.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na początku i mój miał być dokładnie taki jak Pan opisał - obudowa metalowa, i zwykłe napięcia. A i tak teraz ten chcę rozbudować po przypływie gotówki o molexy, powerSata i regulację prądu. Ale każdy ma inne preferencje, i jak Pan wyżej napisał, ważne że działa 🙂 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Tylko, że to nie może działać. Każdy stabilizator do poprawnej pracy potrzebuje spadku napięcia (dropout). Zmienia się ono w zależności od temperatury struktury stabilizatora i prądu wyjściowego. LM317 do poprawnej pracy w całym zakresie temperatur i prądów wyjściowych potrzebuje spadku o wartości 3V. U Ciebie może działa to po podłączeniu samego woltomierza, ale nie pod dużym obciążeniem. Przy 12 V zasilania LM317 może poprawnie pracować w zakresie 1,25-9V.

Nie wiem czym ten projekt różni się od innych prostych i odrzuconych projektów. Został zbudowany przy błędnych założeniach. Jeszcze jedno w tej plątaninie kabli jest chyba LM317 bez żadnego radiatora. Moim zadanie nie została przemyślana sprawa traconej mocy na stabilizatorze. O jakich prądach możemy tu mówić przy założeniu, że LM317 wytrzyma 1-1,5W mocy strat.

Edytowano przez grg0
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Na napięcie regulowane z góry nie zamierzałem dawać wysokich obciążeń, tylko podłączać elektronikę o trochę innej logice napięć (np. 7v). Dlatego też radiatora nie ma - słabo się grzeje przy podłączonym Arduino. No i, przynajmniej dowiedziałem się dlaczego napięcie mi dochodziło tylko do 10v 🤔 W przyszłości chyba i tak dam normalną przetwornicę z regulacją napięcia i natężenia.

Edytowano przez Leoneq
Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem Twoją wypowiedź, ale stabilizator będzie się grzał tym bardziej im mniejsze napięcie ustawisz na wyjściu (zakładamy, że cały czas będzie z niego wypływał ten sam prąd).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Doceniam projekt, jednak...

1. Brak ekranowania. Usuwając aluminiową obudowę, zostawiłeś płytkę zasilacza impulsowego bez jakiegokolwiek ekranowania, tak więc sieje od zapewne zakłóceniami na przynajmniej kilkanaście metrów. Może Tobie to nie przeszkadza, ale jestem ciekaw, czy sąsiedzi są zadowoleni z zakłócania radia 🙂

2. Brak ograniczenia prądu. Bez tego bardzo prosto spalić jakiś układ.

3. Fatalny montaż. Zarówno wewnętrzny (termokurczki na przewodach, a i same przewody luźno latające...) jak i zewnętrzny (kawałki papieru, zamiast cały panel nim okleić i zrobić panel)

 

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.