Skocz do zawartości

Uwaga na "oszukane" dyski SSD na Aliexpress.com


FlyingDutch

Pomocna odpowiedź

Cześć,

niedawno kupiłem przenośny dysk SDD z tego sklepu:

https://pl.aliexpress.com/item/1005005543116987.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.109.46671c24S4DqKm&gatewayAdapt=glo2pol

Wybrałem wersję 4TB. Gdy dysk przyszedł podłączyłem go do laptopa z OS Windows 10 - dysk zgłosił się prawidłowo i pokazywał pojemność około tych 4 TB (exFAT). Postanowiłem skopiować na niego jako na przenośne archiwum około 189 GB danych. I tutaj pierwsze zdziwienie - pomimo podłaćzenia do USB3.1 w laptopie transfer danych na dysk był bardzo wolny około 6 MB/s. Zostawiłem więc kopiowanie na noc tych danych (189GB). Gdy przyszedłem rano dysk już nie żył. Postanowiłem zajrzeć do środka ponieważ za pomiocą żadnych narzędzi programowych nie mogłem go przywrócić do działnia. Na tym zdjęciu zawartość dysku SSD po otwarciu obudowy:

IMG20231114103642.thumb.jpg.72fe3c903788c0c763f4815cb3cd35dc.jpg

Jak widać na zdjęciu na płytce PCB znajduje się układ scalony (kontroler kart pamięci uSD) i slot z umieszczoną kartą pamięci uSD. Karta jest opisana i ma pojemność 64 GB.

Kontroler pamięci (układ scalony jest tak zaprogramowany, że pokazuje fałszywą pojemność pamięci 4 TB. Podejrzewam, że gdy ilość skopiowanych na dysk danych przekroczyła te 64 GB - całość uległa uszkodzeniu. Postanowiłem poszukać w sieci informacji na ten temat i znalazłem ten film (j. polski):

Przestrzegam przed kupnem dysków SSD z tego sklepu i podobnych (gdzie rzekomo za kilka TB pojemności płacimy około 100 PLN).

Muszę też powiedzieć, że kupuję na Aliexpress od 10-ciu lat i to jest pierwsze oszystwo związane z zakupem z tego serwisu.

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
update
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@FlyingDutch kiedyś trafiłem na pendriva 1TB, kupiłem z ciekawości nie spodziewając się wiele. Złącze USB 2.0 już wzbudzało wątpliwości. Faktycznie to miał z 6GB.

Z moich ostatnich doświadczeń z systemem FAT, to wystarczy ustawić w API biblioteki liczbę sektorów na jakąś dużą wartość, dobrać wielkość klastrów żeby pula adresów się zgadzała, a w funkcji kopiującej zrobić ograniczenie adresów do tego co faktycznie jest w pamięci.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Nie chciałbym mówić "sam jesteś sobie winny" ale... naprawdę uwierzyłeś, że dostaniesz 4TB za 100 zł? No ale w sumie skoro "100% Real Capacity". Bezczelność sięga kosmosu.

Mam nadzieję, że chociaż zażądałeś zwrotu pieniędzy i ostrzeżesz innych komentarzem ze zdjęciami.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 14.11.2023 o 19:53, etet100 napisał:

Nie chciałbym mówić "sam jesteś sobie winny" ale... naprawdę uwierzyłeś, że dostaniesz 4TB za 100 zł? No ale w sumie skoro "100% Real Capacity". Bezczelność sięga kosmosu.

Mam nadzieję, że chociaż zażądałeś zwrotu pieniędzy i ostrzeżesz innych komentarzem ze zdjęciami.

Cześć,

tak mam zamiar zażądać zwrotu pieniędzy. Niestety nie byłem w stanie dodać komentarza na stronie produktu. Jak już pisałem kupuję w Aliexpress.com często od 10-ciu lat i to pierwsze oszustwo jakie mi się przytrafiło.

