Skocz do zawartości

[Kurs] BASCOM - lekcja2 - Pierwsze kroki


Ikar

Pomocna odpowiedź

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Odgrzewam starego kotleta, ale może nie tylko mnie to się przyda 🙂

a w linii „Port dalay”(5) wpisujemy liczbę odpowiadającą za opóźnienie portu co jest konieczne w przypadku szybkich procesorów. Wartość tą dobiera się doświadczalnie.

Jak dobrać opóźnienie? Od jakich wartości zaczynać(0,0001? 1? 1000? 1000000?) i skąd wiedzieć, że dana wartość jest już dobra?

I jeszcze jedno-czy to normalne, że symulacja programu w bascomie jest taka spowolniona? Nie spodziewałem się super dokładności, ale polecenie wait 3 trwające ponad 10s to trochę duża odchyłka. Czy to normalne, czy to jakiś błąd w programie/konfiguracji bascoma?

Link do komentarza
Share on other sites

Im mniejsza wartość w port delay tym szybciej wgrywa się program do procka. Jeżeli jest za mała nie można się wcale z prockiem połączyć albo będą co chwila wyskakiwać błędy związane z weryfikacją. Wartość 100 to chyba max, zacznij od niej o stopniowo zmniejszaj. Szybkość symulacji zależy od komputera. Generalnie nie ma to na celu symulacji dokładnej czasowo lecz szukania błędów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki, o to mi chodziło 🙂

Zacząłem od 100, udało się zaprogramować. Z ciekawości zmniejszyłem do 50, znowu sukces. Potem 25, 10 i 0-udało się przy każdym ustawieniu. Dziwne, bo gdzieś czytałem, ze żeby nie trzeba było kombinować z opóźnieniem trzeba mieć bardzo wolny komputer(<200MHz), a mój ma 2x2.1GHz.

Link do komentarza
Share on other sites

Ikar, Bardzo ciekawy kurs. Wielkie dzięki 🙂

Nie ustrzegłeś się jednak kilku błędów (orty: 2x obsługójącego i literówki, ale to chyba mniej ważne).

Napisałeś:

Const Xd = 1

#if Xd

Lcd ":)"

#else

Lcd ":("

#endif

a później:

IF...THEN...ELSE...END IF

To pisze się endif, czy end if?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.