Skocz do zawartości

Regulator pompy


Cerber85

Pomocna odpowiedź

Cześć , Na wstępie muszę prosić o wyrozumiałość w kwestii arduino /kontrolery jestem zielony ...ale jestem ciekawy 

A więc co chcę zrobić : regulator obrotów silnika 230v (dokładnie pompy c.o. ) według ciśnienia tj. aby utrzymywało mi zadany poziom ciśnienia w układzie . Ciśnienie spada zwiększam obroty ,ciśnienie rośnie zmniejszam obroty . 

Myślę o czymś takim :

image.thumb.png.21364db3df74e81f51a4cecd8063320a.png

Najważniejsze żeby to działało automatycznie

Aktualnie mam ręczny regulator i to działa . 

Wydaje mi się że wystarczyło by tutaj Arduino uno lub jakiś mały kontroler (ale te ostatnie to dla mnie czarna magia )  

proszę o pomoc w doborze sprzętu i programu pod niego 

Link do komentarza
Share on other sites

ardu Uno nada sie bez problemu...do tego jakis sterownik pompy (falownik?) bo te super tanie na triaku to tak nie za bardzo...no i czujnik cisnienia ktory bedzie pasowal zakresem do twoich cisnien...program to juz prosty..(zakladajac ze bez kontrolera PID, bo ja go nie kumam za bardzo😉)

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Prostym PWM tego nie zrobisz, potrzebujesz falownika jednofazowego, dla małych pomp nie będzie to wielki koszt, falownik musi mieć wejście pwm lub inne tak aby można było z zewnątrz ustalić obroty, musisz mieć przetwornik ciśnienie prąd, lub ciśnienie napięcie. Sterowanie z mikrokontrolera oczywiście najlepsze byłoby pid (nie tak trudne jak się wydaje) ale myślę że zwykła pętla otwarta też wystarczy gdyż zmiany obciążenia nie będą aż tak gwałtowne. Pomijając że są na rynku pompy które mają te regulację wbudowaną. Może się okazać że nawet nie będziesz potrzebował mikrokontrolera gdyż w większości przypadków wejście falownika można tak skonfigurować aby od razu pracowało z danym czujnikiem. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Widziałem te pompy , ceny jak dla mnie w tym momencie kosmiczne. Mam na stanie klon Arduino dlatego o nim pomyślałem . Prosty ręczny regulator na razie fajnie się sprawdza dlatego o nim myślę i znalazłem coć takiego :

https://pl.aliexpress.com/item/32802025086.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.79965c0f2Oqhdc  (wersja 4A ) 

I czujnik:

 https://pl.aliexpress.com/item/32656389610.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.79965c0f2Oqhdc   

przetwornik ciśnienie napięcie .

A co do falownika to masz coś konkretnego namyśli (link ) albo czego mam szukać i gdzie ? bo sam znalazłem coś takigo https://allegro.pl/oferta/falownik-1-fazowy-avt5360-c-10454727307

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 minut temu, Cerber85 napisał:

Prosty ręczny regulator na razie fajnie się sprawdza dlatego o nim myślę i znalazłem coć takiego :

Rozumiem że masz taki sam jak ten z ali? Jeśli ten moduł który posiadasz daje możliwość regulacji to falownik nie jest wymagany. Wtedy faktycznie potrzebujesz przetwornika ciśnienia i układu regulacji na wspomnianym arduino, ewentualnie na OP-ampach ( sorki to taka moja fanaberia 😉 )

Link do komentarza
Share on other sites

Aktualnie używam ręcznego, cos takiego : Regurator 230v

Te z ali idą do mnie .  

Ja to widzę tak (popraw jeśli sie mylę 😞

1) mam ten czujnik ciśnienia który w zależności od ciśnienia podaje odpowiednie napięcie  (mam nadzieję że dostanę jego charakterystykę ) :

Dane techniczne:
Napięcie robocze: 5VDC
Napięcie wyjściowe: 0.5-4.5 VDC
Materiał czujnika: stop stali węglowej
Prąd roboczy: ≤10 mA
Zakres ciśnienia roboczego: 0-1.2 MPa

Czujnik (link)

2) podłączam go pod Arduino (jeszcze nie wiem jak ...🤔 ) arduino odczytuje wartość napięcia i wg tego podaje informacje (napięcie 3.3 lub 5 v ) na 

3) Regulator pod który podłączam pompę 

 

Pytanie brzmi :

Jak to podłączyć pod same arduino ? bezpośrednio ? przez dodatkową płytkę jak pod silniki krokowe  ? 

