Skocz do zawartości

Ogólnie o robotach MicroMouse


Treker

Pomocna odpowiedź

W sumie to ja już kończę projekt i na dniach płytka pójdzie do Satlandu.

Mam tam parę ciekawych pomysłów i nowych koncepcji.

Jak znajdę chwile czasu, obmyślę wszystko do końca to być może założę workloga 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

"W tej konkurencji prawie nie ma zawodników - wygram bez problemu" - pomyślało tysiąc konstruktorów. 😉

No prawda, ja dokładnie tak pomyślałem 🙂 I jeszcze w myślach dodałem "z devilem dam radę" 🙂

Ale też przeważyły u mnie podobne argumenty jak u MatManiaka - jestem bardziej programistą niż konstruktorem i wolę bawić się w programowanie robota.

Koniecznie załóż i opisz robota, bo wiem, że masz tam kilka naprawdę unikatowych rozwiązań, których w MM jeszcze nie widziałem (wiesz zapewne co mam na myśli

No no, brzmi groźnie. Z początku też zastanawiałem się nad pewnymi nieszablonowymi rozwiązaniami. Jednym z nich był pomysł aby mysz była dwustronna, tak aby podczas mapowania nie musiała zawracać, tylko że okazało się to zupełnie niepotrzebne. Formuła konkursu jest taka, że czasu na mapowanie jest za dużo i nie trzeba pod tym kątem myszy optymalizować. Dlatego w przyszłości może warto by skrócić ten czas w zawodach, tak aby podnieść konstruktorom poprzeczkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Ha! Jak na początku decydowałem się wedle jakiej idei najlepiej zrobić robota to też pomyślałem o dwustronnej i te same argumenty przemówiły, bym jednak zrezygnował z tego pomysłu... Właśnie tak się zastanawiam, co nieszablonowego można wymyślić w dyscyplinie, którą koreańczycy dominują kilka ładnych lat? Myślę, że tutaj zacznie się to samo co w LF, czyli jakiś schemat, a o zwycięstwie decyduje ten, kto przyłoży się do najdrobniejszych szczegółów robota... Choć, może dramatyzuję.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy to LF czy MM i tak najważniejszy według mnie jest odpowiedni program. Niby w LF-ach każdy jeździ na PD, a jak to wygląda wiadomo - i tak nikt nie dorównuje Botlandowi pod względem prostej i dokładnej jazdy 🙂

Nawet gdyby dać każdemu z Was identyczną mysz to jestem przekonany, że efekty byłyby kompletnie inne 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Mysz dwustronna to wcale nie jest taki głupi pomysł wg mnie - widziałem kilka myszy które mają czujniki również z tyłu... Po pierwsze nie na wszystkich zawodach liczy się tylko najszybszy przejazd - czasem brany pod uwagę jest też całkowity czas spędzenia robota w labiryncie (z odpowiednio mniejszą wagą w stosunku do speed run oczywiście) - np na RA2012 tak było -> Regulamin MM RA2012 (Rozdział 5, Artykuł 15), tak więc o ile w speed run robot nie zawraca, to podczas przeszukiwania jak najbardziej - dwustronna mysz, nie musiałaby tego robić 😉 Aczkolwiek to akurat do mnie średnio przemawia, bo i tak najważniejszy jest speed run, a zysk z braku obracania się o 180 byłby niewielki w kontekscie niskiej wagi całkowitego czasu spędzonego w labiryncie. Bardziej do mnie przemawia argument, że wtedy łatwiej ustawić prosto mysz - przednie czujniki zwykle się stosuje do korekcji pozycji myszy, w momencie gdy podjeżdża do ślepego zaułku - widać to na przykład na filmikach w tym wątku które wrzucil Treker, albo w

- no to ok, skorygujemy pozycję, zrobimy obrót o 180 stopni i wtedy już nie możemy wykonać takiej korekty, a przecież niekoniecznie obróciliśmy się o 180 stopni idealnie dobrze (szczególnie jak sie nie ma gyro) - mając tylne czujniki, nie musielibyśmy się w ogóle obracać, albo po obrocie, moglibyśmy korygować pozycję względem tylnej ściany (co wychodzi na to samo).
Czy to LF czy MM i tak najważniejszy według mnie jest odpowiedni program. Niby w LF-ach każdy jeździ na PD, a jak to wygląda wiadomo - i tak nikt nie dorównuje Botlandowi pod względem prostej i dokładnej jazdy 🙂

Nawet gdyby dać każdemu z Was identyczną mysz to jestem przekonany, że efekty byłyby kompletnie inne 🙂

