Skocz do zawartości

[Inne] - RoMek - worklog


Pomocna odpowiedź

Po prawdzie, było tak, że przy poprawianiu lutów odlazł mi pad spod rezystora resetu. Bez sprawdzania ze schematem podłączyłem go do końcówką do najbliższej ścieżki 😳 A to błąd - wszystko trza sprawdzić zanim się złapie za lutolę. Ale fakt, przyznaję, mycie pomogło 😃

Nie jest tak, że nie słucham rad, mówiąc że układ i tak działa. Mówię, że działa, ale pytam o kondensatory przed ponownym wlutowaniem stabilizatora. Dam dla świętego spokoju 220uF na wejściu i 100uF na wyjściu, przywracając stan jak na w/w obrazku.

Martwi mnie to niechodzenie uP na zewnętrznym 16Mhz 🙁 Albo źle fusy ustawiłem, albo... sprzedali mi złe kondensatory.... może 22pF wcale nie są 22pF...

Ale reszta testów już nie na dziś. Wykończyło mnie to szukanie błędu 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Po prawdzie, było tak, że przy poprawianiu lutów odlazł mi pad spod rezystora resetu. Bez sprawdzania ze schematem podłączyłem go do końcówką do najbliższej ścieżki 😳 A to błąd - wszystko trza sprawdzić zanim się złapie za lutolę. Ale fakt, przyznaję, mycie pomogło 😃

Każdy się uczy na błędach, ważne by uczyć na cudzych, a nie na własnych 🙂

Wszystkie kondensatory zgodnie z tym co tutaj pisaliśmy powinieneś mieć, bo inaczej nie gwarantujesz prawidłowego środowiska pracy dla mikrokontrolera.

Czy 22pF są złe? Bywa i tak ...

Link do komentarza
Share on other sites

Czy 22pF są złe? Bywa i tak ...

Takie mam podejrzenia, bo jakby inaczej. Nie mam pomiaru objętości i sprawdzić tego nie mogę 🙁 ale właśnie przestawiłem program na 16MHz a fusa na "Ext crystal/resonator high freq 16K CK + 64ms" i układ nie działa stabilnie. Występują resety 🙁

No i zablokowałem chyba właśnie uP. 😃

Albo coś nie tak z kondensatorami jednak.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przejęzyczenie 😋 Zmęczyło mnie to ślęczenie nad płytką 😉

ATMega16A AU

Ustawianiem fusów już się dziś nie bawię - nie chcę zablokować procesora. Działa najstabilniej na wewn. 8MHz

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, mogę powiedzieć jedną rzecz, co do m16. Dawno temu, gdy o wersjach A nikt nie słyszał, miałem m16 (nie L) w dipie, która wymagała naprawdę stabilnego zasilania - podczas gdy m8 śmigały na "byle czym". Nie wiem, czy spowodowane to jest tym, że m16 może jest bardziej łasa na prąd od mniejszej m8, czy też o czymś nie wiem, w każdym razie piszę czego doświadczyłem. I słowo na temat kondensatorów przy kwarcu - często nie daję ich wcale i układy działają, ale nie powinno być to regułą i powinny być. Do testów możesz spróbować bez nich - dowiesz się, czy te co masz są nieodpowiednie (bez nich będzie działać stabilnie) lub nie dowiesz się czy są nieodpowiednie (dalej będzie działać niestabilnie) 😉 Lecz nie szukałbym tutaj przyczyny. Jak 8MHz wewnętrznego RC Ci nie wystarczy (fusebity fabryczne, tylko wyłączenie CKDIV8), będziemy męczyć się z kwarcem.

Kolejna rzecz - silniki w robocie są bardzo "siejącą" rzeczą - wprowadzają do układu naprawdę sporo zakłóceń, szczególnie, jeśli są prądożerne i licho wykonane. Dobre odkłócanie zasilania to podstawa sukcesu (krótkie ścieżki prądowe, kondensatory blokujące 100nF na zasilaniu układów scalonych, spore elektrolity na szynach zasilania). Kiedy już totalnie nie potrafimy poradzić sobie z zakłóceniami poprzez odpowiednie PCB i baterię kondensatorów (rzadkie przypadki, ale jednak) pomóc mogą jakieś indukcyjności na zasilaniu wrażliwych układów, np dławik 100uH na zasilaniu uC (bynajmniej nie chodzi mi tu o odkłócanie samej części analogowej).

Link do komentarza
Share on other sites

Drugi dzień walki z płytką. Podłączyłem do płyty głównej wyświetlacz LCD. Wyświetlacz zaczął siadać przy starcie silników. Co jakiś czas nieregularnie następowały resety.

Myślę sobie jak do cholery może brakować prądu? Przecież VSS silników idzie sprzed stabilizatora, a całość zasilana z innego, dużego stabilizatora.

