Skocz do zawartości

Tania frezarka CNC


Pomocna odpowiedź

Czy to drewniane mocowanie nie będzie sprawiało później problemów?

Czy program docelowo będzie wyposażony w te wszystkie graficzne "bajery", co teraz, czy są to elementy jedynie na teraz 🙂?

Link do komentarza
Share on other sites

Jestem pod wrażeniem programu, ale mam pewną wątpliwość.

Jakiego freza planujesz użyć? Bo jeśli chcesz frezować tak jak to pokazuje symulator, to niestety żaden frez o odpowiednio małej średnicy tego nie wytrzyma. Nie da się czegoś takiego przejechać "na jeden raz", to jest za głębokie frezowanie, opory skrawania będą kosmiczne.

Musiałbyś to albo

-rozbić na dość dużą liczbę płaskich warstw, i zależnie od materiału, nie próbowałbym dla drewnianej konstrukcji warstwy wyższej niż 2mm (a już na pewno nie na początek).

-rozbić na dwie fazy: frezowanie zgrubnie, większym frezem i później wykańczanie czymś małym. Chociaż i w tym przypadku trzeba by to rozbić na kilka warstw, tyle że mogłyby być trochę wyższe.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy to drewniane mocowanie nie będzie sprawiało później problemów?

Nie powinno jest wystarczająco sztywne.

Czy program docelowo będzie wyposażony w te wszystkie graficzne "bajery", co teraz, czy są to elementy jedynie na teraz 🙂 ?

Tak one zostaną.

Program posiada wbudowaną obsługę rozbijania na warstwy o dowolnej wysokości, można wybrać wymiar freza do użycia, zdecydować o skoku(co ile ma być przejazd.

Np. można najpierw przejechać dużym frezem zgrubnie a potem małym jako wykończenie.

Link do komentarza
Share on other sites

No to jestem spokojny 😉

Taka jeszcze moja podpowiedź co do sposobu obrabiania. Typowe frezy zasadniczo nie przepadają za frezowaniem w osi Z, najbardziej efektywnym jest frezowanie w płaszczyźnie XY.

Dla najcieńszej możliwej warstwy identyfikowanej przez obrabiarkę jest możliwe albo frezowanie obszaru, albo jego pominięcie. Stąd typowe sterowniki kierują frezowaniem tak, aby zbliżać je do konturu (konturu obszaru który ma zostać niezfrezowany), zaczynając od najdalszych obszarów, przemieszczając się do środka (do frezowania otworów odwrotnie). Chodzi o coś takiego:

Oczywiście Twój algorytm (skrawanie "po pasku") z punktu widzenia logicznego będzie działał, dla odpowiednio małych warstw będzie działać również w praktyce, ale źle się odbije na wytrzymałości narzędzi. Pomijam optymalizację czasu, bo to nie jest konstrukcja przemysłowa. Nie wiem jak bardzo byłoby skomplikowane napisanie algorytmu działającego w taki sposób jak na filmiku, ale wtedy program byłby już naprawdę profesjonalny (adekwatnie do zastosowań).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Po dłuższym zastanowieniu nie będę dodawał tej funkcji na razie( za dużo z tym roboty).

Poza tym to oprogramowanie ma służyć w celach hobbistycznych nie komercyjnych, wiec nie wymaga takich wodotrysków.

Program generuje komendy dla maszyny w czasie rzeczywistym(nie generuje wszystkich danych od razu).

Link do komentarza
Share on other sites

Cześć

Jestem "nówka nieśmigana" na tym forum i przeczytałem cały post dotyczący tej maszynki cnc i mam w związku z tym parę pytań do inicjatora postu.

Ponieważ jestem programistą z zamiłowania (i z wykształcenia, ale nie wykonuję tego zawodu) więc wszedłem na github, którego adres zamieścił tutaj jakiś czas temu skmskm.

Na githubie znalazłem program dla arduino (.ino), który ma współpracować z programem CNCv2 autorstwa skmskm i niestety znalazło się tam parę (2) błędów, uniemożliwiających jego skompilowanie (łatwo je wprawdzie naprawić, ale zastanawiające jest czy program był testowany, skoro nie da się skompilować).

Niestety nie znalazłem tam żadnej dokumentacji, a jak wiem z doświadczenia, dokumentacja jest ważniejsza od programu (przynajmniej dla użytkownika nie będącego twórcą programu).

Sam pomysł jest godny polecenia, aby przy pomocy seriala sterować maszynkami cnc, jednak stosowanie silników innych niż krokowe jest rzekłbym dziwaczne (bo wymusza stosowanie własnego, dedykowanego softu oraz konieczność użycia encoderów).

Dodam, że pytania są zawoalowane i można dać odpowiedzi zupełnie nie związane z moimi wątpliwościami (czytaj niewiedzą).

Link do komentarza
Share on other sites

Poprawiłem te błędy(nie zauważyłem ich).

Dokumentacji nie ma bo i nie ma komu jej tworzyć, niewiele jest do dokumentowania(nie jestem z zawodu programistą). Dokumentacja jest w formie opisów w kodzie.

A co do silników to profesjonalne maszyny używają enkoderów(mają taki plus że nie można stracić pozycji), można zawsze dopisać obsługę innych maszyn o innym napędzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.