Skocz do zawartości

Hexapod z manipulatorem i kamerą


Cikler

Pomocna odpowiedź

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Prezentuje się bardzo ciekawie. Mógłbyś dodać jakiś filmik, chciałbym zobaczyć jak on sobie żyje:)

A i popraw linki, są błędne (kropka na końcu)

Duże piwo dla Ciebie:)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

B.ciekawa konstrukcja patrząc kątem oka.

Czy te "nogi" z aluminium nie są za cienkie? Na zdjęciu widać że przy nierównej nawierzchni jedna z nich się przechyla (ciekawe jak z resztą). Może to wina plastiku z serwa do której została przykręcona ta noga?

Pierwsze serwo pod kątem prostym

Przechylenie drugiego serwa przed "nogą"

Widoczne przechylenie całości

PS: Filmik b.mile widziany : )

Link do komentarza
Share on other sites

Dodatkowo do zasilania kamery i oświetlenia potrzebna jest bateria 9V.

Ja kamerkę 9V podłączyłem bezpośrednio pod pakiet li-po, przy 7V zasilania działa dobrze, poniżej tej wartości nie wiem bo mi się robot resetuje 😋 Kawał świetnej roboty, gratulacje. Jaki jest algorytm chodu?

Link do komentarza
Share on other sites

B.ciekawa konstrukcja patrząc kątem oka.

Czy te "nogi" z aluminium nie są za cienkie? Na zdjęciu widać że przy nierównej nawierzchni jedna z nich się przechyla (ciekawe jak z resztą). Może to wina plastiku z serwa do której została przykręcona ta noga?

🙂 Na pewno przydały by się metalowe orczyki serw, plastikowe są miękkie i już powyrabiane, a dodatkowo śruby mocujące orczyk do osi serwa mają tendencję do luzowania się od drgań przy dłuższym chodzeniu - może Locktite by się przydał. Samo aluminium ma nawet spory zapas (cała konstrukcja była liczona w Ansysie). Poza tym same serwa już trochę przeżyły (na korpus można dorzucić jeszcze 2 kg obciążenia - testowane). Ale spostrzeżenie słuszne. Dziękuję za piwka:)

[ Dodano: 27-01-2011, 22:33 ]

Ja kamerkę 9V podłączyłem bezpośrednio pod pakiet li-po, przy 7V zasilania działa dobrze

W moim przypadku zastosowałem pakiet LiPo 11,1 V więc odpada 🙁. Nie pojawiają się u Ciebie problemy z zakłóceniami od pracy serw?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Na pewno przydały by się metalowe orczyki serw, plastikowe są miękkie i już powyrabiane, a dodatkowo śruby mocujące orczyk do osi serwa mają tendencję do luzowania się od drgań przy dłuższym chodzeniu - może Locktite by się przydał. Samo aluminium ma nawet spory zapas (cała konstrukcja była liczona w Ansysie). Poza tym same serwa już trochę przeżyły (na korpus można dorzucić jeszcze 2 kg obciążenia - testowane). Ale spostrzeżenie słuszne. Dziękuję za piwka:)

Z realizacji podobnego projektu mogę powiedzieć, że jedynie serwa specjalnie przeznaczone do robotyki spełniają swoje zadanie (bardzo drogie). Innym rozwiązaniem było stosowanie serw dwuosiowych a nogi były łączone. Niestety serwa dwuosiowe są bardzo słabe.

Nie miałeś problemu z drżeniem serw bez obciążenia ? My zastosowaliśmy gumki/sprężyny, które dodatkowo odciążały serwa w najbardziej krytycznych momentach.

Jakie zostały przyjęte wymagania do analizy wytrzymałościowej ?

Robiłeś może jakąś analizę dynamiczną ? Czy wartości sił pochodzą z analizy statycznej ?

Ile wyniosły koszta cięcia aż czterech różnych blach ? Jakie to blachy (gatunek) ?

Jaka jest maksymalna prędkość ?

Podziwiam ogrom prac włożonych w ten projekt.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93 napisał/a:

Ja kamerkę 9V podłączyłem bezpośrednio pod pakiet li-po, przy 7V zasilania działa dobrze

W moim przypadku zastosowałem pakiet LiPo 11,1 V więc odpada 🙁 . Nie pojawiają się u Ciebie problemy z zakłóceniami od pracy serw?

Nie miałem problemu, bo serwa ciągną z osobnego stabilizatora. Jak masz 11,1 to masz jeszcze lepiej - zamontuj stabilizator 9V, przy takim robocie będzie to naprawdę niewielki układzik, a pozbędziesz się baterii i konieczności wymiany, przy czym to jest tez oszczędność bo bateria swoje kosztuje.

Link do komentarza
Share on other sites

W jaki sposób sterowałeś tyloma serwami ?

Tego w opisie zabrakło... Do sterowania serwami wykorzystałem SSC-32, a za sam program, wejścia analogowe i cyfrowe oraz obsługę Pada odpowiada Basic Atom Bot Board 2 z zainstalowanym Atomem Pro 28 M. Komunikuje się on z SSC-32 za pomocą rs.

[ Dodano: 29-01-2011, 12:40 ]

Innym rozwiązaniem było stosowanie serw dwuosiowych a nogi były łączone. Niestety serwa dwuosiowe są bardzo słabe.

Co masy na myśli pisząc serwa dwuosiowe? Np. Hitec HSR 5498? Osobiście polecam Hitec Hs-645 MG - najlepsza proporcja jakości i możliwości do ceny

Nie miałeś problemu z drżeniem serw bez obciążenia ?

Bez obciążenia serwa są "spokojne". Przy dużych obciążeniach faktycznie pojawia się drganie, stąd luzowanie śrub w orczykach. Jeśli dobierze się właściwie serwa, gumki i sprężyny nie są konieczne. W mojej opinii źle dobrana sprężyna może zrobić więcej bałaganu niż pożytku.

Jakie zostały przyjęte wymagania do analizy wytrzymałościowej ?

Sprawdzałem odkształcenie całej konstrukcji oraz maksymalne naprężenia. Niestety z braku czasu i możliwości przebadania, serwa potraktowałem jako "sztywne", więc mam tylko odkształcenie konstrukcji, bez luzów i odkształceń osi serw.

Robiłeś może jakąś analizę dynamiczną ? Czy wartości sił pochodzą z analizy statycznej ?
Nie, dynamiki nie było. Masy i prędkości nie są tutaj powalające, więc zrobiłem takie "uproszczenie" i przeprowadziłem analizę statyczną dla 2 wariantów - optymalnego i maksymalnego.
Ile wyniosły koszta cięcia aż czterech różnych blach ? Jakie to blachy (gatunek) ?
Ponieważ był to element mojej pracy magisterskiej, firma która wycinała to dla mnie wodą policzyła mi mocno ulgową taryfę🙂 Koszty cięcia nie są powalające, ale sporo czasu zajmuje późniejsza obróbka (szlifowanie, wiercenie, gwintowanie, polerka 😉 )
Jaka jest maksymalna prędkość ?
Z badań do pracy magisterskiej wyszło ok. 2 km/h, ale musiałbym sprawdzić stan obecny.
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.