Skocz do zawartości

Piloty do robotów - zdalny start


nes86

Pomocna odpowiedź

To może nes86 powinien jeszcze to wytłumaczyć krok po kroku? Bez przesady, od tego są odpowiednie kursy na forum! Pojawi się pytanie, to i odpowiedź, dla świętego spokoju można podlinkować kurs C/Bascom gdzie jest to odpisane. Na razie jakoś nie widać zainteresowania początkujących. Poza tym...taki drobny szczegół - skoro ktoś chce użyć pilota do robota, to robot też powinien być oparty o zaprogramowany uC. Czyli naukę wgrywania hexa trzeba załatwić na wcześniejszym etapie.

Ale to krócej ujął kolega wyżej podpisany, nie zauważyłem 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Świetnie, że przedstawiasz tego pilota, mała rzecz a cieszy Teraz by pasowało jeszcze przerzucić ten temat: https://www.forbot.pl/forum/topics46/sonar-z-przetwornikiem-dwukierunkowym-vt3012.htm do projektów :]

Już dawno chciałem to zaproponować Trekerowi, ale tamten opis jest trochę "słaby". Pozatym trzeba by go rozszerzyć, bo niektórzy mieli z nim problemy choć wystarczy czasem zmienić tylko jeden kondensator w filtrze.

Ale tamten projekt ma ten plus, że są gotowe kody w Bascomie 🙂

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Takich tematów do przenosin jest trochę więcej. Wszystkim się zajmę, najlepiej raportujcie takie temaciki, najpierw muszę jeszcze odizolować konkursowe projekty od starych 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Źle zinterpretowałem Twojego posta i przesadnie Ci odpisałem - mam nadzieje, że nie masz mi za złe

Spoko Timonek. Nie jestem jakiś tam zaraz od razu obrażalski. Chiałem tylko pokazać z jakiego punktu patrzą ci młodzi i jak do tego podchodzą? Jeśli ja tego bym nie wskazał to pewnego razu trafił by się jakiś młody lub kilka i pytali by właśnie dlaczego nie ma w bascomie bo oni to nie wiedzą, bo sobie nie poradzą.

Taka mentalność człowieka a tym bardziej kiedy jest kilkanaście postów i więcej niż jedna strona tematu. Wtedy nie chce się czytać tylko wpada do głowy myśl:

a napiszę że czytałem(am) ale nie znalazłem(am) i i tak zadam pytanie, a nóż ktoś odpowie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ja mam jedną propozycję.

Czy można by było zamiast osobnego włącznika zastosować diody, lub tranzystory, aby kliknięcie przycisku jednocześnie zasilało AVRka oraz dawało odpowiedni stan na dany port. Wtedy można by zaoszczędzić akumulatorek, oraz nie trzeba by było osobno włączać pilocika.

Link do komentarza
Share on other sites

Naelektryzowany, to co napisał KD93 to jedna sprawa, a druga to drgania styków przycisku. Pomyśl jak zareagowałby układ na takie "poszarpane" zasilanie.

Sprawa nie jest taka prosta, chociaż jest to do zrealizowania.

Link do komentarza
Share on other sites

nes86, można uśpić procesor (powerdown/powersave, czy coś takiego, ale nie używałem tego nigdy) + wybudzenie na przerwaniu, prąd wtedy byłby pobierany naprawdę znikomy, a pilot dostępny bez przełączników. Inna sprawa, to fakt, że to nie ma sensu - to nie jest pilot od tv/wieży/innego sprzętu domowego, który jest używany często na co dzień, gdzie takie przełączanie mogłoby być uciążliwe, ale pilot do robota, na zawody, a takie zawody odbywają się raz na kilka miesięcy. A nawet gdyby pilot był włączony non-stop na zawodach, to pewnie by nie zdążył wyssać całej baterii w ciągu powiedzmy 12h (od początku, do końca zawodów) - mówię oczywiście o pozostawieniu go tylko włączonym, bez mrygania diodką non stop, tylko na walki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

To jest plik z Altium Designer Summer 09. Eaglem tego nie otworzysz. W pierwszym poście masz schemat w postaci rysunku, jest tak prosty, że możesz go sobie przerysować

Link do komentarza
Share on other sites

Naelektryzowany, to co napisał KD93 to jedna sprawa, a druga to drgania styków przycisku. Pomyśl jak zareagowałby układ na takie "poszarpane" zasilanie.

Sprawa nie jest taka prosta, chociaż jest to do zrealizowania.

Można tłumić drgania styków kondensatorem, albo dać na pin RESET układ RC, który opóźni włączenie mikrokontrolera do momentu aż ustabilizuje się zasilanie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.