Skocz do zawartości

Czy Ender 3 v2 jest dobrą drukarka na początek?


Festi449

Pomocna odpowiedź

W domu posiadam ender 3 v2. W pracy natomiast opiekuję się prusą mk3s+. Co do @BananWszyscy to moim zdaniem jeśli ktoś chce po prostu włączyć drukowanie modelu i mieć spokój, to drukarki prusy (mk3s, mini) są rozwiązaniami dobrymi na początek i już tłumaczę dlaczego.

Prusa posiada swój slicer do generowania g-code, w którym na domyślnych ustawieniach wydruki z materiałów takich jak PLA, PETG, ASA, ABS wychodzą bardzo dobrze i nie wymaga to aż takiego zaangażowania użytkownika. Oprócz tego serwis czegokolwiek wsparty jest licznymi tutorialami i manualem. Kalibracja drukarki to praktycznie przeklikanie menu. Do tego stalowy stół, który można po prostu zdjąć z wydrukiem -mega wygodne rozwiązanie. Czasami może być tylko problem z dostępnością części. Jest to oczywiście rozwiązanie droższe od endera.

Natomiast jeśli ktoś chciałby sobie przy drukarce podłubać i się nauczyć rzeczy związanych z doborem parametrów czy nawet samą konstrukcją drukarki, to jest to świetna opcja i nie taka droga. Na pewno wymaga zaangażowania na początek w postaci dostosowania parametrów wydruku na bazie obserwacji (szczególnie dla filamentów takich jak PETG bo dla PLA to wychodzi ok na domyślnych ustawieniach). Można ją też fajnie podrasować sprzętowo i np. wyposażyć w czujnik osi z do kompensacji nierówności stołu, cichsze wentylatory (stockowe są mega głośne). Posiada szklany stól z powłoką karborundową przez co czasami są problemy z adhezją pierwszej warstwy dla PETG. Oczywiście da się go wymienić żeby uzyskać rozwiązanie podobne jak w prusie - kwestia chęci.

Link do komentarza
Share on other sites

20 minut temu, torcek napisał:

W pracy natomiast opiekuję się prusą mk3s+.

Osobiście mam Prusę i w 90% się zgadzam. Jedynie kalibracja czasami potrafi mieć ze sobą problemy i PINDA nie wykrywa stołu, ale to jest pomniejsza kwestia, bo z odrobiną wprawy można ją skalibrować bez automatu 😉 Kit jest banalny do złożenia... Tylko trochę czasochłonny jak się jest pedantem jak ja...

Zależy jaki kolega ma budżet, ja Prusę kupowałem na FVAT, to nawet nie zabolało, ale jednak "domowy" budżet może bardziej zaboleć niż firmowy...

A co do Endera, to podobno też dobry i mnie trochę kusi jako druga "zapasowa" drukarka, ale raczej kupię jakiegoś DLP.

20 minut temu, torcek napisał:

stockowe są mega głośne

Raczej nie przebiją mojej przecinarki do metalu, która się buja do jakichś 100dB 😄 

Edytowano przez H1M4W4R1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja mam endera 3 dla siebie już 2,5 roku. Zależy czy ktoś chce się uczyć (poznać zasadę działania, technologie, budowę) to można kupić coś tańszego i jej "dopomóc" być dobra drukarką. Chyba, że mamy kase i chcemy super druki po wyjęciu z pudła to co innego 😉

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam A8, ale wiedziałem co kupuję. Dla mnie fajna maszynka, po zmodowaniu drukuje całkiem nieźle, a przy okazji dostałem kopa żeby sobie przypomnieć jak to kiedyś byłem mechanikiem precyzyjnym.

Czy polecę A8 jako pierwszą drukarkę? Chwila... a czego od niej oczekujesz?

BTW po zmianie napędu Y zrobiła się nieco głośna 😞

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, H1M4W4R1 napisał:

Osobiście mam Prusę i w 90% się zgadzam. Jedynie kalibracja czasami potrafi mieć ze sobą problemy i PINDA nie wykrywa stołu,

Na prawdę nie pomyślałeś, że jest np. uszkodzona, albo źle złożona? Mam wersję nr 3 i nie ma żadnego problemu z PINDA czy z kalibracją.

Link do komentarza
Share on other sites

Z drukarkami 3D jest tak że modele łatwe obsłudze i niezawodne są niestety drogie. Mam namyśli urządzenia które wyjmujesz z kartonu, uruchamiasz i działa po krótkiej automatycznej kalibracji.

Jeżeli ma być taniej to niestety trzeba poskładać taką drukarkę, trzeba się liczyć z koniecznością wymiany niektórych części na lepsze (zakupione oddzielnie). Do tego najczęściej takie drukarki nie mają obudowy, więc może być ciężko z utrzymaniem temperatur przy niektórych materiałach oraz niektóre filamenty emitują przykre zapachy.

