Skocz do zawartości

Rozwój robotów typu FTL


Treker

Pomocna odpowiedź

Z tego co wyczytałem na zagranicznych forach, to te szare krawędzie mają sens, umożliwiają szybszą jazdę.

Czujnik linii nie zwraca logicznych wartości 0 albo 1, tylko jakieś napięcie pomiędzy potencjałami stanu niskiego i wysokiego, co przy niejednoznacznym położeniu, np na krawędzi linii (klasycznej, czarnej na białym tle) daje kolor szary. A Japończycy postanowili dodać jeszcze pasek szarego pośrodku, przez co przejście pomiędzy stanem niskim i wysokim na sensorze jest płynniejsze, i zapewne pozwala im to wykręcić dodatkowe 0.01s 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Spróbuje znaleźć jeszcze raz. Tam wprawdzie nic nie było o tej szarej linii, bo to po angielsku a nie japońsku było, ale o wykorzystaniu tego efektu, że przejście między czarnym i białym daje ten sam efekt co szary, więc tak sądzę że to wykorzystują 🙂

edit:

Znalazłem to na tej stronce, jak mówiłem nie jest wprost napisane o dodatkowym szarym pasku:

http://robotclub.ab.ca/articles/8/line-following-tips

Jak ktoś chce to można sobie wpisać w youtube ロボット相撲 czyli robot sumo, też różnią się od naszych polskich.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Też to zauważyłem, ale jak już dodałem posta i wyłączyłem kompa 🙂 Szukałem FTL ale znalazłem to, przynajmniej po angielsku, w sumie można przenieść posta do tematu ogólniejszego.

Chociaż na www.robots-dreams.com można znaleźc też LF.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do stron w języku chińskim czy japońskim istnieje gogle translate, który tłumaczy strony www, ewentualnie jak ktoś ma google chrom to on od razu chce wszystko tłumaczyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Maxo, spoko, jestem normalny, nie rozumiem tych znaczkow:) Mialem na myśli tekst strony pisanej po angielsku, a nie tlumaczonej googlem, przez Japończyków. Po japońsku to ja aby liczyć do 10 umiem i się przywitac:)

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro już mowa o rozwoju robotów typu LF, to w Polsce z powodzeniem można by dołożyć Line Follower Enhanced. Zamiast tworzyć nieograniczoną liczbę przejazdów w zwykłym LF, co często powoduje przestoje albo konieczność oglądania jednego robota (reszta w tym czasie się tunninguje), przyjemniej byłoby zobaczyć więcej walki 🙂

Wydaje mi się, że ktoś kiedyś o tym wspominał (nie wiem czy nes86 nie przypadkiem 😉), ale moja pamięć bywa ulotna.

Link do zasad: http://www.robotchallenge.org/reglement/slalom-enhanced/

Jak widać wystarczy dodatkowy cyfrowy sharp z przodu i już śmiało tradycyjne konstrukcje mogą startować.

Osobiście, także jestem za stworzeniem znaczników zakrętów na trasach. Znaczniki = możliwość szybszego pokonywania trasy = zawody ciekawsze z pkt. widzenia przeciętnego widza.

Swoją drogą - wracając do 1szego postu to zastanawia mnie to co za błyszczący materiał, którym pokryte są koła dwóch robotów hmm.

Link do komentarza
Share on other sites

Sądzę, że to jakiś poliuretan, albo 'guma' z rolek do ubrań, zmywalnych (z angielskiego 'washable lint roller'). Widziałem sumo zrobionego właśnie na takich rolkach.

Link do komentarza
Share on other sites

Skoro już mowa o rozwoju robotów typu LF, to w Polsce z powodzeniem można by dołożyć Line Follower Enhanced. Zamiast tworzyć nieograniczoną liczbę przejazdów w zwykłym LF, co często powoduje przestoje albo konieczność oglądania jednego robota (reszta w tym czasie się tunninguje), przyjemniej byłoby zobaczyć więcej walki 🙂

Wydaje mi się, że ktoś kiedyś o tym wspominał (nie wiem czy nes86 nie przypadkiem 😉), ale moja pamięć bywa ulotna.

Link do zasad: http://www.robotchallenge.org/reglement/slalom-enhanced/

Jak widać wystarczy dodatkowy cyfrowy sharp z przodu i już śmiało tradycyjne konstrukcje mogą startować.

Z tego co wiem tego typu konkurencja planowana jest na zawodach w Łodzi.

Osobiście zaproponował bym też np do tradycyjnego LF wprowadzić konkurowanie takie jak w Sumo.

2 identyczne trasy, roboty podzielone na grupy po dwa roboty i na trasach rywalizują ze sobą do np 2 czy 3 zwycięstw. Kto wygra z danej pary przechodzi do kolejnej rundy.

Wtedy oprócz samej dobrej konstrukcji liczyła by się klasa bezpośredniego przeciwnika oraz nieco szczęścia w losowaniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Sądzę, że to jakiś poliuretan, albo 'guma' z rolek do ubrań, zmywalnych (z angielskiego 'washable lint roller'). Widziałem sumo zrobionego właśnie na takich rolkach.

Widziałem na pewnej japońskiej stronie na której był worklog micromouse, pan zamawiał specjalne komplety (miękkie, twarde) opon do micromouse, więc nie wierzę w to, że w line followerach które osiągają pewnie ze 2m/s używają rolki do ubrań jako ogumienie 😅

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.