Skocz do zawartości

Sumo Challenge 2010 - uwagi, opinie, prośby, sugestie


bulibulibu

Pomocna odpowiedź

TIMONek, nes86, szczere i w pełni zasłużone gratulacje dla was, zwłaszcza, że jak sami mówiliście wszystko sami finansowaliście bez żadnego wsparcia.

Co do organizacji zawodów, to było z tym sporo problemów. Bramki do Lineów w fazie testowej działały i rano przed zawodami też, ale później pojawiły się jakieś problemy.

Jeśli chodzi o lokalizację sceny, strefy serwisowej itp, to o wszystkim decyduje Manufaktura. Osobiście mam nadzieję, że już więcej zawodów w Manufakturze nie będzie, a zostaną zorganizowane na naszej uczelni.

Mam nadzieję, że mimo wszystko będziecie pozytywnie wspominać tegoroczne Sumo Challenge

Link do komentarza
Share on other sites

"Munieq " a propo tego co leciało w głośnikach to sorki ale muzyka była od "eski" niestety nie było możliwości odtwarzania przeróżnej muzyki ponieważ to po pierwsze miejsce publiczne po drugie masowa impreza i po trzecie "zaiks". Taki kraj takie prawo. Przepraszam bardzo jeżeli uraziłem czyjeś gusta muzyczne ale niestety nie miałem na to wpływu.

Link do komentarza
Share on other sites

W trakcie zawodów przyrzeklem sobie, ze nie bede wchodzić na diodę, zeby nie czytać jak zawodnicy będą nas "objeżdżać" od góry do dołu. Około południa ciekawość mnie zmogla, wszedłem, zacząłem czytać i do tej pory jestem w szoku 🙂

Napisałem z miejsca posta na kilkadziesiąt linijek, jednak gdy już go skończyłem komp mi siadł i wcięło całe moje wypociny 😃

To super, że mile spędziliście czas na zawodach. Cieszymy sie niezmiernie z wszystkich miłych słów, a gdy przeczytałem o sobie w poście TIMONka (tak podejrzewam, że o mnie 🙂 ) to się po prostu wzruszyłem 🙂 A co do krytyki, to wiemy, że na nią też zaslużyliśmy, sami zauważyliśmy wiele rzeczy, których nie zrobiliśmy, lub które mieliśmy zrobić, ale nie zdązyliśmy. Bijemy się w pierś, przepraszamy za wszystkie usterki.

Co do konkurencji Freestyle - jako organizatorowi nie wypada mi się wypowiadać, ale jako forumowicz powiem tylko ze zastanawiałem czy nie nalezaloby "sfałszować" wyników. Zastrzegam, że to tylko i wyłącznie MOJA OSOBISTA opinia, która nie ma nic wspólnego z opiniami innych organizatorów. Zastrzegam, że wyniki były podane uczciwie (choć rodzi się pytanie czy aby na pewno sytuację można nazwać uczciwą) i wszystkie były takie jak wychodziło z liczenia.

Działalność pewnej drużyny rzeczywiście spowodowala, ze system karteczek okazal się klapą, ale nie zgadzam się z mocnymi słowami KD93 (zarówno w trakcie zawodów, jak i w temacie) o chłopakach z Krakowa - rzeczywiście, pod koniec obrali metodę pewnej dużoosobowej drużyny, ale i tak nie zmieniło to ostatecznej kolejności (róznice były spore), a poza tym było to klasyczne "jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie".

Inna sprawa, że system smsowy też nie jest najlepszy: tak, jak większość ludzi, jestem leniwy - nie zagłosowalem na zadnych zawodach które byłem (na Robotic Arena i Robot Challenge, o Sumo Challenge nie wspominając), a w zeszłym roku na RA cała czolowka były to roboty z Wrocławia; choć zwyciezca w pełni na nagrodę zasłuzył, to jednak w swietle wszystkich wyników rodziło się pytanie czy to były głosy calej publiczności, czy głownie kolegów konstruktorów. Najsprawiedliwsza jest bądz co badż nagroda jury, ewentaulnie symboliczne nagroda jury + nagroda publiczności, ale wątpie aby udało mi się to rozwiązanie przeforsować.

