Skocz do zawartości
Nawyk

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota

Pomocna odpowiedź

Przykładowe konstrukcje zrealizowane na bazie tego projektu: światłolub Krab, światłolub Albercik, światłolub Pegazus, światłolub Waldek, światłolub 1, światłolub 2, światłolub 3.

Mam nadzieję, że nowy temat pozwoli na uniknięciu kolejnych 70 stron pytań.

Z góry uprzedzam, że wszelkie posty z pytaniami, na które odpowiedź znajduje się w tym temacie lub w tych podlinkowanych zostaną usunięte, a użytkownik otrzyma ostrzeżenie.

Zachęcamy do budowy własnych robotów i publikowania ich na Forbocie. Podobne tematy opisujące budowę innych robotów krok po kroku: programowany LineFollower, Robot wielozadaniowy - Diodik, Elebot - rozbudowany robot dla początkujących, minisumo bez mikrokontrolera.

Liczba usuniętych pytań (i odpowiedzi) w pierwszej wersji artykułu: 1201szt.

A można by prosić o jakiś filmik ilustrujący tworzenie robota

No bez przesady! Tam nie ma ŻADNEJ filozofii, jeśli coś jest niejasne, to odsyłam do źródeł podstawowej wiedzy elektronicznej. Chcesz filmik jak lutuję każdy element? Obfotografowałem każdy 'etap', dorobiłem rysunki żeby było przejrzyściej. Nie wiesz jak przerobić serwo modelarskie? Napociłem się kiedyś nad obszernym poradnikiem z dużą ilością zdjęć. Co tam jeszcze... Z wierceniem masz problemy? Poproś tatę (albo mamę, różnie to w rodzinach bywa 😉), niech Cię nauczy obsługiwania się elektronarzędziami tak, żebyś nie zrobił sobie krzywdy. Powiedz mi, który element opisu jest dla Ciebie niejasny, to postaram się go nieco rozbudować.

To napiszę do niego program

Masz świadomość tego, że musisz w tym celu stworzyć nowy układ z nowym scalakiem? L293 nie zaprogramujesz, potrzebujesz mikrokontrolera. Z resztą to nie miejsce na gdybanie, zbuduj najpierw działającego Waldka - zdobędziesz trochę doświadczenia.

• Lubię! 1

witam mam taki problem z waldkiem swiatlolubem układ wykonałem na płytce pdu 21 tak jak to opisano w artykule fototranzystory to L-53P3C rezystoty 100k ohm 0.25w wszystko jest polutowane tak jak na schemacie w artykule niema zadnych spięc za to przy bateri 4.5v kable się grzeją co jest nie tak

Komentarz dodany przez: Treker

Słyszał kolega o znakach diakrytycznych i interpunkcji?

jak111, czytałeś artykuł, czy nie? Masz dział poświęcony zasadzie działania. Czego nie rozumiesz?

konrad1115, jaki prąd pobierają silniki? Jakiej średnicy przewodów używasz (oczywiście BEZ izolacji)? Koła się kręcą? Jaki prąd jest pobierany przez cały pracujący układ? Nie mam kryształowej kuli ani nie pijam herbaty z fusami 😉 Musisz lepiej opisać swój problem.

NawykCzytałem i to kilka razy. Może źle się wyraziłem. Chodzi mi o szczegóły, dla Ciebie absolutnie oczywiste, a dla mnie jako dla kompletnego lajka niezrozumiałe. Głównie chodzi o:

- wpływ rezystorów na czułość

- Za co dokładnie odpowiada L293DNE

Z góry dzięki 😎

Aha i jeszcze jedno!

Czy dobrze kombinuje, że mątując fototranzystory w konfiguracji wycelowanej w rzecz potocznie zwaną podłogą 😉 + źródło światła, można go przerobić na line followera podążającego za białą linią na czarnym tle? Oczywiście wiem, że fototranzystory musiałyby być oklejone z boków, żeby nie były naświetlane przez światło nie odbite. Jakie rezystory wtedy zastosować?

Jeszcze raz z góry dzięki

jak111 to poczytaj trochę o elektronice, L293DNE odpowiada za sterowanie silnikami jest to mostek H tez o nim radze ci poczytać 😉 wszystkiego się nie da wyjaśnić jak nie masz żadnych podstaw. (przynajmniej nie w tym temacie)

L293d to mostek h. Odpowiada za sterowanie robotem.

jak111, masz nawet w artykule link do tematu opisującego czym jest i jak działa mostek H. Rezystory tworzą dzielnik napięcia, również jest link do opisu (tym razem na wiki). A teraz przeczytaj to, co jest w czerwonej ramce na początku arta.

Jeśli masz problem to pisz, ale najpierw zastosuj się do wskazówek podanych w treści.

Jeśli chodzi o linefollowera, to potrzebujesz dodatkowo diody IR, a najlepiej jeśli kupisz element zwany "transoptor odbiciowy/refleksyjny". Ma gotowe sprzężenie optyczne, nie trzeba się bawić w ustawianie diody i fototranzystora względem siebie. Przykładowy transoptor to CNY70. Masz taki np. tutaj:

https://www.forbot.pl/forum/topics60/line-follower-line-follower-beam-vt2405.htm

Fototranzystor z transoptora podłączasz zgodnie ze schematem, dodatkowo musisz doprowadzić zasilanie do diody IR poprzez rezystor np. 300Ohm. Jak rozpoznać która nóżka od czego, znajdziesz w nocie.

Jeżeli odświerzam temat, to z góry przepraszam.

Mam pytanie związane z kupnem Podzespołów elektronicznych, orientuje sie ktoś gdzie mógłbym dostać wszystkie te podzespoły w jednej paczce (chodzi mi o sklep internetowy), ponieważ, moim zdaniem nie warto za każdą część dawac +10zł za przesyłke. Jeżeli może ktoś polecić jakiś sklep to byłbym wdzięczny.

Jak w internecie to raczej http://sklep.avt.pl/ bo LISPOL nie ma fototranzystorów.
"W trosce o klienta i przyśpieszenie czasu wysyłek proces przyjmowania i realizowania zamówień został całkowicie zautomatyzowany i każde dodatkowe zamówienie będzie traktowane jak nowa wysyłka z kosztami transportu!

Proszę dokładnie przemyśleć zamówienie przed jego zamknięciem i wysłaniem do realizacji!"

Jak w internecie to raczej http://sklep.avt.pl/ bo LISPOL nie ma fototranzystorów.
"W trosce o klienta i przyśpieszenie czasu wysyłek proces przyjmowania i realizowania zamówień został całkowicie zautomatyzowany i każde dodatkowe zamówienie będzie traktowane jak nowa wysyłka z kosztami transportu!

Proszę dokładnie przemyśleć zamówienie przed jego zamknięciem i wysłaniem do realizacji!"

Hmm, nie widzę problemu - nie każdy element będzie osobno wysyłany, tylko jak już zamkniesz zamówienie, to nie ma opcji na poprawienie go.

Hmm, nie widzę problemu - nie każdy element będzie osobno wysyłany, tylko jak już zamkniesz zamówienie, to nie ma opcji na poprawienie go.

Czyli, jeżeli dodam wszystko do koszyka i zamówie wszystko naraz, to przysyłka będzie liczona x1? Czy muszę do nich pisać ?