Skocz do zawartości

Wnioski po akcji rabatowej (rabat za DIY)


Treker

Pomocna odpowiedź

Cześć,
zakończyła się nasza akcja, w której za opis każdego DIY można było otrzymać kod rabatowy do Botlandu. Na forum pojawiło się dużo projektów i sporo nowych osób. Chciałbym jednak poznać Wasze zdanie na temat tej akcji - głównie pod kątem organizowania kolejnych "wydarzeń" tego typu. Czy macie jakieś uwagi co do rabatów lub typu nagradzanych prac? Chodzi mi o informacje, które mogą ulepszyć ewentualną, kolejna edycję takiej akcji rabatowej 🙂

Z góry dziękuję, za wszelkie pozytywne oraz negatywne komentarze - każdy głos się liczy. Proszę tylko, aby nie odnosić się negatywnie bezpośrednio do żadnego opisanego projektu. Nie chcę tu widzieć komentarzy w stylu "projekt użytkownika XXX to kompletny badziew i coś takiego nie powinno być nagradzane". Jeśli macie jakieś sugestie co do większego filtrowania DIY to dajcie ogólny komentarz typu "Uważam, że projekty składane na płytkach stykowych nie powinny być nagradzane" (to tylko mój przykład wymyślony w celu pokazania tego o co tutaj chodzi - nie mam nic do płytek stykowych). Nie ma sensu, aby teraz obrażać autorów konkretnych projektów - nie o to przecież chodzi 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Po ilości opisanych projektów widać, że akcja się spodobała. Chętnie śledziłem kolejne wpisy i rozdawałem serduszka fajnym (moim zdaniem ) projektom. Niestety mam wrażenie, że część opisów była zrobiona pobieżnie aby tylko zgarnąć 50 zł. W kolejnej edycji uzależniłbym otrzymanie rabatu od np. ilości zebranych serduszek. Choć pewnie trzeba zaczekać, bo nowe projekty nie powstają tak szybko 🙂 . Ogólnie świetny pomysł. 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie wiem jakie ustalenia miał wewnętrznie Botland, ja obstawiałem >100 projektów i trafiłem całkiem dobrze, bo było 116 zgłoszeń. Więc wyszło bardzo fajnie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Akcja na prawdę interesująca. Ja zawsze na forbocie lubiłem przeglądać konstrukcje robotów turniejowych (typu minisumo, linefollowery), a dzięki tej akcji, ku mojej uciesze ich ilość się zwiększyła 😄

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Co prawda najpierw zalogowałem się na forum, a dopiero później zobaczyłem, że jest akcja. Jednak akcja całkiem fajna. Sam zobaczyłem wiele ciekawych projektów i zainspirowany nimi spróbuję wziąć udział w Bałtyckich Bitwach Robotów 🙂 Trochę głupio być po robotyce i nie mieć żadnego robota na koncie 😛 

Co do przyznawania nagród. Przydało by się jakieś kryterium jakościowe, aby nie było projektów z marnym opisem. Fajnie jak ktoś zaangażuje się w opisywanie swojego dzieła. Miło się wtedy czyta i można wejść w ciekawą dyskusję.

Edytowano przez msalamon
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 2.02.2019 o 21:50, lukaszd82 napisał:

Co do uwag to uważam, że projekty dobrze udokumentowane, pozwalające na odtworzenie przez innych pozwoliłyby w dłuższej perspektywie przyciągnąć nowych użytkowników. Nie każdy umie sam coś zaprojektować, niekiedy nie ma na to czasu, a powielić coś użytecznego o wiele łatwiej. Ewentualnie wnosząc własne, drobne poprawki. Tutaj brakuje mi kompletu materiałów w DIY.

Słuszna uwaga, dokładnie udokumentowane DIY mogą być bardziej przydatne. Nie chciałbym jednak ogólnie "pozbywać" się projektów, które są słabiej opisane. Po pierwsze, takie DIY mogą być fajną inspiracją. Po drugie, mam świadomość, że przygotowanie takiego opisu jest trudniejsze, wymaga więcej czasu (i chęci) i pewnie przez to byłoby mniej ciekawych projektów. Nie każdy też chce/może podzielić się dokładnymi wzorami PCB lub kodami programów. Po trzecie, tak realnie patrząc... wiele osób pyta o schematy i kody, a ile później z tego faktycznie korzysta? 😉

Reasumując nie chciałbym skreślać krótszych opisów, prędzej wolałbym to jakoś kategoryzować na zasadzie: "opis DIY" lub "poradnik DIY". Pierwszy to standardowy, krótki opis, w którym można się pochwalić swoim projektem, a drugi to artykuł, który pokazuje szczegóły pozwalające odtworzyć dane urządzenie. Jak widzi Wam się takie podejście?

18 godzin temu, legacyguardian napisał:

Akcja na prawdę interesująca. Ja zawsze na forbocie lubiłem przeglądać konstrukcje robotów turniejowych (typu minisumo, linefollowery), a dzięki tej akcji, ku mojej uciesze ich ilość się zwiększyła 😄

Faktycznie takie tematy były zawsze bardzo ciekawe i dobrze, że pojawiło się kilka nowych robotów. Jednak szczerze mówiąc, akurat tym jestem trochę "zawiedziony", bo uważam, że w tej akcji pojawiło się stosunkowo mało robotów DIY. Szczególnie, że starem się dotrzeć z informacją o tej akcji do zawodników startujących na zawodach, do kół naukowych itd. Jakoś nie było wielkiego odzewu. Widocznie osoby budujące roboty nie chcą się teraz dzielić opisami swoich konstrukcji.