Co do muzyki tak jak napisal profesur - prawa autorskie to prawa autorskie, gdyby ktoś zwrocił uwagę, ze puszczamy coś bez licencji, to moglibyśmy mieć naprawdę spore problemy. A poza tym nie była to jedna piosenka - byl to 65-minutowy set dany nam od Radia Eska. A że niekoniecznie jest to muzyka trafiająca każdemu w gusta to wiem doskonale. Ale taki death metal z pewnością odstraszylby większą liczbę widzów 😉

Co do odległości strefy serwisowej od sceny - to jedyne w miarę logiczne rozwiązanie na które jest w stanie zgodzić się Manufaktura. Oczywiście, moglibyśmy zrobić zawody w innym miejscu, ale to trochę kłóciłoby sie z ideą popularyzacji robotyki wsrod czasem nic nie wiedzacych na ten temat widzów (wielu z przypadkowych gapiów łapie bakcyla, serio). Kwestię miejsca nieraz dyskutowaliśmy, pewnie wciąz bedziemy (bo i dla nas jest to ogromne organizacyjne utrudnienie), ale co wyjdzie zobaczymy. "Są plusy dodatnie i plusy ujemne" jak to mawiał klasyk. Ale to też dla Was - Manufaktura całościowo jest myśle ładnym miejscem, do tego w przerwie między walkami istnieje mozliwosc pojsc na zakupy, do kina, do kregielni, na sciankę itd.

Co do bramek - przeczuwaliśmy że ciązy nad nami jakieś fatum i ze znow sie popsują tuż przed zawodami. Jasnowidzowie, kurna 🙂 Dlatego nie było fazy pucharowej jak planowaliśmy, bo przy dwóch króciutkich trasach stoper byłby zlym rozwiązaniem.

Kończąc zapytam jeszcze tylko co sądzicie o trasie do LF - za prosta, za trudna, za długa (że trochę nierówna to jestem świadom), co z pomysłem z doklejaniem tylko łączeń może być?

A i prostując - nagrodami były nie tylko satysfakcja, były tez inne symboliczne, choć to co napisał kila dni temu GruX to bardzo mądre słowa.

Przepraszam, ze az tak sie rozpisalem. Już wiecej nie bede.

Jeszcze raz dziękuje wszystkim za przybycie i do zobaczenia za rok!

[ Dodano: 08-11-2010, 03:49 ]

Dodam tylko, ze w niezadługim czasie powstanie jakieś podSUMOwanie zawodów.

Link do komentarza
Share on other sites

Świetna impreza chłopaki - moje gratulacje. Już po raz drugi byłem na Sumochallenge i jestem pod wrażeniem - są to jedyne zawody (w jakich brałem udział) z tak niesamowitą atmosferą i tak dobrym kontaktem na linii organizatorzy-zawodnicy.

Co do niedociągnięć to zdarzają się zawsze (wiedzą to wszyscy, którzy kiedykolwiek brali udział w organizacji podobnej imprezy).

W przyszłym roku jadę na pewno 🙂

Dołączam się również do gratulacji zwycięzcom obydwu kategorii dla LFów. Coś niesamowitego - piekielnie szybkie bestie.

Co do Freestyle to chyba wszystko zostało już powiedziane. Od siebie dodam tylko że rozdawanie dzieciom napojów w zamian za głosy to cios "trochę" poniżej pasa...

Gdybym od razu wiedział że drużyna z Gdańska jest do tego stopnia zdeterminowana, od razu byśmy odpuścili.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Wtrącając jeszcze odnośnie trasy do lf, uważam że była optymalna, sporo zakrętów ale również i proste były, dla każdego coś dobrego. Nierówności mnie osobiście nie przeszkadzały. Patrząc na czasy przejazdów można powiedzieć że były raczej adekwatne do poziomu robota, na co się złożyła trasa.