Jeden rzut oka na płytkę w miejsce, w które wcześniej bym nie zajrzał i.... pomylone jest złącze VSS i VCC 🤯

Czyli płytka silników dostawała w obwód logiki 7-9V a w obwód silników 5V 🙁

Pora na cięcie ścieżek.

Link do komentarza
Share on other sites

Pora na cięcie ścieżek.

Pora byś wziął się w garść, odpowiadał o co pytamy, wykonywał co podpowiadamy oraz pokazywał i dokładnie opisywał rezultaty.

Link do komentarza
Share on other sites

Rozkaz! 😉

Nie wiem jakim cudem pomyliłem linie zasilań. To przez to, że dodawałem 2 piny na wtyczkę zasilania, nie uwzględnione wcześniej na schemacie. Przy ciągnięciu ścieżek strzeliłem babola bo poprowadziłem je bez weryfikacji z płytką silników.

Pora na rekonstrukcję płytki głównej. Niby działa, ale wygląda paskudnie. Poza tym - jak pisałem wcześniej - bezmyślnie zająłem sobie porty przerwań na sterowanie silnikami.

Przeprojektuję płytkę, ale szukam innego procesora, który ma więcej przerwań zewnętrznych.

Link do komentarza
Share on other sites

Bazując jeszcze na starym prototypie, niejakim postępem było - nie mówię że przełomowym, ale jednak - wymuszenie pierwszej quasi autonomicznej reakcji robota (trochę żenujące jest nazywanie tego czegoś robotem, ale cóż... będę się tej nazwy trzymał) na przeszkodę. Reakcja quasi autonomiczna bo robot zauważa przeszkodę i się cofa, nie ma jeszcze natomiast własnych przemyśleń co do sposobu ominięcia przeszkody.

Zastosowałem po raz pierwszy czujnik sharp 2D120X i martwi mnie "sianie" czujnika wartościami mierzonymi na ADC. Czy ten czujnik już tak po prostu ma, czy da się wyciągnąć z niego stabilne Vout?

Link do komentarza
Share on other sites

Walczę obecnie z pomiarem odległości czujnikiem Sharp GP2D120X.

Żeby już nie zaśmiecać tematu ogólnego - https://www.forbot.pl/forum/topics20/czujniki-dalmierze-firmy-sharp-na-przykladzie-2d120xj100f-vt2082.htm - opiszę pewien postęp.

Otóż udało mi się w końcu w miarę dokładnie odczytywać wartość napięcia ustawianego przez czujnik w zależności od odległości od przeszkody.

Początkowo pomiary te były bardzo zróżnicowane i np. dla odległości 10cm wahały się w granicach 259-278. Wprawdzie umożliwia to pomiar, ale jego dokładność pozostawia wiele do życzenia.

Obecnie zastosowałem patent polegający na zapisaniu wyników 7 pomiarów. Po posortowaniu wyników liczona jest średnia z 3 środkowych pomiarów. Odrzuca to skrajne wahania - szpilki, skoki.

Wartość pomiarów dla 10cm zamyka się teraz w granicach 275-277, przy średniej 275, czyli odchylenie pomiarów zmalało do 2 jednostek.

Myślę, że pozwoli to na pomiary odległości z dokładnością do 0,5cm a może nawet większą... 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Postępów nowych nie ma w zasadzie żadnych, ale sa pewne sukcesy cząstkowe.

1) Przetestowany pomiar odległości za pomocą sharpa GP2D120x. Testy wypadły dość pomyślnie bo jestem w stanie zmierzyć odległość z większą dokładnością niż zakładałem. Kolejne podejście do testów czujników będzie dotyczyło czujnika GP2Y0A02YK i testów na większe odległości. Jednocześnie w drodze podobno są czujniki ultradźwiękowe.

2) Przetestowane sterowanie serwami. Niby banał, ale ciut czasu zajęło mi wykoncypowanie jak wyłączać serwo po ustaleniu pozycji by zmniejszyć pobór prądu silnika.

3) Przyszła pora na próbę zmontowania enkoderów silników. I tu jestem w czarnej.... Wiem tylko tyle, że muszę podłączyć czujnik odbiciowy, dorobić tarczę enkodera, wykorzystać przewrwania i liczyć czasy. Teoretycznie łatwizna, ale muszę jeszcze sporo doczytać na ten temat.

I tu ew. pierwsze pytanie: czy czujnik CNY70 się do tego celu nada? Zazwyczaj stosowany jest jako czujnik linii. Nie wiem czy jest na tyle szybki (i jak szybki) żeby robic za enkoder?

Link do komentarza
Share on other sites

rezolut z tego co się orientuję to CNY70 może również spełniać rolę enkodera, aczkolwiek nie testowałem (jeśli mnie pamięć nie myli to Treker w Ślimaku stosował je z powodzeniem). Nie wiem jednak czy jest sens stosowania tych transoptorów, gdyż rozmiar jest dosyć spory. Zawsze pozostają transoptory szczelinowe 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.