Skocz do zawartości

Projekt inteligentnego domu z własnym serwerem na Raspberry Pi


kostrzewski153

Pomocna odpowiedź

Cześć, przymierzam się do projektu inteligentnego domu, mam w głowie zarys planu tego co chcę osiągnąć, ale ze względu na niewielkie doświadczenie z elektroniką będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady i sugestie. Ogólna koncepcja jest taka:

  1.  Serwer na Raspberry Pi zbierający dane z  czujników i wysyłający komendy do elementów wykonawczych.
  2.  Czujniki i elementy wykonawcze rozproszone po całym mieszkaniu (i poza nim 😉)

W pierwszej kolejności chciałbym zacząć od kilku prostych czujników i łączenia się do nich z mojego komputera (na razie bez serwera na malince). Myślałem o tym żeby czujniki wyposażać w esp8266 i łączyć się do nich po HTTP. W przyszłości, jak powstałby serwer na Raspberry Pi, to mógłby odpytywać czujniki i zbierać dane.

 Jeśli chodzi o zasilanie czujników to myślałem o zasilaniu bateryjnym/akumulatorowym. Tu pojawia się pierwszy problem, bo słyszałem, że esp potrzebuje dość sporo energii do zasilania. Myślicie, że taki układ ma prawo działać przez dłuższy czas? A może zamiast esp powinienem spróbować czegoś innego?

Z góry dzięki za wszystkie rady 😉 

 

Edytowano przez kostrzewski153
Link do komentarza
Share on other sites

@kostrzewski153 myślę, że dobrym startem może być spojrzenie na kurs podstaw Raspberry. Jak już ostwoisz się z tematem to możesz pomyśleć o jakimś gotowcu, np. Domoticz. W tym programie możesz połaczyć różne czujniki/urządzenia. Na start możesz popróbować sił z ESP, co prawda na zasilanie bateryjne może nie być to idealne rozwiązanie, jeżeli nie masz zbyt wielkiego doświadczenia, ale na zasilacz 5V już lepiej.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Kurs z Raspberry mam w planach, na razie robię kurs Arduino, a później planuję kurs esp8266 z forum żeby oswoić się ze sprzętem i zacząć składać jakieś czujniki 😉  Jeśli chodzi o serwer to myślałem o tym żeby napisać coś samemu w Javie ze Springiem + Angular albo Bootstrap bo znam jakieś podstawy i chciałbym się podszkolić w tym temacie. 

12 godzin temu, Gieneq napisał:

Na start możesz popróbować sił z ESP

A może powinienem rozważyć jakieś alternatywy dla ESP? 

Edytowano przez kostrzewski153
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Alternatywy dla ESP pewnie da się znaleść, ale jest to dość tanie i efektywne rozwiązanie i chyba nie ma co szukać innych. Nie wiem gdzie trafisz układ z WiFi za 5zł 🙂 

19 godzin temu, kostrzewski153 napisał:

żeby napisać coś samemu w Javie ze Springiem + Angular albo Bootstrap

Wygląda bardzo ambitnie, jak uda Ci się coś zrobić to zachęcam Cię do napisania coś więcej na ten temat 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

To zależy co ten "serwer na malince" ma robić. Rzuć sobie okiem również na Node-RED, bo może nie ma co wyważać otwartych drzwi, szczególnie na start, skoro sam zaznaczasz, że jesteś początkujący. Myślę, że lepiej zrobić fajny postęp na gotowcach i potem sobie dostrajać w razie potrzeb, niż ugrzęznąć na starcie klepiąc wszystko od zera. Wtedy łatwo się zrazić i do niczego konkretnego nie dojść.

Link do komentarza
Share on other sites

20 godzin temu, Marooned napisał:

To zależy co ten "serwer na malince" ma robić

Myślałem o tym, żeby odpytywać cyklicznie poszczególne czujniki i zapisywać w bazie dane, żeby później te dane obrabiać i wyświetlać na stronce (tabelki, wykresy itp), do tego możliwość wysłania komend typu np. wyłączenia światła we wszystkich pomieszczeniach.