Link do komentarza
Share on other sites

TIMONek, nes86 - stworzyliście piekielne machiny, ale G.ENEK nie powiedział ostatniego słowa 😋 Wrocław jest wasz. Gratuluję🙂 Zastanawiam się co zrobicie z taką ilością licencji na LabView, możecie otworzyć teraz własne laboratorium przetwarzania A/C 😃

Linefolower - Pomysł z nieskończoną możliwością przejazdów w eliminacjach bardzo dobry. Sędziowie mówili ludzkim głosem, byli otwarci na sugestie zawodników (czasami aż za bardzo), ale lepiej w tę stronę. Trasa trochę za mało skąplikowana, ale myślę że nie miało to wielkiego znaczenia - i tak wygrałby lepszy;)

Za rok chętnie przyjadę kolejny raz, ale błagam zróbcie bramki liczące czas. Mam nadzieję, że w kategorii linefollower z przeszkodami pojawią się inne utrudnienia- może jakiś mostek, zakręty pod mniejszymi kątami... na pewno będzie ciekawiej:)

Link do komentarza
Share on other sites

Trasa chyba trudna nie była - choć dużego porównania nie mam. W przypadku naszych robotów wydaje mi się, że dużo zyskiwaliśmy właśnie na trudniejszych elementach trasy co napawa optymizmem przez Wrocławiem.

Apropo dwóch identyczny krótkich tras i systemu pucharowego. Może wyglądało by to efektownie dla publiczności, ale wypaczałoby wyniki... no chyba że zrobilibyście dwie długie trasy - ale na to chyba miejsca brak.

@genomar - Inferno/Mefisto też nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Na wrocław dodam jeszcze 'doładowanie' gdy robot znajduje się oboma środkowymi czujnikami na prostej - zobaczymy jak to wyjdzie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Ja też uważam, że system pucharowy nie byłby najlepszy, a przy nieograniczonej liczbie przejazdów cały czas może się coś dziać na scenie w w fazie eliminacyjnej, no i chyba wszyscy będą z takiego rozwiązania zadowoleni.

Co do bramek, to jeśli będę miał czas w okolicach świąt Bożego Narodzenia, to popracuję nad takim projektem albo zlecę to młodszym kolegom z iDSP w celach edukacyjnych. Może powstanie przyzwoity system na następne Sumo Challenge.

Link do komentarza
Share on other sites

Zawody ogólnie fajne organizacja z roku na rok coraz lepsza 😃 tylko szkoda że te Sharpy są takie wolne 😃 a tak na serio to moje nie dopatrzenie przez brak testów na ringu, ale już usterki są opanowane i we Wrocławiu będzie rewanż 😉

Link do komentarza
Share on other sites

No to i ja co nieco napisze;)

Zawody dla naszego temu były chyba najtragiczniejsze od paru lat, ale bywa i tak:P Awaria mostka uniemożliwiła w ogóle walki w minisumo, nie mogliśmy w ogóle wyregulować pida w folowerze i w końcu zrobiliśmy jedynie przejazd na najzwyklejszym algorytmie[co się dziwić, konstrukcja projektowana z innymi założeniami:/], sumo nie udało nam się ukończyć, zabrakło dosłownie paru godzin. Na samych zawodach z powodu zmęczenia mój umysł odmawiał posłuszeństwa i się dosłownie zawieszał:/ No ale cóż, bywa lepiej i gorzej. Najlepsze jest to, że jako pierwsi przyjechaliśmy[na terenie manufaktury byliśmy od 5 rano;] strefie serwisowej od 6,30 organizatorzy nie mogli wyjść z podziwu jak się tam znaleźliśmy, a my nie mogliśmy się nadziwić jak udało się nam tam wejść😋 i wyjechaliśmy też jako pierwsi:P