No z pewnością nawet z tą samą myszą, jeździły by zupełnie inaczej i czasy były by mocno rozstrzelone, więc oczywiście zgoda, że i w LF i MM najważniejszy jest dobry program - ja, jako że mam małe doświadczenie w budowaniu robotów (a w pisaniu algorytmów dla robotów to już w ogóle) to w swoim projekcie np. zrezygnowałem z 4 kół, żyroskopu, czy z przekładni i silników umożliwiających mi prędkości rzędu 3.5m/s (tyle wyciągają japońskie MM), bo wiem, że i tak to ponad moje możliwości, więc najzwyczajniej mi się to nie przyda 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już mnie zdemaskowaliście (zapewne z mojej własnej winy) to wrzucę to co tam mam:P

http://imgur.com/a/6DrT7

Zaznaczam, nie jeździ jeszcze - jest to mój pierwszy "jeździk" i dopiero pisze wszystkie funkcje obsługi 😋 A że pracuję i jeszcze euro jest to idzie mi to bardzo wolno 😋

__________

Komentarz dodany przez: Treker

edit: Nie dodałem pliku graficznego 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już mnie zdemaskowaliście (zapewne z mojej własnej winy) to wrzucę to co tam mam:P

To taki trochę podstęp był z tym moim wymienieniem Ciebie, jako osoby która buduje MM, bo prawdę powiedziawszy to były tylko moje przypuszczenia;) Po prostu zauważyłem w jakich wątkach się wypowiadasz, co ostatnio Cię interesuje, itp 😉 Nie trudno zgadnąć, że jak kogś interesują faulhabery 1717 i felgi/opony z mini-z to zamierza budować MM 😉

No i podpuściłem Cię i jak widać miałem rację, bo robota masz już praktycznie gotowego (mam na myśli część mechaniczną), czym mnie trochę zaskoczyłeś prawdę powiedziawszy.

Myślę jednak, że warto się dzielić doświadczeniami, a nie wszystko trzymać w ukryciu, bo wzajemne pomaganie sobie i dzielenie się pomysłami czy rozwiązaniami służy rozwojowi dyscypliny. W LFach swojego czasu wszyscy odkryli swoje karty i każdy korzystał z doświadczenia konstruktorów wcześniejszych robotów, a efekt był taki, że 2gi raz z rzędu w Wiedniu nie ma mocnych na nasze LFy! 🙂 Kto wie, może za rok/dwa w Wiedniu będzie MM?

http://imgur.com/a/6DrT7

Zaznaczam, nie jeździ jeszcze - jest to mój pierwszy "jeździk" i dopiero pisze wszystkie funkcje obsługi 😋 A że pracuję i jeszcze euro jest to idzie mi to bardzo wolno 😋

Czujniki to SFH4550 + TPS601? Endkodery jak widzę, AS4050 zapewne 😉 Atmega328P nie jest trochę za słaba? Ja rozważałem jej użycie w swoim projekcie, ale ma tylko dwa zewnętrzne przerwania, co komplikuje użycie enkoderów (albo zmniejszasz sobie rozdzielczość (która w sumie w tych enkoderach jest dość spora), albo używasz PCINT (co może być problematyczne), albo się nie wyrobisz z odczytem, robiąc odczyt w pętli. Chyba, że innego trybu używasz odczytu enkoderów niż kwadraturowy.

Nie wiem czy dobrze widzę, ale nie masz izolacji pomiędzy magnesem a wałkiem silnika? Wiesz, że ten enkoder wymaga, by magnes nie był umieszczony na metalowym elemencie?

Mocowanie tych pionowych płytek z enkoderami (które też trzymają silniki i koła chyba) masz na jakimś kątowniku, czy jest to po prostu "prostopadły lut w rogu"?

Jakie są wymiary myszy?

Te silniki są w powietrzu ze względu na odstający kwarc? Bo mogłeś dać niższy (ten taki prostokątny, 3x6x1.2 ma wymiary chyba o ile dobrze pamiętam), chyba, że tak celowo zrobiłeś, że są w powietrzu.

Felgi są toczone? Bo z tego zdjęcia ktore dałeś, to nie widać😉

Nie wiem czy dobrze widzę, bo akurat tam zdjęcie nie jest ostre, ale masz gyro, tak? Nie mogę odczytać jakie, ale obudowa to prawdopodobnie LGA10, więc zapewne jakiś z serii LY (np. LY330ALH), albo inny z ST 😉

A tak w ogóle to świetny projekt!

Link do komentarza
Share on other sites

Jak już mnie zdemaskowaliście (zapewne z mojej własnej winy) to wrzucę to co tam mam:P

http://imgur.com/a/6DrT7

Zaznaczam, nie jeździ jeszcze - jest to mój pierwszy "jeździk" i dopiero pisze wszystkie funkcje obsługi 😋 A że pracuję i jeszcze euro jest to idzie mi to bardzo wolno 😋

Czujniki to SFH4550 + TPS601? Endkodery jak widzę, AS4050 zapewne 😉 Atmega328P nie jest trochę za słaba? Ja rozważałem jej użycie w swoim projekcie, ale ma tylko dwa zewnętrzne przerwania, co komplikuje użycie enkoderów (albo zmniejszasz sobie rozdzielczość (która w sumie w tych enkoderach jest dość spora), albo używasz PCINT (co może być problematyczne), albo się nie wyrobisz z odczytem, robiąc odczyt w pętli. Chyba, że innego trybu używasz odczytu enkoderów niż kwadraturowy.

