Skocz do zawartości
Nawyk

[Dla początkujących] Światłolub. Jak zrobić robota? - Od żółtodzioba do pierwszego robota

Pomocna odpowiedź

W poście pisało, że robot jest zbudowany na płytce pdu-21. Ja kupiłem pdu 22, bo w sklepie nie było i mam teraz pytanie, jak to wszystko przenieść na moją płytkę? Jestem początkujący i sorry jeśli zadaję głupie pytanie.

Jest już odpowiedź na to pytanie na poprzedniej stronie:

Pytanie 3: Mam inną płytkę uniwersalną, czy dam radę zbudować tego robota na niej?

Odpowiedź: Oczywiście, że tak. Cała kwestia polega tylko na tym, żeby przenieść połączenia ze schematu na połączenia "fizyczne" między elementami wlutowanymi na Twojej płytce. Z tym problemem musisz sobie niestety poradzić sam.

Naprawdę nie jest to skomplikowane.

A jak mam to zrobić, żeby niczego nie zepsuć?

A można by prosić o jakiś filmik ilustrujący tworzenie robota

No bez przesady! Tam nie ma ŻADNEJ filozofii, jeśli coś jest niejasne, to odsyłam do źródeł podstawowej wiedzy elektronicznej. Chcesz filmik jak lutuję każdy element? Obfotografowałem każdy 'etap', dorobiłem rysunki żeby było przejrzyściej. Nie wiesz jak przerobić serwo modelarskie? Napociłem się kiedyś nad obszernym poradnikiem z dużą ilością zdjęć. Co tam jeszcze... Z wierceniem masz problemy? Poproś tatę (albo mamę, różnie to w rodzinach bywa 😉), niech Cię nauczy obsługiwania się elektronarzędziami tak, żebyś nie zrobił sobie krzywdy. Powiedz mi, który element opisu jest dla Ciebie niejasny, to postaram się go nieco rozbudować.

To napiszę do niego program

Masz świadomość tego, że musisz w tym celu stworzyć nowy układ z nowym scalakiem? L293 nie zaprogramujesz, potrzebujesz mikrokontrolera. Z resztą to nie miejsce na gdybanie, zbuduj najpierw działającego Waldka - zdobędziesz trochę doświadczenia.

Spokojnie ja przecież żartowałem. Tak na prawdę to artykuł bardzo mi się przydał i na pewno innym też.

IMG_4d03e8cb6669c7938.png

Możesz mi powiedzieć jakiego elementu z biblioteki Eagle użyłeś do zaznaczenia silników i zasilania? Bo szukam szukam i znaleźć nie mogę..

czy w wersji free 5.11.0 tego nie ma czy źle szukam?

dobra znalazłem, jako pin header.

Jest. Wpisz w wyszukiwarkę elementów pin header.

Nawyk, jak połączyć płytkę z podwoziem? Normalnie przykleić pistoletem? Jak to zrobiłeś?

Tak - kropla hotglue w miejscu, gdzie jest mniej lutów (chociaż klej nie powinien ich zwierać, lepiej wykluczyć potencjalne źródło problemów).

mam pytanie. Czy dobrze myślę, że płytka uniwersalna służy tylko i wyłącznie do tego, żeby nie pogubić się w kabelkach? Można zrobić równie dobrze to samo, jako pajączek i by chodziło? Nie mówię, że tka zrobię. Po prostu pytam się z ciekawości. Zamiast płytki mógłbym równie dobrze zastosować kawałek podziurkowanego kartonu, prawda?

Jeśli zastąpisz ścieżki kabelkami, to jak najbardziej.

Aha. Czyli, jakbym chciał zrobić coś swojego, to muszę wiedzieć, gdzie biegną ścieżki na płytce? Skąd to mam wiedzieć?

[ Dodano: 20-06-2011, 00:09 ]

dobra. Już nie będę spamować. Chyba wiem, jak są ustawione ścieżki. Pewnie tak, jak jest to na obrazkach po lewej stronie w 1 poście. Chyba coś zaczynam jarzyć z tej elektroniki...

Chyba wiem, jak są ustawione ścieżki.

Nie patrz na ścieżki, tylko schemat elektroniki 🙂 Polutuj wszystko (nawet na pająka) tak, jak to jest na schemacie i wszystko powinno działać tak samo. Płytka uniwersalna jest dla uproszczenia, łatwiej wykryć błędy i trudniej jest zrobić jakieś zwarcia (co może wystąpić np. przy "zgnieceniu" pająka)