Co do samych zawodów organizacja super, szczególnie organizatorzy byli bardzo przyjacielsko nastawieni do uczestników, jeden z nich pytał się nas chyba z 15 czy dwadzieścia razy czy czegoś nie potrzebujemy;) Trasy/ringi wzorowo odgraniczone od widowni;) Problemów z bramkami nie rozumiem, sam robiłem bramki na TTR'a w Gdańsku i w porównaniu z konstrukcja jakiegoś robota to błahostka;) a jak wiadomo pomiar przez bramki jest najlepszy do tego od razu można dołożyć prezentacje wyników bez żadnego ręcznego przeklepywania i odpada czynnik ludzki. Szkoda, że strefa serwisowa była tak daleko, ale rekompensowały to tor testowy i ring do minisumo, jedyne co mi tam dokuczało to zbyt małe oświetlenie. Na pewno dużym plusem organizacji takich zawodów w centrum handlowym jest fakt, iż zawsze szybko można wyskoczyć do fast foodu i na szybkiego zjeść coś ciepłego, gdy nas głód dopadnie, bez dużej straty czasu;)

Teraz najlepsze, drużyna ILOALFA, czy jak się oni tam zwą obecnie, ludzie od kostkownika/rąsi wreszcie mówi się głośno o tym, o czym ja już mówię od 3 lat;) Cieszy mnie niezmiernie że się taka burza rozpęta, bo przez tą drużynę kategoria freestyle straciła wiele na wartości, niestety:/ Ich robocik to Bioloid, ale zawsze powtarzają, że jest to ich własna konstrukcja która wykonali od zera, a to, że robot nie może ułożyć tej kostki to wina jakości wykonania kostki rubika. Tak naprawdę ich produkcji jest jedynie szkielet, który i tak zapewne został zrobiony przez sponsora. Aż szkoda patrzeć, że taka banda jest sponsorowana przez tak szanująca się firmę jaką jest Astor, bo przynosi im w pewnym stopniu hańbę w środowisku, któremu Astorowi powinno najbardziej zależeć... Ja w tym roku będę walczył o to, aby roboty oceniane w kategorii freestyle na TTR były oceniane przez jury, ale składające się z konstruktorów robotów, bo tylko oni tak naprawdę są w stanie ocenić tą konstrukcje jak należy, z doświadczenia wiem, iż zespół sędziowski składający się z DR i innych tytułowanych pracowników naukowych również przyznałby pierwszą nagrodę kolegą od Bioloida, gdyż "ma on rozbudowana sensorykę", lecz nie mieli by oni pojęcia o Ty iż jest to gotowy przeprogramowany zestaw, czyli wkład pracy własnej został zminimalizowany do minimum. Nie życzę im źle, ale kiedyś się konkretnie przejadą i moim skromnym zdaniem im szybciej to nastąpi 'Tym lepiej:P Najbardziej rozśmieszyła mnie sytuacja mająca miejsce na RA w zeszłym roku. Zostało odczytane trzecie miejsce, drugie, koledzy z Gdańska nie zostali wymienieni na tych miejscach więc już zacierali ręce z pierwszego miejsca, odrywali wręcz tyłki w stronę sceny:P Jakież było ich zdziwienie, a moja radość, gdy okazało się, że wygrał ktoś inny, a Oni nie załapali się na podium. Tak smutnych jeszcze ich nie widziałem;] Myśle, że można by podesłać do wglądu ten temat Astorowi, może to by do nich przemówiło iż warto było by zmienić sponsorowany Team, gdyż uważam, że w PL jest dużo utalentowanych konstruktorów, którym naprawdę brakuję pieniążków, żeby popełnić coś fajnego i zakończyć wspieranie tych cfaniczaków z ich opiekunem na czele.

Oj się rozpisałem... Szczególnie na ostatni temat:P

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.