Skocz do zawartości

Robotyka amatorska w EdW


Treker

Pomocna odpowiedź

Miło mi Was powiadomić, że od aktualnego numeru miesięcznika Elektronika dla Wszystkich znaleźć w nim będzie można cykl artykułów o robotyce amatorskiej. Cykl skierowany jest do czytelników EdW, czyli elektroników, którzy mogli nie mieć styczności z robotyką. Pierwsze artykuły zajmują się przybliżeniem czym tak na prawdę jest robotyka amatorska. Omówione zostały również poszczególne typy robotów walczących na zawodach.

Co pojawi się w kolejnych odcinkach zależy od czytelników EdW oraz od Was. Jako autor tych artykułów jestem otwarty na wszystkie propozycje. Mam nadzieję, że taki cykl poszerzy grono entuzjastów robotyki amatorskiej.

Informacje na temat miesięcznika znajdują się na stronie wydawnictwa. Z góry uprzedzam, że wszelkie prośby o nielegalne kopie artykułów będą nagradzane ostrzeżeniami.

EdW.png

Link do komentarza
Share on other sites

Robotyka pojawia się ostatnio w EdW coraz częściej. Mam nadzieje, że ten cykl będzie się rozwijał dalej, wszystko zależy od reakcji czytelników.

Link do komentarza
Share on other sites

Świetny pomysł z tym cyklem! Ale przydało by się tam coś od zaplecza technicznego. W EDW już był taki cykl, chyba 8 częściowy o budowie uniwersalnego robota. Fajnie by było gdyby tam pojawiło się coś w tym stylu ale np. o budowie myszy. Bo pisanie o zawodach i poszczególnych robotach to jak dla mnie trochę średni pomysł. O tym tam raz dwa wspomnieć odesłać do linków. A zająć się budową. Silnikami itp.

Pozdrawiam:)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

O tym tam raz dwa wspomnieć odesłać do linków.

Właśnie to jest zawsze pomijane. Brakuje czegoś co może naprowadzić niewtajemniczonych, o co tak na prawdę chodzi. Nie widzę sensu budowania robota, jeśli ktoś nie wie o co chodzi na takich zawodach. Co pojawi się dalej zależy od czytelników, zgłaszanych uwag do redakcji oraz do mnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy ja wiem czy to jest najważniejsze i warto nad tym się rozpisywać. Zawody jak zawody czy to sportowe czy w szachy albo w robotyce wygrywa najlepszy. Wytłumaczenie w paru zdaniach o co w tym chodzi to pestka. Kopty zaczynają się wtedy kiedy trzeba coś złożyć i uruchomić.

Link do komentarza
Share on other sites

Tutaj mam akurat inne zdanie. Kolejne części omawiają każdą konkurencje, przedstawiają najlepsze roboty. Omawiają co trzeba zrobić, aby zacząć. Uważam to za ważną wskazówkę dla początkujących. Tym bardziej, że tak jak mówiłem czytelnikami EdW są osoby, które już chociaż troszkę znają się na elektronice. W większości są to już wprawieni konstruktorzy.

Link do komentarza
Share on other sites

To jako generalnie człowiek zielony w temacie zawodów muszę przyznać, że krążąc po tym forum od pewnego czasu, będąc osobiście na ostatnich zawodach w Poznaniu i czytając to i owo nadal np. nie wiem jakie są zasady ustawiania robotów w sumo. Dla osób startujących to zapewne tak oczywiste, że nawet się nad tym głębiej nie zastanowią, a dla laików jak ja to właśnie takie banały czasem są trudne do odszukania. Bo czytając kilka regulaminów znalazłem informacje o wagach, wielkościach, czasach.. ale właśnie nie o tym co decyduje o tym kto i gdzie może robota na ringu ustawić.

Także popieram propagowanie podstaw przy okazji zgłębiania tematu, bo czasem najciemniej pod latarnią.

Link do komentarza
Share on other sites

i czytając to i owo nadal np. nie wiem jakie są zasady ustawiania robotów w sumo.

To akurat jest bardzo prosto, jasno i precyzyjnie opisane w regulaminie Mini Sumo, ale oglądając filmiki z zawodów, sam doszedłem do wniosku że sędziowie, raczej luźno traktują ten zapis, i często nakazują nietypowe ustawienie startowe robotów, np. bokiem do siebie czy tyłem.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tego, co ja widzę, to jest to zależne od zawodów. Na większości jednak zaobserwowałem, że o kolejności ustawienia robotów decyduje rzut monetą, a roboty są ustawiane wedle uznania zawodnika, zachowując zasadę każdy robot na innej połowie ringu, w nie mniejszej odległości od środka ringu, niż zdaje się 10cm.

Link do komentarza
Share on other sites

W kioskach można znaleźć nowy numer Elektroniki dla Wszystkich z kolejnym artykułem o robotyce amatorskiej. Tym razem opisałem w nim podstawy konkurencji Line Follower. Zachęcam do lektury! Za miesiąc micromouse.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak będę miał okazję to sobie kupie, a tak od siebie chciał bym dodać, że chyba ciężko to pogodzić, żeby początkujący i już z kilku letnim doświadczeniem pasjonaci byli zainteresowani tym samym, wątpię żeby jakiś laik był zaciekawiony jakimś schematem czy tam czymś innym o czym nie ma w ogóle pojęcia, co już do osoby znającej się na rzeczy było by prawdziwym rarytasem. Zielonych to przyciągają jakieś ładne fotografie robotów itd. (ukończonych dzieła), kolorowe etykiety itp. Natomiast na wprawionych konstruktorów to pewnie takie ozdobnik nie zrobią wielkiego wrażenia, jak na tych co się na tym nie znają.

Link do komentarza
Share on other sites

W kioskach jest już dostępny nowy numer miesięcznika Elektronika dla Wszystkich. Tym razem w cyklu o robotyce amatorskiej przyjrzałem się bliżej konkurencji MicroMouse - zachęcam do lektury 🙂

Jednocześnie zwracam się do Was z pewnym pytaniem. Aktualna zawartość cyklu, czyli opisy konkurencji na zawodach, rozpisana została do stycznia/lutego 2013. Dzięki uprzejmości redaktora naczelnego Pana Piotra Góreckiego na tę chwilę dostałem zielone światło na kontynuowanie rubryki o robotyce. Waszej pomocy potrzebuję w określeniu tego czym miałaby się ona zajmować. Mogą tam pojawiać się artykuły na wybrane tematy lub coś w rodzaju "kącika robotyki" z ciekawostkami, newsami, krótkimi zajawkami publikacji z Forbota. Liczę na Waszą kreatywność. Pamiętajcie, że czytelnikami EdW są głównie osoby znające już elektronikę i programowanie. Jednak nie wszystko, co związane z robotyką musi być im znane.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.