20 godzin temu, Marooned napisał:

Rzuć sobie okiem również na Node-RED, bo może nie ma co wyważać otwartych drzwi

Dzięki za podpowiedź, o Node-RED jeszcze nie słyszałem, na pewno poczytam. Wiem, że są gotowe rozwiązania i na pewno mocno ułatwiają wiele rzeczy, możliwe, że na początku skorzystam z czegoś gotowego żeby zobaczyć jak to jest realizowane. Docelowo chciałbym jednak napisać coś swojego, bo zależy mi na podszkoleniu się z technologii webowych 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Powoli zbliżam się do końca drugiego kursu Arduino i zaczynam myśleć nad pierwszym własnym projektem 😉 Na początek chcę zrobić sterowanie oświetleniem z użyciem ESP8266. Znalazłem sobie taki zestaw:

Wemos D1 mini do sterowania : https://allegro.pl/oferta/modul-wifi-wemos-d1-mini-esp8266-12f-arduino-iot-8400545050

Shield z przekaźnikiem: https://allegro.pl/oferta/wemos-d1-mini-shield-ralay-modul-przekaznika-5v-8631181456

Zasilanie 230V AC/ 5V DC: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-100-260v-ac-vout-5v-700ma-dc-7754096962

Zastanawiam się tylko, czy taki zasilacz będzie wystarczająco bezpieczny w razie jakiejś awarii, niby w opisie jest mowa o zabezpieczeniach ale zastanawiam się czy nie powinienem jakoś dodatkowo zabezpieczyć takiego zasilacza. Myślałem jeszcze o typowym zasilaczu dopuszkowym jakie stosuje się do zasilania LEDów: https://allegro.pl/oferta/zasilacz-led-do-puszki-dopuszkowy-15w-12v-dc-ip67-8334438273, ale napięcie wyjściowe takich zasilaczy to 12V więc musiałbym zastosować jeszcze jakiś układ obniżający napięcie np.: https://allegro.pl/oferta/przetwornica-step-down-lm2596-3-2-35v-3a-arduino-9273130435

Na początek zrobię jakiś prototyp, który potestuję, ale docelowo zależy mi na tym, żeby całość zmieścić w puszce instalacyjnej. Co sądzicie o takim zestawie? Może macie jakieś inne propozycje? 😉 

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz się zmieścić w puszce, to może zamiast przekaźnika wykorzystać jakiś MOSFET.

Przekaźnik ma ten plus, że odcinasz 230V całkowicie, a jeśli skorzystasz z tranzystora, to zasilacz chodzi non stop i tylko odcinasz 12V po stronie LED. Plus taki, że wtedy możesz zrobić ściemnianie albo inne dziwaczne efekty łącznie z nadawaniem Morsem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, Marooned napisał:

jeśli skorzystasz z tranzystora, to zasilacz chodzi non stop i tylko odcinasz 12V po stronie LED

Kto wspominał o jakichś ledach???

BTW jeśli tam będzie siedział jakiś wemos to raczej zasilacz też będzie musiał chodzić non stop...

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
23 minuty temu, ethanak napisał:

A może takie coś? Ewentualnie wersja na 3.3V plus jakiś SSR plus ESP-12 - wszystko się zmieści w puszcze i jeszcze miejsce zostanie...

Myślałem też o tym ale natknąłem się na taką wypowiedź na forum: 

i stąd pojawiły się moje wątpliwości co do dodatkowych zabezpieczeń takiego zasilacza.

21 minut temu, Marooned napisał:

Przekaźnik ma ten plus, że odcinasz 230V całkowicie, a jeśli skorzystasz z tranzystora, to zasilacz chodzi non stop i tylko odcinasz 12V po stronie LED. 

 No właśnie chciałbym zasilać z przekaźnika lampę na 230V więc wolałbym mieć pewność, że jak wyłączę zasilanieto go nie będzie na lampie 😉 Zasilanie stałe potrzebne mi jest tylko do ESP.

Edytowano przez kostrzewski153
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
22 minuty temu, ethanak napisał:

A przed czym konkretnie chcesz się zabezpieczyć?

Głównie chciałbym się zabezpieczyć przed tym żeby jakaś nieprzewidziana awaria nie spowodowała pożaru (zasilacz będzie chodził 24h/d). Generalnie sam obwód 230V jest zabezpieczony w szafce bezpiecznikowej, a zasilacz (wg opisu predmiotu) ma dodatkowo zabezpieczenia nadprądowe i przeciwzwarciowe. Czyli teoretyczne nic się nie powinno stać. Ale jak to mówią "przezorny zawsze ubezpieczony" 😉 Dlatego chciałem zapytać bardziej doświadczonych kolegów czy powinienem może jeszcze na coś zwrócić uwagę 😉 

Edytowano przez kostrzewski153
Link do komentarza
Share on other sites

Wsadź na wszelki wypadek zwykły bezpiecznik topikowy przed zasilaczem (niezależnie od tego jaki zasilacz zastosujesz) - drogo nie kosztuje, co najwyżej nigdy nie będzie miał okazji zadziałania, a Ty będziesz spać spokojnie. Jeśli zastosujesz zwykły przekaźnik to zanik zasilania spowoduje fizyczne odłączenie lampy. Bardziej prawdopodobne jest to, że jakiś błąd w programie spowoduje, że przekaźnik się nie wyłączy (albo włączy wtedy kiedy akurat nie chcesz) - ale tu już żadne zabezpieczenia nie pomogą 😞

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.