Skocz do zawartości

Klawiatury mechaniczne


deshipu

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

@deshipu jakbym czytał własne przemyślenia na temat klawiatur DIY. Narazie robię 3 klawiaturę i podobnie jak z "Turbotem" płytka będzie za tydzień. Moim celem jest nie pełnowymiarowa klawiatura tylko klawiatura skrótów klawiszowych, z możliwością przełączania zestawów skrótów tak by mieć różne w różnych aplikacjach. No i układ klawiszy raczej nie powinien być jednolity, tylko jakiś bardziej sugestywny... ale jak to zrobić dla sprzętu mimo wszystko uniwersalnego? No właśnie...

Ta ostatnia zapowiada się ciekawie, ale pytanko jakiej jest to wielkości i drogi jest taki interes? Zamawiałem ostatnio płytkę do swojej 140x120mm i zależnie gdzie się wyliczało cenę to rozrzut był spory - różnica nawet 30$.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Turbot ma płytkę o wymiarach 381x120.4mm i kosztowała mnie ona w JLC jakieś $20, co jest jeszcze do przełknięcia, biorąc pod uwagę fakt, że same przełączniki wychodzą 4x drożej.

Co do klawiatury z makrami, to właśnie tak pewnie skończy Dorsch 40k — tym bardziej, że kolorowe LEDy doskonale się nadają do pokazywania trybów. Tylko na razie mam jakiś uraz do tego projektu po męczeniu się nad nim tyle z lutowaniem, więc nie chce mi się go zaprogramować.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

To faktycznie cena nie jest tragiczna.

Myślałem nad LEDami ale chodzi po głowie coś innego. Można na Ali kupić OLEDy wielkości 0,5" z I2C. Jakby zrobić nieco większe przyciski ale z grafikami. Wtedy przy zmianie trybu zmieniałby się od razu układ grafik na przyciskach.

A, myślałeś może jak podejść do mocowania klawiszy na tych przełącznikach? Zamówiłem trochę Cherry MX z takim krzyżykiem i nie wiem właśnie jak się do tego zabrać. Narazie chodzi mi po głowie druk 3D, albo zrobić z drewna... wyciąć na laserze, tylko żeby nie latało. Bo te w firmówkach naprawdę ciasno się trzymają.

Edytowano przez Gieneq
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)

Klawisze to jest generalnie cały temat-rzeka. Ja trochę uniknąłem zagłębiania się w to, bo do tych czekoladowych przełączników które mam pasują tylko specjalne klawisze sprzedawane przez tego samego producenta. Tak więc wybór mam w zasadzie pomiędzy takimi sobie płaskimi klawiszami z napisami, albo przezroczystymi klawiszami z dużo ładniejszym profilem. Ostatnio Kailh zrobił wersję czekoladowych przełączników ze standardowym mocowaniem klawisza — zamówiłem do testów, zobaczymy jak to będzie działać, ale nie mam dużych nadziei, bo standardowe klawisze są zazwyczaj fizycznie dużo wyższe, więc i tak nie będzie to taki low-profile jak mam teraz.

Natomiast jeśli idziesz w standardowe przełączniki MX, to ten krzyżyk jest standardem i wybór jest gigantyczny. Praktycznie cały czas też pojawiają się groupbuy-e i massdropy ze specjalnymi projektami: ciekawe kolory, dziwne napisy, różne profile i wysokości, co się komu zamarzy.

Z ekranami w klawiszach może być ciężko, bo nie tylko trzeba to jakoś w środku zamocować, ale też przenieść siłę nacisku. Nie chcesz naciskać szkła wyświetlacza bezpośrednio. Najlepsze oczywiście byłyby przezroczyste klawisze ze slotem do wsunięcia wyświetlacza, ale tego nie wydrukujesz.

A myślałeś może o czymś na kształt tego co mają w samolotach albo bankomatach? Duży wyświetlacz na środku i klawisze dookoła niego, z legendami do klawiszy wyświetlanymi na wyświetlaczu?

Edytowano przez deshipu
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Oo to ciekawe. Nie wiedziałem że to jakiś standard

Z ekranami wyobrażałem sobie (nie twierdzę, że to da się zrealizować), że zrobię przycisk gdzie pod warstwą przezroczystej plexy będzie podłożony wyświetlacz i to będzie na przełączniku np wspomnianym Cherry MX. Obawiam się tylko że będzie to wysokie.

Inny pomysł to mała matryca z LED SMD. Dwustronna płytka na każdy przycisk, z wierzchu LEDy, od tyłu jakiś Attin czy coś do sterowania matrycą i komunikacja 1-wire. 3 przewody na każdy przycisk. Tylko pytanie, czy to się nie wyrwie od używania i czy nie utrudni klikania... chyba bez testu się nie obędzie.

Za to kiedyś się zabiorę, ale najpierw dokończę to co zacząłem 😄 

Link do komentarza
Share on other sites

16 godzin temu, Gieneq napisał:

Nie sądziłem, że producent przygotuję stronę, a tym bardzie zakładkę "dla deweloperów" z dokumentacją przycisków. I jakie ładne animacje tam mają:

Szok, faktycznie fajne 🙂 Przynajmniej nie trzeba "rozkręcać", aby zobaczyć co jest w środku.

