Skocz do zawartości

[Teoria] Mostek H (H-bridge) - kompendium dla robotyka


Treker

Pomocna odpowiedź

Nie zaszkodzi też jakiś większy (np. 470uF) elektrolit na linii zasilania (między nóżką 8 L293 i GND).

Pamiętaj, że dławik dla prądu stałego to zwarcie... Łączenie nóżki 8 (używanej do doprowadzenia napięcia dla silników) z którymkolwiek pinem od zasilania silników (np. nóżką 3) raczej mija się z celem 🙂 No chyba, że budujesz światłoluba...

Link do komentarza
Share on other sites

O przeciwdziałaniu zakłóceniom dobrze jest pomyśleć na etapie projektowania druku. Przeważnie są dwa punkty do których dostarczamy + i - Uz. Z nich należy pociągnąć osobne, grubsze ścieżki "prądowe" i osobne do uC lub stabilizatora. Przy pinach wspólnych i tuż przy pinach "prądowych" dać większe elektrolity + obowiązkowo ceramiki 100nF. Odfiltrować Uz przy uC.

Jeżeli stosujemy stabilizator, warto +Uz z accu puścić nie przez dławik a diodę. Jeżeli spadki Uz w mikroodcinkach czasu od prądu silnika są duże, dzięki tej diodzie za którą powinien być jakiś elko, nie będą przenoszone do uC.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Mam pytanie: czy ktoś z Was miał do czynienia z układami typu TLE5205? Z noty katalogowej wynika, że są bardzo proste w zastosowaniu, jednak chciałbym to zweryfikować. Nie zawsze bowiem prosta aplikacja okazuje się równie prosta w uruchomieniu.

Za wszelkie spostrzeżenia dziękuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wyglądają ok. Minus to potrzeba dwóch sygnałów PWM na silnik jak chcesz mieć pełną kontrolę prędkości w przód/tył. Kondensator 4700uF w nocie aplikacyjnej trochę straszy wielkością. No i cena całkiem spora z tego co widziałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Odnośnie tych TLE5205; mam kolegę, który, niestety, musi korzystać z łóżka ortopedycznego (chyba tak ono się nazywa). Za regulacje odpowiadają 3 silniki 24V. Sterowanie wykonane jest na przekaźnikach, które pracują w mostku typu H. Niby prosta sprawa, ale przekaźniki mają tendencję do "sklejania się". Wynikiem są bardzo nieprzyjemne sytuacje. Pomyślałem więc, że można zrobić układ elektroniczny. Chyba, że ktoś ma pomysł na to, żeby te przekaźniki nie sklejały się.

Link do komentarza
Share on other sites

Zapraszam do zapoznania się z zaktualizowaną wersją artykułu (dostępna w pierwszym poście). Dodana została spora dawka informacji, szczególnie o MOS'ach. Autorem wszystkich poprawek jest Xweldog.

Link do komentarza
Share on other sites

W pierwszym poście jest "Schemat podłączenia mostka scalonego L298." jest ktoś w stanie mi powiedzieć jak nazywają sie poszczególne elementy w tym schemacie, a właściwie to pod jaką nazwą znajdę je w Eaglu

Link do komentarza
Share on other sites

D1-D8 - diody, szukaj: "diode"

JP1, JP2, silnik1, silnik2 - jakieś wyjścia, jeżeli chcesz listwy goldpinowe to szukaj jako "pinhead" (jest taka biblioteka, w wyszukiwarce może nie znaleźć, poszukaj na liście pod " p ").

C1 - kondensator, szukaj jako "capacitor"

mostek to oczywiście mostek, nie ma co wyjaśniać

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za info

diody czy tam condensatory to wyszukam sobie po nr typu

ale nie mogłem właśnie znaleźć tych wyjść, jakieś wyszukałem ale mi nie odpowiadały

a właśnie jeszcze jedno jak nazywa sie ta strzałka co jest przy niej +5V??

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.