I program , czy jest jakiś gotowiec który będę mógł wgrać lub przerobić ( wpisując odpowiednie wartości napięcia na przykład : dla ciśnienia 0,1 mpa wartość 0,8 v ) czy będzie trzeba pisać od nowa ? ( i tu będą schody ☹️

 

Link do komentarza
Share on other sites

Czujnik podpinasz do ADC ardu i odczytujesz napiecie...(pasuje znac charakterystyke do skalowania) regulator podpinasz do (nie sprawdzalem) pinu PWM i puszczasz odpowiednie wypelnienie w zaleznosci od obliczen z programu...o gotowcach to raczej zapomnij bo nie wiadomo jak ten czujnik i regulator beda sie sprawowac...pewnie w testach dopiero wyjdzie, ale to nie bedzie nic skomplikowanego wiec sie nie stresuj...😉

A no tak...jaki zakres cisnien u Ciebie bedzie bo 1.2Mpa to dosyc duzy zakres...(pytalem wczesniej zeby wybrac optymalny zakres czujnika)

Edytowano przez farmaceuta
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No będziesz miał z tym nieco kombinacji ale wszystko jest do zrobienia

Aby mieć możliwość utrzymywania jakiegoś zadanego ciśnienia trzeba mieć punkt odniesienia czyli dodatkowy potencjometr, lub proste UI z dwoma przyciskami i słupkiem LED albo wyświetlaczem.

Czujnik który posiadasz. Hmm aby go w miarę dobrze dobrać, należałoby wiedzieć nieco więcej o istniejącej instalacji CO. Wydaje mi się że ten zakres do 1Mpa jest przesadzony bo daje to około 10bar więc będzie pracował tylko na małej części zakresu. Aczkolwiek zdaję sobie sprawę z tego że strzelać z tego nie będziesz, no i nie znamy parametrów instalacji. 

28 minut temu, Cerber85 napisał:

Jak to podłączyć pod same arduino

Ten moduł ma wyjście "ZC" jak się domyślam daje tam jakiś impuls kiedy napięcie sieciowe osiąga chwilową wartość około 0, jest to punkt odniesienia dla mikrokontrolera po jakim czasie ma podać napięcie na optotriak nazywa się to sterowaniem fazowym z wyłączaniem w zerze. Jest to bardzo istotne ponieważ inaczej twój układ będzie strasznie "siał" zakłóceniami.

Nie wiem jakie masz doświadczenie w konstruowaniu takich urządzeń, myślę czy nie łatwiej byłoby podłączyć na wyjście ardu serwomechanizm i za jego pomocą sterować potencjometrem modułu który już posiadasz. Hm chyba nawet sam bym tak zrobił 😉

 

 

Edytowano przez _LM_
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Instalacja jest prosta i mała (4 grzejniki) teraz zamontowałem zawory termostatyczne i teraz kiedy przymykają słyszę momentami gwizdy jakbym parowóz przejeżdżał parę metrów ode mnie. A pompa ustawiona na najwyższym zakresie , na instalacji mam manometr który wtedy skakać do prawie 0,4 MPa gdzie przy otwartych zaworach jest niecałe 0,1 MPa (na 1 biegu bez regulatora ) i wtedy jest cisza ,ale na obecnym ustawieniu z regulatorem potrafi nie dogrzać mi kaloryfera na końcu instalacji. 

Innego czujnika nie znalazłem bo szukałem taki który mogę wkręcić do instalacji. 

Faktycznie przydałoby się jakiś wyświetlacz z aktualnymi parametrami i nastawami,  oraz przyciski do zmiany tych nastaw. 

Że składaniem takich urządzeń mam małe , złożyłem mały V-ploter . Ale to na podstawie instrukcji . Dlatego twierdzę że dla mnie największym problemem będzie program do tego ustrojstwa .

Edytowano przez Cerber85
Link do komentarza
Share on other sites

25 minut temu, Cerber85 napisał:

Że składaniem takich urządzeń mam małe , złożyłem mały V-ploter . Ale to na podstawie instrukcji . Dlatego twierdzę że dla mnie największym problemem będzie program do tego ustrojstwa .

W przypadku czujnika ciśnienia czerwony przewód podłączasz do 5V z Arduino, czarny do masy (GND), niebieski do dowolnego wejścia analogowego (A1-A5).

Następnie bierzesz ściemniacz. VCC podłączasz do 5V z Arduino, GND do masy, Z-C generuje przerwanie (jest to sygnał do zmiany wartości PWM, początkowo możesz go potraktować za zbędny, ale potem lepiej go użyj [chyba, że lubisz psuć sprzęt w okolicy...]), no i zostaje PSM (inaczej PWM), który podłączasz do któregoś z pinów PWM (oznaczone falką na płytce Arduino). 