Tak więc trzeba odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

1. Co chcesz drukować
2. Ile wydruków na miesiąc
3. Z jakich filamentów chcesz kożystać
4. Czy będzie cię bawić modyfikacja / konfiguracja / kalibracja drukarki, czy wolisz narzędzie które będzie działać bez wnikania w jaki sposób
5. Czy masz kogoś kto może ci pomóc przy nauce obsługi drukarki lub montażu (założyciel wątku ma 12 lat)
6. Gdzie będzie stała taka drukarka, czy masz na to miejsce w domu/mieszkaniu
7. Jaki masz budżet

Alternatywą jest zamawianie wydruków. Jest dużo firm które przyjmą takie zlecenie.
Są też różna kluby, stowarzyszenia gdzie mają drukarki i opiekunów którzy podzielą się wiedzą.

Edytowano przez MR1979
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

To ja może podsumuję.

Tani Ender jest całkiem niezły jak na początek. Szczególnie dla 12-latka któremu tata pomoże ogarnąć np. szparkę.

Tyle, że gdzieś musi być ten tata co też by coś wydrukował, a nie na zasadzie "masz drukarkę i się odczep bo ja mam dużo roboty/nie mam czasu/właśnie idę na piwo".

Link do komentarza
Share on other sites

9 godzin temu, Zealota napisał:

Na prawdę nie pomyślałeś, że jest np. uszkodzona, albo źle złożona? Mam wersję nr 3 i nie ma żadnego problemu z PINDA czy z kalibracją.

Jest złożona z dokładnością lepszą niż sprzęt przemysłowy (z autopsji). Po prostu PINDA ma w nosie wykrywanie punktów referencyjnych na stole, ale mapowanie wysokości stołu i endstop działa poprawnie, a wiedząc, że rama jest równa do ułamka stopnia stwierdziłem, ze szkoda czasu na bawienie się tylko by autokalibracja działała, bo ręcznie i tak szybciej ją zrobię, a efekt jest taki sam.  

Btw. ataki personalne są niezgodne z PPF.

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć,

mam jedno pytanie pokrewne z tym wątkiem: trafiłem na taki krótki artykuł porównujący drukarki "Ender v3" z "Ender v5":

http://3d.edu.pl/ender-3-vs-ender-5-poznaj-roznice/

Jeżeli ktoś nadal zastanawia się nad zakupem pierwszej drukarki 3D, czy warto mysleć o zakupie "Ender v5", czy raczej kupić "Ender v3"?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

10 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

Jest złożona z dokładnością lepszą niż sprzęt przemysłowy (z autopsji). Po prostu PINDA ma w nosie wykrywanie punktów referencyjnych na stole, ale mapowanie wysokości stołu i endstop działa poprawnie, a wiedząc, że rama jest równa do ułamka stopnia stwierdziłem, ze szkoda czasu na bawienie się tylko by autokalibracja działała, bo ręcznie i tak szybciej ją zrobię, a efekt jest taki sam.  

Btw. ataki personalne są niezgodne z PPF.

Z tym atakiem personalnym to do mnie? Krytyka diagnozy to atak personalny "atak na diagnozę"?

Uważam po prostu, że na podstawie 1 przypadku wyciągasz nieuprawnione wnioski co do jakości drukarek Prusa a właściwie do czujnika PINDA. W tym jak widać "już sporze" mamy 2 drukarki marki Prusa, moja i Twoja. Jedna działa poprawnie druga nie. Ty na podstawie jednego egzemplarza uznałeś, że należy poinformować Pytającego, że są problemy z czujnikiem.

Jeszcze z pytań technicznych, tę ramę to czymś mierzyłeś? Jakimś "mikrometrem"?

Czujnik PINDA był wymieniany?

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Zealota napisał:

Z tym atakiem personalnym to do mnie? Krytyka diagnozy to atak personalny "atak na diagnozę"?

„Nie pomyślałeś”, że używając słowa ‚naprawdę’ w swojej krytyce nacechowałeś swoją odpowiedź na atak zamiast neutralnej krytyki? 

Po drugie nie napisałem, że Prusa ma słabą jakość. To Ty tak sobie wywnioskowałeś z mojej wypowiedzi, co jest błędnym wnioskiem, gdyż ta wypowiedź ewidentnie nie porusza wszystkich cech drukarki, a wyłącznie wskazuje że nawet drogi sprzęt nie jest idealny i może zdarzyć mu się usterka.

Mierzone było wypożyczonym certyfikowanym kątomierzem, marki nie pamiętam.

Nadmienione było, że stwierdziłem nieopłacalność naprawy i zrobiłem kalibrację ręcznie. Czujnik jest od nowości i drukarka ma dość mało godzin by się on uszkodził nawet uwzględniając prawo Murphyego, zwłaszcza że wszystko działa poprawnie poza kalibracją automatyczną.

I tutaj zakończmy ten temat co by nie zaśmiecać wątku. 

Prusa jest dobrą drukarką, ale też miewa swoje mankamenty. Nie istnieją narzędzia idealne.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.