Nie wiem czy dobrze widzę, ale nie masz izolacji pomiędzy magnesem a wałkiem silnika? Wiesz, że ten enkoder wymaga, by magnes nie był umieszczony na metalowym elemencie?

Mocowanie tych pionowych płytek z enkoderami (które też trzymają silniki i koła chyba) masz na jakimś kątowniku, czy jest to po prostu "prostopadły lut w rogu"?

Jakie są wymiary myszy?

Te silniki są w powietrzu ze względu na odstający kwarc? Bo mogłeś dać niższy (ten taki prostokątny, 3x6x1.2 ma wymiary chyba o ile dobrze pamiętam), chyba, że tak celowo zrobiłeś, że są w powietrzu.

Felgi są toczone? Bo z tego zdjęcia ktore dałeś, to nie widać😉

A tak w ogóle to świetny projekt!

Wszystko z odczytem jest przemyślane i nie masz o co się bać😋 Obsługa jednego impulsu enkodera to 4-5 taktów procesora który jest taktowany kwarcem 24MHz 😋. Silniki nie dotykają kwarcu choć tak wygląda (nie chciałem wydawać 10zł za te małe kwarce smd bo projekt miał być niskobudżetowy). Póki co z tym niskobudżetowym to się udaje bo wydałem kasę tylko na silniki i TB6612. Płytki są "lutowane na kant". GAndaLF ma zamontowany magnes na osi pololka i nie ma żadnych przekłamań w odczycie, liczę że u mnie będzie podobnie. Jak nie to spiłuję wałek i zrobię warstwe izolacyjną. Wymiary to idealna kopia Tetry 😋 Felgi są z plastiku.

Link do komentarza
Share on other sites

24MHz? Ja bym się bał, że może działać niestabilnie, bo to przetaktowanie już - czytałem co prawda, że atmega328P działa na 24MHz, ale nie każdy egzemplarz, no a poza tym, zawsze istnieje ryzyko, że np. nagle się zrestartuje itp.

Ja nad 328P myślałem, ale jako że w swoim projekcie chciałem użyć 6 czujników, to brakło mi pinów (bo jakiś przycisk czy dioda by się jednak przydała 😉 )

P.S: Zmodyfikowałem trochę swój post, w momencie gdy odpisywałeś (nie widziałem) - zgłaszam tylko, bo nie wiem czy zauważyłeś, już po odpisaniu.

Link do komentarza
Share on other sites

Kto wie, może za rok/dwa w Wiedniu będzie MM?

Sugerowałem już to organizatorom, po wymianie kilku maili ktoś od nich napisał mi, że rozważają taką możliwość już w 2013 roku.

Link do komentarza
Share on other sites

Kto wie, może za rok/dwa w Wiedniu będzie MM?

Sugerowałem już to organizatorom, po wymianie kilku maili ktoś od nich napisał mi, że rozważają taką możliwość już w 2013 roku.

To jest świetna informacja! Teraz jak będzie wysyp polskich MM, to to kolejny argument ZA! W Anglii jest sporo MM, więc napewno ktoś przyjedzie, więc Wiedeń nie ma co się obawiać a małą popularność konkurencji - w ciemno mogę powiedzieć, że będzie bardziej popularna niż Air Race, więc nie wiem nad czym się tu zastanawiać😉 Jedyna przeszkoda, to chyba cena labiryntu..

Link do komentarza
Share on other sites

GAndaLF ma zamontowany magnes na osi pololka i nie ma żadnych przekłamań w odczycie, liczę że u mnie będzie podobnie.

Ogólnie przy testowaniu tych enkoderów nie zauważyłem żeby im to w czymś przeszkadzało;-).

My chyba też zrobimy nowego MM 😉

Inżynier się już "zużył" - aktualnie poszedł na części:D

Tylko że jesteśmy od 3 miesięcy na etapie schematu...

Eh... studia...

Link do komentarza
Share on other sites

GAndaLF ma zamontowany magnes na osi pololka i nie ma żadnych przekłamań w odczycie, liczę że u mnie będzie podobnie.

Ogólnie przy testowaniu tych enkoderów nie zauważyłem żeby im to w czymś przeszkadzało;-).

A no to widzisz - głupoty w nocie katalogowej piszą😉 Ale fakt, że np. w robocie Ning5 na zdjęciu widać izolację (plastikowy pierścień/talerzyk za magnesem).

My chyba też zrobimy nowego MM 😉

Inżynier się już "zużył" - aktualnie poszedł na części:D

Tylko że jesteśmy od 3 miesięcy na etapie schematu...

Eh... studia...

AA, no tak - o Was zapomniałem robiąc listę "kto robi jeszcze MM" 😉 Nie przejmujcie się - zaczęliście przynajmniej schemat - ja narazie już 2 tygodnie wybieram mikrokontroler (co nie jest trywialnym wyborem, jak się dotychczas programowało tylko arduino z mikrokontrolerów).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.