14 godzin temu, msalamon napisał:

Co do przyznawania nagród. Przydało by się jakieś kryterium jakościowe, aby nie było projektów z marnym opisem. Fajnie jak ktoś zaangażuje się w opisywanie swojego dzieła. Miło się wtedy czyta i można wejść w ciekawą dyskusję.

Pytanie tylko jak to ładnie ująć w "regulaminie". Mam nadzieje, że stali czytelnicy byliby np. w stanie uwierzyć mi, że będę te konstrukcje oceniał "na oko" (bo ciężko opisać te kryteria jakościowe, ale od razu widać na oko czy dany projekt jest dobry). Jednak w przypadku nowych osób może to doprowadzić do konfliktowych sytuacji. Ktoś będzie się czuł pokrzywdzony itd.

Przykład z ostatniej akcji: obudowy z papieru i kartonu. Jak sensownie to opisać, aby wyeliminować projekty "owijane w papier"? Zupełne zakazanie kartonu i papieru jest chyba bez sensu, bo są zastosowania, w których takie "obudowy" mają sens. Z drugiej strony mogą jednak one prowadzić do nadużyć. To samo z płytkami stykowymi. Jeden projekt na płytce stykowej ma sens, a inny nie 😉

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli sam bym zgłaszał jakiś projekt, to oczywiście nie chciałbym ;-), ale czy ograniczenie do jednego projektu, nie podniosłoby trochę poziomu?

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Opisywanie, opisywanie... owszem, fajna rzecz. Tylko pytanie: czemu ma służyć ów opis? Zrobienie "przepisu na DIY"? Nie wiem, ilu chętnych by odpadło. Swego czasu na Majsterkowie była podobna akcja, za opisanie (ale faktycznie w charakterze instrukcji wykonania) był rabat w Botlandzie trochę większy niż 50 PLN. I co? Niewiele się pokazało artykułów...

Często korzystam z różnych pomysłów - Instructables, Thingiverse, nasze Majsterkowo i kilkanaście innych źródeł. Dokładnie według instrukcji zrobiłem coś raz (i wtedy właśnie mi nie wyszło - i to z winy autorki owej instrukcji). Często również patrząc na coś od razu rodzi się jakiś pomysł... nie muszę mieć wtedy dokładnej instrukcji wykonania, wystarczy idea. Dlatego jestem za pomysłem podziału DIY na "chwalimy się" i "pokazujemy jak to zrobić" 🙂

1 godzinę temu, Treker napisał:

Pytanie tylko jak to ładnie ująć w "regulaminie". Mam nadzieje, że stali czytelnicy byliby np. w stanie uwierzyć mi, że będę te konstrukcje oceniał "na oko

"Jury w składzie Treker, przedstawiciel sponsora (słynna Pani Ania z Botlandu) i (tu nick któregokolwiek wybrańca, Elvis, Marek1707 czy kto tam da się wrobić w ocenianie) określi, czy projekt nadaje się do (czegośtam)".

1 godzinę temu, Treker napisał:

Przykład z ostatniej akcji: obudowy z papieru i kartonu. Jak sensownie to opisać, aby wyeliminować projekty "owijane w papier"?

Obudowy prowizoryczne. Czyli na przykład: (tu klika przykładów na nie) ale nie (tu kilka przykładów na tak).

Bo trudno uznać za nieregulaminowy np. automatyczny domek Baby Jagi (z kominem, piecem i animatronicznym kotem) wykonany w całości z tektury (bo to w końcu najlepszy materiał na domki Baby Jagi!).

To samo z płytkami stykowymi. To nie ma być prowizorka. Jeśli np. pokazuję własnego pomysłu super duper moduł generatora odchylania podstawy prążka do Arduino (bardzo ładnie na PCB zmontowany) i podłączony do płytki stykowej - to przecież obiektem opisu jest moduł, a płytka z czymś tam doklejonym to tylko przykład sposobu użycia...

 

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Co do kartonu to nie można się zgodzić, że się nie nadaje, bo jak mawiała pewna postać z filmu "moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze albo że nie dobrze". Bardziej bym się przyczepił wykonania obudowy byle jak. Kilka razy już tak miałem, że przez brak styku w prowizorce szukałem błedu w kodzie. Po za wartością merytoryczną warto też ocenić staranność wykonania.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Przyszedł mi do głowy taki pomysł - kontynuacja konkursu, polegająca na wyłonieniu [do końca ..tu data] 1 lub 3 lub 10 [z 100 iluś] najlepszych projektów zdaniem [aktywnych] użytkowników forbota. Aby zachęcić do "rzetelnego" oddawania głosów, wśród głosujących, którzy oddali głos na laureata [gdyby był jeden, może byłoby łatwiej] zostanie rozlosowany bon wartości np 100 zł 😉 Do głosowania upoważnieni są użytkownicy o reputacji ...tu wpisać odp wartość, np >= 18 😉 ... Co do nagrody dla laureata też mam pomysł, gdyby kierownictwo byłoby zainteresowane.

 

PS

Zjadło mi jedno zero przy osiemnaście, ale już wysłałem i nie mogłem dopisać.

Edytowano przez narbej
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.