Skocz do zawartości

schemat BAQ1 Proszę o sprawdzenie


soban

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich tak wiec po obudowie przyszedł czas na elektronikę oto częściowy rezultat mojej pracy. Na moje oko jest on poprawny ale wolałbym jeszcze o opinie expertów ;] za pomoc oczywiście piwo. 🙂

Dojdzie jeszcze włącznik a właściwie 2. Jeden do załączenia zasilania drugi do rozpoczęcia odliczania (5sec)

__________

24.IV.2010

Zmiana według opinii i proszę o dalsze ;] ale tylko jeśli chodzi o poprawność żadnych bajerów itp.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już robisz smd, to mostek też daj smd. Jak chcesz mam bibliotekę L293DD, swoją drogą właśnie projektuję płytkę podobną do twojej, z tym że zupełnie wszystkie elementy na mojej będą przylutowane na stałe (sharpy, is471f, czujniki linii). Używasz 28pinowej atmegi, dodaj bootloader USB - wtyczkę i 3 rezystory + zworka. Zmieniłbym też złącze programatora na kilka goldpinów - przy bootloaderze nie będzie potrzebne, oprócz programowania na początku. Rezystory SMD?

Link do komentarza
Share on other sites

Wiesz, ogólnie wygląda wszystko na poprawne, przynajmniej tak na pierwszy rzut oka bez głębszego rozmyślania i przeglądania. Moja propozycja, weź sobie jeszcze może zrób przycisk do resetu. Czasem się może przydać, choćby dlatego że masz przycisk opóźniający start, to reset wskazany 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Brakuje jednego kondensatora 100nF przy procesorze tak, żeby każda para VCC-GND miała swój kondensator.

Jeśli używasz ADC to przyda się jakaś ceweczka do zasilania AVcc.

Podłącz diody z rezystorami odwrotnie - będzie bardziej elegancko 🙂

Dodaj jakieś kondensatory przy mostku H (elektrolity i ceramiczne).

Sharpy najlepiej zasilać przez filtr LC, ja używam filtru L= 10uH/15mA C = 20uF. Kondensator im większy tym lepiej ale cewka musi być koło 10uH. Możesz też dodać duży rezystor (np 100kom) ściągający wyjście z sharpa do masy, wtedy gdyby uszkodził ci się sharp w trakcie walki, albo urwał się kabelek to robot po prostu oślepnie na jeden czujnik ale nie będzie wariował.

Link do komentarza
Share on other sites

Biblioteka w załączniku, gdyby ktoś chciał to można używać do woli 🙂 Obudowa została wzięta z biblioteki Maxima, a symbol narysowany przeze mnie.

ps. Teraz zauważyłem, że w tej bibliotece jest jeszcze miliard Maxów, postaram się jutro wrzucić bibliotekę z samym l293dd.

L293DD.rar

Link do komentarza
Share on other sites

Podłącz diody z rezystorami odwrotnie - będzie bardziej elegancko

To znaczy katoda do nóżki mikrokontrolera, natomiast anoda przez rezystor do zasilania. Przyjęło się tak robić w elektronice, o ile się nie mylę ze względu na ograniczoną wydajność prądową układów cyfrowych.

Link do komentarza
Share on other sites

Sugerowałbym zrobienie wydruku z obudowami dip28, tqfp32 i mlf32. Dwie tqfp mieszczą się na dwugroszówce, prawie dwie mlf mieszczą się na jednej tqfp.

ed. No i polecam ten bootloader usb 🙂 poszukaj płytki 'metaboard' - masz tam schemat połączeń. Potrzebujesz tylko wtyczki usb, kilku rezystorów i zworki.

Link do komentarza
Share on other sites

Głównie chodzi mi o poprawność schematu bądż dodanie jakiś POTRZEBNYCH elementów bądż usunięcie zbędnych tylko to ;] już żadnych bootloaderów nie będę robić ;]

Link do komentarza
Share on other sites

Teraz to zrobiłeś więcej błędów niż na pierwszym schemacie.