Pozdrawiam

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja myślę, że to po prostu kwestia definicji oszustwa. Bo czym przykładowo różni się zawyżona pojemność dysku od kilkukrotnie zawyżonej mocy jakiegoś elektronarzędzia? Aliexpress zasypany jest (zwłaszcza w pewnych kategoriach) takimi nie do końca uczciwymi ofertami. A to podróbka, a to odrzut nie trzymający parametrów, a to parametry z kosmosu. Często nawet nie wiesz, że zostałeś w ten czy inny sposób oszukany. To jest do tego stopnia powszechne, że kupując cokolwiek musisz obietnice chińczyka dzielić przez 5. Potrzebujesz jedną sztukę to lepiej kupić kilka. Taki smutny urok tej platformy i patologii wywołanej w dużej mierze przez konkurowanie cenami. Albo raczej przez oczekiwania, że dowolny produkt będzie kosztował maksymalnie dolara.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, etet100 napisał:

Taki smutny urok tej platformy i patologii wywołanej w dużej mierze przez konkurowanie cenami.

Ostatnio na Ali kupiłem mikroskop w dobrej cenie. Optyka działa bardzo dobrze, kamerka też ma parametry podane przez sprzedawcę (testowana zarówno na Windowsie, jak i na osobnym ekranie, chociaż finalnie i tak chodzi na 7" HD).

IMHO jak kupujesz brandowe rzeczy z Chin to są one nawet spoko jakości (ReLife, Mechanic etc.)

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Nie zdziwił Ciebie exFAT ?

W takim dysku powinna być surowa partycja.

Tak przy okazji ilekroć spotkałem się z fałszywą informacją o wielkości dysku zawsze był to exFAT, chodzi o to że tylko tak można zadeklarować inną pojemność.

I taka ciekawostka, można taki dysk, pendrive, zapisać danymi do pełna, i one tam niby są, wsadzisz do innego komputera i nagle niczego nie ma.

Tworzone są skróty do źródła, a transfer to mistyfikacja.

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
45 minut temu, Zext napisał:

Nie zdziwił Ciebie exFAT ?

W takim dysku powinna być surowa partycja.

Tak przy okazji ilekroć spotkałem się z fałszywą informacją o wielkości dysku zawsze był to exFAT, chodzi o to że tylko tak można zadeklarować inną pojemność.

Cześć,

a  jak chciałbyś zadeklarować 4 TB danych np. w FAT32 (max. pojemność 4GB)? ExFAT jest 64-bitowy i dlatego można deklarować takie duże dyski. Sam typ systemu plików ExFAT nie ma nic wspólnego z tym oszustwem (przeprogramowanym kontrolerem karty SD).

BTW: niechcący wywołałem  tym postem komentarze z którymi się nie zgadzam. Kupuję na Aliexpress.com conajmniej ze dwa razy na miesiąc od ponad 10-ciu lat. Kupowałem tam zestawy FPGA (z dużymi układami FPGA), zestawy developerskie z mikrokontrolerami, elektro-narzędzia (akumulatorowa wiertarko-wkrętarka z Ali działa bardzo dobrze od ponad czterech lat, oryginalny Bosch w tym czasie wyzionał ducha z rok temu). Kilka smartfonów, stacje lutownicze, układy scalone, programatory do róznych typów mikrokontrolerów i układów FPGA.. Wszystkie te rzeczy kupiłem w bardzo korzystnych cenach i działają one dobrze i wydajnie. Jestem na tyle kompetentny, że potrafię zweryfikować, czy zakupiony towar działa prawidłowo.Więc proszę nie generalizować - bo nie zgadzam się z oceną, że Aliexpress jest pato-platformą zakupową. Jedno oszustwo na dziesięć lat to nie jest dużo.

Pozdrawiam

Edytowano przez FlyingDutch
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, FlyingDutch napisał:

Jedno oszustwo na dziesięć lat to nie jest dużo.

Przy czym zauważ: to ewidentne oszustwo (coś w stylu cegła zamiast smartfona), a nie próba wciśnięcia podróbki (która z reguły lepiej czy gorzej działa). Na alledrogo czy innych olexach też się zdarzają a nikt nie uważa, że to złodziejskie platformy.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.