Skocz do zawartości

Ogólnie o robotach MicroMouse


Treker

Pomocna odpowiedź

Przemek, dobre! Dawno nie widziałem tak dobrze dobranej nazwy do kształtu robota:D

Napiszesz coś więcej o robocie?

Ze zdjęcia widzę faulhaber 1717sr, a enkodery jakie? ie-16, ie-256, ie-512, ie-2014? Zębatki? 40:12 moduł 0.5? czy jakie? Opony i felgi widzę, że mini-z. Nie wiem czy dobrze wypatrzyłem, ale 2 mostki tb6612fng? Będzie gyro? Jakie? Lipo jaki? 2S ~500mAh?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Thx! 😉

Ze zdjęcia widzę faulhaber 1717sr, a enkodery jakie? ie-16, ie-256, ie-512, ie-2014? Zębatki? 40:12 moduł 0.5? czy jakie? Opony i felgi widzę, że mini-z. Nie wiem czy dobrze wypatrzyłem, ale 2 mostki tb6612fng? Będzie gyro? Jakie? Lipo jaki? 2S ~500mAh?

Enkodery niestety tylko ie-16. Przy przekładni 40:8 (tak, nietypowo dużo) pojawienie się stanu wysokiego na wyjściu pojedynczego kanału enkodera oznacza przejechanie przez robota około 0.98174 mm. Przy otrzymywaniu z każdego z dwóch kanałów dwóch zboczy (narastającego i opadającego) można zwiększyć rozdzielczość czterokrotnie do 0.245435 mm. Co taką odległośc chcę wywoływać przerwanie i zliczać czas aktualizując bieżącą prędkość.

Gyro L3GD20 (nowszy brat L3G4200D), lipo 2s 180mAh 25-40C Turnigy nano-tech. Reszta dedukcji prawidłowa 🙂

Robot powstaje jako projekt inżynierski więc dużo więcej informacji pojawi się po ocenieniu pracy 😉

Ciekawostka: obudowy na czujniki drukowane na RepRapie 🙂

Przy okazji pytanie:

Czego używacie do podparcia robota z przodu i z tyłu? Ślizgaczy? Jakiejś pianki?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja w swoim projekcie (na tych samych enkoderach) też wyliczylem że rozdzielczość będzie ~0.3mm, więc podobne jak u Ciebie. Mało, ale może da radę..

Co do rerapa, to zauwazylem właśnie, że to druk 3D:) co prawda sa w sprzedaży takie obudowy, ale jak miałeś okazje wydrukować, to czemu nie:)

Do podparcia robota to pomysłów jest wiele - słyszałem /widziałem o diodach led, kopułce z lego, ślizgaczu z myszki komputerowej, teflonie, oraz stoperów (czy jak to się tam nazywa) z filcu do przyklejania na spody nóg od krzeseł😉 co dopianki, to może się zbyt szybko ścierać. Mi się spodobał pomysł z tymi nóżkami od krzeseł - w sumie mój pomysł, ale pytałem na forum gdzieś wyżej i grabo też na to wpadł🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Przemek315, intryguje mnie jedno pytanie skąd zamówiłeś zębatki które zamocowane są za felgami? Są to standardowe zębatki od modeli mini-z?

Zębatki mocowane są na felgach od mini-z z offsetem 3.5mm. Tyle też grubości mają zębatki zamówione stąd: http://rbmodel.pl/index.php?action=products&group=012

Średnica ich otworu została powiększona przez znajomego tokarza tak, aby wchodziła na wcisk na te felgi. Poniżej zamieszczam zdjęcie:

Aktualny stan robota:

Link do komentarza
Share on other sites

niekoniecznie na temat micromouse (dlatego daję autodela 14dni)

Przemek315, dlaczego nie drukowałeś tych obudów w "dogodniejszej" pozycji? osiami otworów prostopadle do stołu co dałoby Ci idealne okręgi i brak potrzeby drukowania mostów.

Link do komentarza
Share on other sites

Przemek315, intryguje mnie jedno pytanie skąd zamówiłeś zębatki które zamocowane są za felgami? Są to standardowe zębatki od modeli mini-z?

Zębatki mocowane są na felgach od mini-z z offsetem 3.5mm. Tyle też grubości mają zębatki zamówione stąd: http://rbmodel.pl/index.php?action=products&group=012

Średnica ich otworu została powiększona przez znajomego tokarza tak, aby wchodziła na wcisk na te felgi.

Ja w swoim robocie (w budowie) zrobiłem dokładnie tak samo - felgi z mini-z z offsetem 3.5 i do tego zębatka z rbmodel o grubości 3mm z powiększonym otworem do 8mm by wchodziła na wcisk. Analizowałem chyba 2 miesiące różne wersje i możliwości i w taki sposób wyszło mi że będzie najlepszy stosunek prostota/jakość/cena.

Link do komentarza
Share on other sites

Przemek315, dlaczego nie drukowałeś tych obudów w "dogodniejszej" pozycji? osiami otworów prostopadle do stołu co dałoby Ci idealne okręgi i brak potrzeby drukowania mostów.

Obudowy mają na dole bolec średnicy 3mm który wchodzi w otwory 3mm w płytce. Pozwala to na większą stabilność obudów. Za tydzień powinienem mieć ocenioną inżynierkę to założę osobny temat dla PacMana i wszystko dokładnie opiszę 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.