1.Kondensatory przy sharpach mają być między Vcc i GND.

2.Masz pozamienianą kolejność pinów we wtyczce w sharpie (zakładam, że używasz sharpów analogowych np. GP2D12). Poprawna kolejność to Vo, GND, Vcc.

3.Rezystory 100kom o których pisałem mają być wpięte pomiędzy Vo (wyjście sharpa) i GND, oczywiście Vo ma też być podpięte pod ADC

4.LEDów dalej nie obróciłeś, zastosój 3 ledy tak jak na pierwszym schemacie (tylko obrócone) masz jeszcze wolne piny w procesorze, a diodki przydadzą ci się podczas programowania.

5.Masz zamieniony plus z minusem od akumulatora przy stabilizatorze.

6.Cewka do ADC ma być przed kondensatorem (teraz jest za nim).

7.Dalej nie dodałeś kondensatorów przy mostku.

8.Nie mam pojęcia jak chcesz podłączyć czujniki linii, przemyśl to jeszcze i popraw. Na pewno trzeba dodać jakieś rezystorki do ograniczenia prądu diody i podciągania wyjścia z czujnika. Teraz masz czujniki linii podłączone pod zwykłe piny, więc musiał byś dodać jakieś komparatory. Lepszym rozwiązaniem było podłączenie ich do ADC tak jak na pierwszym schemacie.

9.Następnym razem narysuj schemat bardziej przejrzyście jak chcesz, żeby ktoś ci pomagał.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No i pousuwaj zbędne kropki i wyprowadź sobie RxD i TxD, przydadzą się do ustawiania czujników etc. Dodaj też przycisk do resetu, przydatna sprawa. Dlaczego zasilasz silnik zza stabilizatora? Rozsiejesz po układzie tylko niepotrzebne śmieci. No i nie rozumiem dlaczego przy mostku piny do silników są potrójne.

8.Nie mam pojęcia jak chcesz podłączyć czujniki linii, przemyśl to jeszcze i popraw. Na pewno trzeba dodać jakieś rezystorki do ograniczenia prądu diody i podciągania wyjścia z czujnika. Teraz masz czujniki linii podłączone pod zwykłe piny, więc musiał byś dodać jakieś komparatory. Lepszym rozwiązaniem było podłączenie ich do ADC tak jak na pierwszym schemacie.

Jest takie fikuśne, nieeleganckie rozwiązanie polegające na podpięciu bezpośrednio czujników (bez komparatora, tylko fototr. z pullupem do vcc) do gpio. Musimy tylko wtedy tak dobrać pullupa i rezystor ograniczający prąd diody, żeby granica przełączania pomiedzy czarnym a białym była równa granicy przełączania stanów ttl.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

wyprowadzenie na czujniki jest po to ponieważ zrobiłem już układ do czujników na osobnej płytce według schematu danego na forum polecanego przez kilka osób jest tam lm324n i z niego poprowadzone 4 wyjścia po 4 piny + i - wyprowadzenie na zasilanie osobne (po to te osobne piny w układzie na VCC i GND) i wyjścia na odbiór sygnału czyli te 4 które dałem na schemacie

BoBBy Piwo dla Ciebie, Nes86 pomógł i piwo dla Ciebie 😉

[ Dodano: 25 Kwi 10 09:19 ]

I jak teraz?

Link do komentarza
Share on other sites

Eh, dalej masz źle te kropki. Skoro używasz elemntów w smd, to dlaczego dajesz jeszcze jedną płytkę z lm324? Tylko powiększysz niepotrzebnie rozmiary. Spróbuj upchnąć jeszcze gdzieś tego lma, gdzieś na drugiej warstwie czy coś. I piny do czujników podłączyłbym raczej do pinów z obsługą przerwania, tak żeby czujniki linii miały najwyższy priorytet. Nie poprawiłeś dalej podłączenia silników (zasilania) i nie wiem też czy wiesz, że przycisk przy zasilaniu jest monostabilny.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.