Skocz do zawartości

Lipole w telefonach komórkowych a robotyce


Mazicort

Pomocna odpowiedź

Witam.

Ostatnio zauważyłem (przez przypadek!) że w telefonie mam baterię litowo - polimerową.

Zobaczcie np tutaj:

http://www.allegro.pl/item910612112_100_oryginal_bateria_sony_ericsson_bst_33_950mah.html

http://www.allegro.pl/item905785154_bateria_bst_33_sony_ericsson_k800i_k550i_w850i.html

Bardzo, bardzo mnie to zdziwiło - wiadomo, jak niebiezpieczne są lipole. Nosimy to na co dzień w kieszeniach?! Poza tym nastawione są na dużą wydajność prądową, a w telefonach tego nie potrzeba.

Jak to jest z tymi lipolami? Czy to są tak samo wydajne ogniwa jak te modelarskie? Możnaby wykorzystać kilka połączono szeregowo ogniw z komórek w takim razie...

Link do komentarza
Share on other sites

Nie do końca jest tak jak mówisz. Są lipole, które mają większą pojemność (bodajże 3,6V) i lipole, które mają większą wydajność prądową (chyba 3,7V). Nawet tutaj na forum są na pewno 2 roboty zasilanie ogniwami z komórek, z czego 1 to minisumo. Co do niebezpieczności lipoli - miałem wątpliwą przyjemność 'zepsuć' jednego, właśnie z telefonu komórkowego i na szczęście nic się nie stało (oprócz tego, że prawie miałem gacie pełne strachu), tylko się zagrzał, ale dzięki bogu się nie zapalił. Z drugiej strony patrząc na Zaraza na T-Bocie... No nie polecam niszczenia lipolków.

Link do komentarza
Share on other sites

?

Niebezpieczne?

Mam w telefonie Li-pol od początku (od roku) i jak to odkryłem to nie tyle się przestraszyłem co ucieszyłem. Nowoczesna technologia 🙂

Uważałbym za idiotyzm zmienianie ich na np. Li-jon...

Link do komentarza
Share on other sites

Jest ogromna różnica pomiędzy li-polami modelarskimi a tymi w komórkach. Chodzi głównie o samorozładowanie, akumulatorek w telefonie musi przez bardzo długi czas utrzymywać ładunek, dlatego też ma większą rezystancję wewnętrzną niż akumulatorek modelarski. Co mnie również martwi producenci telefonów tu akurat podam Nokię, troszeczkę "oszukują". W jaki sposób, już piszę. W 2 telefonach, N73, E71 mam akumulatorki li-polimerowe o nominalnym napięciu 3,7V. Zgodnie z opisem na akumulatorku z E71 końcowe napięcie ładowania powinno wynosić 4,20V (to samo dotyczy akumulatorka z N73 ale nie jest to na nim napisane), ale niezależnie od czasu ładowania napięcie na żadnym z akumulatorków po naładowaniu nie przekracza 4,11-4,13V. Zgodnie z charakterystykami ładowania, akumulatorek taki jest naładowany w około 80-85%. Wniosek, Nokia celowo zmienia układ odpowiedzialny za ładowanie akumulatorka do napięcia 4,20V, na taki, który ładuje inny typ ogniwa li-pol do napięcia 4,10V. Pytanie w jakim celu? Ano w takim, aby akumulatorek naładował się "szybciej", ponieważ władowanie pozostałych 15% energii trwa znacznie dłużej niż władowanie 85%. Z tego co wyczytałem kiedyś, ponoć wydłuża to żywotność akumulatorka. Tylko jest jedno ale, ja jako użytkownik końcowy muszę ładować akumulatorek znacznie częściej niż bym musiał gdyby te dodatkowe 15% akumulatorek otrzymywał od razu. W E71 jest akumulatorek o pojemności 1500mAh, odejmując 15% pozostaje 1275mAh, więc jakby nie było tracę 1 dzień czuwania telefonu na każdym ładowaniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wszystko jest niebezpieczne jak się tego niewłaściwie używa 😉

Zgadzam się z przedmówcami, li-pole z telefonów są tanie, ale słabo się nadają do robotów, za mały prąd niestety są w stanie oddać:/

Link do komentarza
Share on other sites

Wg mnie Li-pole to bardzo dobre źródło zasilania. Co prawda wymagają większej ostrożności ale jeżeli mamy 4 prądożerne silniki to li-pol wydaje się być jedyny sensownym rozwiązaniem. Zwłaszcza gdy mamy duże chwilowe przeciążenia - mówię tu o ogniwach modelarskich. Minusem jest chociażby droga ładowarka i balancer.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre - każdy producent telefonów tak robi... druga sprawa że teraz ogólnie jest większe parcie na "fast charging" - każda bateria z telefonu ma termistor na ogniwach i ładowanie leci na maksimum możliwości dopóki bateria trzyma niską temperature - potem następuje spowolnienie procesu aby utrzymać bezpieczną temperaturę - żywotność baterii ma raczej drugorzędne znaczenie - to głównie z tego powodu procucenci przycięli grarancję baterii do pół roku - bo parę lat temu był rok...

Druga sprawa to rozrzut parametrów samych ogniw i układów zarządzających ładowaniem - statystycznie może się zdarzyć niekorzystny zbieg okoliczności i bateria ulegnie przeładowaniu... a nokia juz przecież zwracała z rynku partie baterii...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.