@deshipu jak zawsze ciekawy opis, fajnie się czyta!

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo ciekawy projekt. Szacun za rozpisanie się. Mam jakąś starą klawę, o ile nie poszła na elektro śmieci to coś przy niej podziałam. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie odkryłem jeszcze jednego babola w tym projekcie i, prawdę mówiąc jestem nieco zakłopotany. Nie wydają się wam te klawisze trochę małe na tle reszty tej klawiatury? Nie wydaje się wam, że pochylenie kolumny klawiszy o 10° nie powinno tak bardzo zwiększyć ich odstępów? No więc nie powinno.

Okazuje się, że nowa wersja Inkscape, którego to programu używam do zaprojektowania obwiedni płytki, zmieniła DPI jakie zakłada przy przeliczaniu jednostek pomiędzy pikselami a milimetrami. W efekcie, po zaimportowaniu płytki do Fritzinga, który zakłada stare DPI, płytka była jakieś 10% większa. Zatem mam jedyną na świecie unikalną klawiaturę dla Rachmaninowa.

Oczywiście ten wspomniany projekt nowej klawiatury też miał ten problem, więc musiałem zrobić go praktycznie od nowa. Pamiętajcie, nigdy nie ufajcie programom z wymiarami.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak szybko ręka, oko, ucho uczą się nowej klawiatury?

Dlaczego w Turbocie jest wachlarz i prostokąt (w sensie - dlaczego nie jest tylko układ wachlarzowy, łukowy)?

Podobny problem (dylemat) występuje we wszelkich klawiaturach w instrumentach muzycznych. I co do zasady są one skrajnie nieergonomiczne. No bo właśnie są prostoliniowe a zakres ruchu dłoni jest po łukach (osiami są nadgarstki + łokcie, a palce i dłoń zawsze dążą do kuli - dlatego gdy dłoń zwisa prosto lub leży na płaskim palce 3 i 4 są zawsze ze sobą, 2 i 5 odstają...). Ale taki Pan Chopin poradził sobie z tym problemem... Mianowicie są też klawisze czarne, i są piętro wyżej. I dlatego puszczał sprytnie nurt po wielu poziomach (dostosowując tonację) co skutkuje tym, że dane numery są stosunkowo łatwe, wygodne do grania. Co ciekawe, w zapisie nutowym wyglądają katastroficznie... U Bacha, Beethovena jest dokładnie na odwrót...

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, MKJB napisał:

Jak szybko ręka, oko, ucho uczą się nowej klawiatury?

To jest dosyć indywidualne i mocno zależy od tego, co się zmieniło. Takie rzeczy jak przesunięcie klawiszy o pół szerokości, powiększenie/pomniejszenie klawiszy, czy dodanie konieczności przytrzymania dodatkowego klawisza są stosunkowo bezproblemowe i można je sobie "wbić w palce" w ciągu nawet pół godziny.

Pozamienianie klawiszy miejscami tak, jak w Dvoraku czy Colemaku, to jest kilka dni.

Najgorsze dla mnie jest przestawienie jednego klawisza. Na przykład w tej 40-klawiszowej klawiaturce backspace jest koło spacji, a ja nadal za każdym razem naciskam P. Problemem też dla mnie jest oduczenie się starych złych nawyków, jak naciskanie "prawych" klawiszy lewą ręką itd. Generalnie łatwiej zaadaptować nawyk do nowej sytuacji niż się go oduczyć.

8 godzin temu, MKJB napisał:

Dlaczego w Turbocie jest wachlarz i prostokąt (w sensie - dlaczego nie jest tylko układ wachlarzowy, łukowy)?

Filozofia Turbota jest prosta: klawisze dla każdego palca mają inny kąt. Zatem tam, gdzie klawisze naciskamy różnymi palcami, mamy wachlarz, a tam gdzie wszystko (w teorii) spada na ten nieszczęsny mały palec, mamy prostokąt. To też pokazuje trochę jak złe są tradycyjne układy klawiatury. Najsilniejsze palce jakie mamy, czyli kciuki, nie robią praktycznie nic, a mały paluszek musi robić za nie.

Ergonomia instrumentów muzycznych to jest duży i bardzo ciekawy temat. Z jednej strony owszem, mamy silny wpływ tradycji i tego jak ten instrument jest zbudowany, z drugiej jednak mamy całe pokolenia rzemieślników i artystów doskonalących projekty i wprowadzających drobne poprawki, jeśli tylko dają one im jakąkolwiek przewagę. Zwróć uwagę, że nie wszystko co jest ergonomiczne musi być zaraz łatwe do nauczenia. Wracając do klawiatur, piszesz, że fortepianowa jest niewygodna, bo ustawiona w rzędzie. Ale profesjonaliści zapisujący zeznania w sądach używają stenotypów, z klawiszami podobnymi do fortepianowych, a nie do klawiatur komputerowych — właśnie dlatego, że są wygodniejsze. Na takim stenotypie da się pisać nawet 500 słów na minutę, co przy klawiaturze komputerowej wywołałoby chyba samozapłon.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.