Skocz do zawartości

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota


Nawyk

Pomocna odpowiedź

Witam,

Jest to mój pierwszy post na forum więc proszę o wyrozumiałość. Zainteresowałem się ostatnio robotyką i postanowiłem się nauczyć elektroniki oraz złożyć pierwszego "robota" - takiego jak w tym poście.

Za pierwszy razem mi nie poszło i wyrzuciłem cały układ. Za drugim razem wszystko poszło gładko lecz niestety nie działa 🙂

Używam silniczków pololu 30:1 wraz z zasilaniem 3 razy paluszek (dokładnie jak w artykule). Mostek H się trochę grzeje natomiast na końcówkach wychodzących do silniczków mam napięcie 2,5-3V i nie zmienia się nie ważne czy świece na nie lampką czy nie. Prąd to około 10-15 mA z obu stron i również się nie zmienia. Użyłem rezystorów z paskami: żółty, fioletowy, pomarańczowy czyli jeśli dobrze mi się wydaje 47k Omów.

Prosiłbym o podpowiedź - co może być nie tak, jak to sprawdzić oraz jak ewentualnie naprawić 🙂

Dzięki,
Michał

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Pololu 30:1 do 3 czujników to nie ma sensu. Mostek jest zdecydowanie dla nich za słaby. Ćwiczyłem już te silniki na l293 tylko że miałem pomostkowane 3 scalaki. https://www.forbot.pl/forum/topics7/line-follower-zenon-2-vt4621.htm?highlight=zenon Na zdjęciach widać je jak to jest zrobione (za wyświetlaczem). Ogólnie paluszki mają małą wydajność prądową. Spróbuj uruchomić go z kołami w powietrzu. Jeżeli wtedy zakręci kołami chociaż przez sekundę to znaczy że mostek się wyłączył z przegrzania.

Link do komentarza
Share on other sites

Generalnie czasami jak podłącze silniczek to przez chwilę zakręci, ale potem przestaje czy prawdopodobnie jest tak jak piszecie. Kupię serwa z przekładnią takie same jak w artykule i przetestuje czy działa.

Dzięki za odpowiedzi

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
Mam problem z działaniem robota. Wytrawiłem płytkę, użyłem rezystorów 100kOhm, zasilenie z czterech baterii AA - w sumie ~5,4V. Oba silniki kręcą się nieprzerwanie bez zmian niezależnie od oświetlenia (światło dzienne/ciemności). Mierzyłem opór na fototranzystorach przy podłączonym napięciu - jest on stały niezależnie od świetlenia i wynosi 903kOhm. Wystarczy wymienić fototranzystory, czy jeszcze jest coś nie tak?

Dodam jeszcze, że od nowości w jednym z fototranzystorów nóżki były odwrotnie niż powinny. Porównałem "główki" obu, po stwierdzeniu problemu, który wyglądał tak, że jeden silnik pracował nieprzerwanie, a drugi w ogóle. Po poprawieniu zaczął występować problem opisany wyżej.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

FAQ - pytanie 4:

...lub czułość jest zbyt duża - możesz zmienić rezystory przy fototranzystorach na mniejsze...

Jak silniki się nie kręcą to chyba czułość jest zbyt mała, a nie zbyt duża?

Czyli jak mój robot reaguje tylko na bardzo mocne światło to muszę zmienić rezystory na mniejsze, żeby układ był bardziej czuły.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli jak mój robot reaguje tylko na bardzo mocne światło to muszę zmienić rezystory na mniejsze, żeby układ był bardziej czuły.

Żeby układ był bardziej czuły musisz zwiększyć wartość rezystorów, rezystor z fotoelementem tworzy zawsze dzielnik napięcia, jeśli w tej chwili układ reaguje tylko na bardzo mocne światło to oznacza, że rezystor bardziej podciąga pin do swojego napięcia niż fotoelement do swojego. Napisałem ogólnie bo nie chciało mi się oglądać schematu.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Wymieniłem fototranzystory i działa. 😉 Tylko, że jak świecę na lewy fototranzystor to uruchamia się lewy silnik. Myślałem, że powinno być na odwrót... Przy takim działaniu robot będzie raczej uciekał od światła...

Link do komentarza
Share on other sites

Wymieniłem fototranzystory i działa. 😉 Tylko, że jak świecę na lewy fototranzystor to uruchamia się lewy silnik. Myślałem, że powinno być na odwrót... Przy takim działaniu robot będzie raczej uciekał od światła...

Przelutuj kabelki od silników na odwrót to rozwiąże twój problem 🙂. Na odwrót rozumiem przez to, że te kable co szły do lewego silnika przylutuj do prawego i odwrotnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.