Napisanie programu sprowadza się do odczytu aktualnego stanu na pinie analogowym i dostosowywanie zmiennej dla PWM, która zostaje przesłana do timera (analogWrite) w momencie wystąpienia przerwania na pinie ZC.

coś w stylu

// Pseudokod

int rdPressure;
int value;

__ISR(ZC)
  analogWrite(PWM, value);

loop()
  rdPressure = analogRead(PRESSURE);
  pid_compute(rdPressure, &value);

  

To jest pseudokod, ale opisuje praktycznie większość programu 😄 

Osobiście użyłbym Raspberry Pi Pico (ze względów na to, że jest tańsze, mam tego od groma w szufladzie i jakoś łatwiej mi się na to pisze), ale Arduino też się nada...

P.S. Tak wynika z opisów na Ali, które są dość słabej jakości...

EDIT: oczywiście ZC podłączasz do pinu obsługującego przerwania 😉 

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

EDIT: oczywiście ZC podłączasz do pinu obsługującego przerwania 😉 

Tu by się przydał przykład jak powiązać przerwanie z timerem. Z tymi modułami jest jeszcze jeden problem: nie mają one filtrów przeciw zakłóceniowych, dlatego napisałem żeby spróbować wykorzystać moduł który autor już posiada gdyż jest on uzbrojony we wszystkie potrzebne komponenty

Link do komentarza
Share on other sites

22 minuty temu, _LM_ napisał:

Tu by się przydał przykład jak powiązać przerwanie z timerem.

Nie wrzuciłem, bo od dłuższego czasu nie używam Arduino... (i mi się zapomniało dać linka do kursu...)

23 minuty temu, _LM_ napisał:

Z tymi modułami jest jeszcze jeden problem: nie mają one filtrów przeciw zakłóceniowych, dlatego napisałem żeby spróbować wykorzystać moduł który autor już posiada gdyż jest on uzbrojony we wszystkie potrzebne komponenty

Obstawiam, że prawdopodobnie będzie to chodzić w jakiejś obudowie z metalu, więc zakłóceń aż tak dużo nie powinno być... 

Osobiście jestem zdania - jak nie działa, to napraw, jak działa, to po [cenzura] drążyć temat... 😄 W ten sposób przetestować może dwa rozwiązania zamiast jednego, więc statystycznie ma mniejszą szansę na niepowodzenie.

Link do komentarza
Share on other sites

29 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

Obstawiam, że prawdopodobnie będzie to chodzić w jakiejś obudowie z metalu, więc zakłóceń aż tak dużo nie powinno być... 

Chodzi o te generowane do sieci

3 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Z-C generuje przerwanie (jest to sygnał do zmiany wartości PWM, początkowo możesz go potraktować za zbędny, ale potem lepiej go użyj [chyba, że lubisz psuć sprzęt w okolicy...])

Pompa to obciążenie indukcyjne, oprócz "psucia sprzętu w okolicy" triak najpewniej padnie przy pierwszym wyłączeniu kiedy sinusoida będzie w okolicach swojego maksimum. 

29 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

jak działa, to po [cenzura] drążyć temat... 😄

dlatego napisałem

15 godzin temu, _LM_ napisał:

myślę czy nie łatwiej byłoby podłączyć na wyjście ardu serwomechanizm i za jego pomocą sterować potencjometrem modułu który już posiadasz.

może pomysł nieco dziwny ale bierz pod uwagę że kolega @Cerber85 niema zbyt wielkiego doświadczenia więc takie połączenie może mu zaoszczędzić kosztów i problemów związanych z "szatkowaniem" sinusoidy "na pałę".

 

29 minut temu, H1M4W4R1 napisał:

W ten sposób przetestować może dwa rozwiązania zamiast jednego, więc statystycznie ma mniejszą szansę na niepowodzenie.

Jak najbardziej ale wpierw podstawy, zrozumienie tematu i próby z niższym napięciem oraz obciążeniem rezystancyjnym np: żarówka.

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Jest biblioteka do tego regulatora...https://robojax.com/learn/arduino/?vid=robojax_AC_dimmer_Arduino-1

moze z taka mala pompa sobie poradzi...fakt jak robilem zgrzewarke to chyba z 10 triakow spalilem i dalem sobie spokoj, kupilem SSR40A i chula...(no ale ja sie nie znam za bardzo na elektronice i robilem wedlug schematow ktore "niby" mialy dawac rade obciazeniu indukcyjnemu)

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.