Skocz do zawartości

RobotChallenge 2013 - Największe zawody robotów w Europie


Treker

Pomocna odpowiedź

RobotChallenge to zawody własnoręcznie zbudowanych, autonomicznych i mobilnych robotów, które odbywają się od 2004 roku w Wiedniu. Od tamtego czasu już ponad tysiąc robotów z 25 państw wzięło udział w mistrzostwach. RobotChallenge to idealna okazja - zarówno dla początkujących jak i doświadczonych konstruktorów – aby zaprezentować swoje pomysły uczestnikom z całego świata i wymienić się doświadczeniami.

Na konstruktorów czeka także spragniona wrażeń publiczność, która swoim zachwytem wynagradza ich wielomiesięczną, mozolną pracę z pogranicza informatyki, elektroniki, mechaniki i sztucznej inteligencji.

Zawody odbywają się w następujących kategoriach:

Sumo - podobnie jak podczas tradycyjnych japońskich zapasów, również w tej konkurencji zawodnicy starają się w zaciętej walce wypchać zawodnika z ringu. Tytuły przyznawane są w kategoriach: Mega, Mini, Micro, Nano, Humanoid oraz Lego, a także w konkurencji Mini-Sumo Deathmatch.

Humanoid Sprint - roboty o ludzkich kształtach muszą jak najszybciej pokonać odcinek idąc lub biegnąc.

Puck Collect - ta konkurencja wymaga szczególnego współgrania sensoryki, mechaniki i sztucznej inteligencji. Roboty mają za zadanie zbieranie i układanie na ringu małych krążków wg kolorów.

Freestyle - konkurencja dla szczególnie wymyślnych i niezwykłych robotów. Konstruktorzy mają szansę zaprezentować swoje wynalazki szerokiej publiczności.

Line Follower/Enhanced/LEGO - najszybsze roboty mierzą się ze sobą na torze wyścigowym, przy czym każdy z nich sam decyduje, ile ryzyka może podjąć, aby pozostawić przeciwnika w tyle. W wersji Enhanced na torze pojawiają się różnorakie przeszkody. Zawody odbywają się w systemie pucharowym.

Air Race - latające roboty muszą wykonać ósemkę wokół dwóch oddalonych od siebie o kilka metrów pachołków, wykazując się przy tym szybką i dokładną nawigacją w trójwymiarowej przestrzeni.

Polska odniosła już wiele sukcesów podczas zawodów RobotChallenge, jednak w ubiegłym roku dosłownie położyła przeciwników na łopatki. Podczas zawodów w marcu 2012 nasi konstruktorzy zdobyli aż 13 medali, w tym 5 złotych, 6 srebrnych i 3 brązowe. W sumie we wszystkich konkurencjach uczestniczyło 270 robotów z 16 państw. Zawody robotów odwiedziło ok. 4 tys. osób. Największą popularnością wśród publiczności cieszyły się roboty humanoidalne oraz Nano-Sumo, których długość i szerokość nie przekraczały 2,5 cm, a waga 25 gram! Może i w tym roku uda się nam uzyskać tak rewelacyjny wynik? Konstruktorzy, do dzieła!

Szczegółowe informacje o edycji 2013, która odbędzie się w dniach 23.03.2013 - 24.03.2013 można uzyskać na stronie http://www.robotchallenge.org

Do 20 stycznia rejestracja robotów jest tańsza, aż o 10€. Zachęcam do dyskusji o zawodach.

rc.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

polopoiu, nie - tu nie chodzi o nagrody. Wygrana na zawodach w Wiedniu zawsze kojarzona jest głównie z prestiżem, nie ma tam nagród rzeczowych.

Link do komentarza
Share on other sites

polopoiu, nie - tu nie chodzi o nagrody. Wygrana na zawodach w Wiedniu zawsze kojarzona jest głównie z prestiżem, nie ma tam nagród rzeczowych.

No to troche głupio bo trzeba zapłacić za uczestnictwo i za podróż samolotem.

Link do komentarza
Share on other sites

polopoiu, a masz takiego świetnego robota, że myślisz tylko o zgarnianiu nagród? Z takim podejściem nie wróżę Ci sukcesów.

W temacie - bardzo żałuję, że nie ma MM, a zamiast niej jest LF Lego - dla mnie to krok wstecz. Rozumiem intencje, chcą tym zachęcić młodszych uczestników, ale bardziej przydałaby się bardziej rozwojowa konkurencja, jaką niewątpliwie jest MM. Pomimo tego, jakaś reprezentacja KoNaRu zapewne się wybierze 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Na temat nagród była tu już kiedyś dyskusja. Wiadomo, że do zrobienia robota potrzeba przeznaczenia niemałych środków finansowych. Dlatego jego pytanie nie powinno być tak negatywnie spostrzegane.

Link do komentarza
Share on other sites

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.