Skocz do zawartości

Ktore Arduino wybrać?


Kozy

Pomocna odpowiedź

Witam,
rozważam kupno Arduino i się zastanawiam które wybrać. Interesują mnie w sumie 3 różne modele:

1. Arduino UNO

2. Arduino Mega

3. Arduino Mega ADK

Po pierwsze co mnie skłania ku Mega to więcej wejść/ wyjść. Pytanie czy opłaca się rozważać ADK? Co tak na prawdę osiągnę dzięki ADK, a czego nie zrobię bez ADK?

Może ktoś zna jakieś tańsze wersje Arduino bo wiem że też takie coś istnieje, ale nie widzę nigdzie tego do kupienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja bym z kolei polecał Leonardo - główny mikrokontroler obsługuje USB sprzętowo, co pozwala na dużo zabawy z nim, możesz zrobić z arduino dowolne urządzenie USB bez implementacji programowej. Są gotowe biblioteki, żeby arduino przedstawiało się np. jako myszka/klawiatura HID itp. ADK od zwykłej Mega różni się tylko dodaniem hosta USB.

Link do komentarza
Share on other sites

Pytam tutaj 😃

Witam, mam dylemat odnośnie Arduino oryginalnego oraz "Funduino" dostępnego za 50 zł, który jest klonem. Czym się różnią obie te wersje i dlaczego miałbym kupić to/tamto.

Aukcja: http://allegro.pl/uno-r3-atmega328p-arduino-klonnowe-gw-fv-i3140551622.html

Sprzedający: tresspasser

Tytuł aukcji: Uno R3 Atmega328P, Arduino klonNOWE,Gw,FV

Zastanawiałem się jeszcze nad Leonardo. Proszę doradźcie mi.

Niestety w grę wchodzą też pieniądze.

Dzięki z góry 😉

@poprawione 😉

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Różnią się producentem i tym, że jak kupujesz funduino nie wspierasz rozwoju arduino, bo pieniążki te nie trafiają do nich. Dla ciebie jednak to praktycznie żadna różnica 🙂 Ja bym brał leonardo, bo ma większe możliwości - sprzętowa obsługa USB w głównym mikokontrolerze pozwala na różne cuda, jak np zrobienie sobie myszki, klawiatury HID i innych różnych fajnych "diwajsów" na usb.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Klony od oryginalnych Arduino różni też jakość użytych scalaków - miałem okazję porównywać kilka modeli w wersji włoskiej i chińskiej, na pierwszy rzut oka nie widać różnicy... Ale jak się bliżej przyjrzy np. stabilizatorom albo samym Atmegom, to widać pewne drobne "odchylenia" w oznaczeniach i wyglądzie. Chińskie częściej wracają na reklamację, co wynika z nietrzymania zadeklarowanych parametrów, mam tu na myśli głównie zakres napięć zasilających i maksymalny pobierany przez podłączone peryferia prąd. Podejrzewam, że scalaki to po prostu chińskie podróby - jak cała płytka. Nie twierdzę, że wersja oryginalna jest warta takiej różnicy ceny. Ja ogólnie uważam płytki Arduino za stratę kasy:) Lepiej wyjdziesz na zakupie płytki stykowej, ATmegi 328, stabilizatora i paru drobiazgów; po uruchomieniu prototypu i tak zawsze warto zaprojektować własną płytkę, a nie wydawać ~100zł na kolejny "cud techniki" 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Sakura ma wbudowane wszystkie shieldy arduino, więc po przeliczeniu wyjdzie taniej sakura. Posiada USB, ethernet, slot na karty SD 144 piny I/O, obsługę Xbee, JTAG. Specyfikacja również o wiele lepsza od Arduino: 32-bity nie 8-jak atmega, 100 Mhz ,a nie 16 mhz jak jest w arduino. Moim skromnym zdaniem lepiej dołożyć te 70 zł i miec wszystko elegansio.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem co tak ARDUINO nagle stało się modne, ale ja bym to raczej omijał.

Nawyk zasadniczo ma racje płytka stykowa ATMega choćby nawet 168, stabilizator 5V nawet 78L05, żeby łatwiej było włożyć, trochę drobnicy i można spokojnie zaczynać.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja też rozważałem zakup Arduino, ale odpuściłem (przynajmniej na razie).

Skleciłem sobie za to taką zwyczajną płytkę z Atmega8, jak widać po prostu wyprowadzone na złącza piny mikrokontrolera, kilka kondensatorów, złącze programatora i stabilizator i można się bawić + trochę przewodów do łączenia na płytce stykowej. Wygodniejsze niż cały uc na płytce stykowej, za każdym razem trzeba podłączać zasilanie itd. Wszystko miałem na stanie ale tak to cena jakieś ~25 ziko 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino jest dobre dla osoby, która nie miała kompletnie styczności z elektroniką jako taką i chce pisać mało z dużymi efektami. Ot takie artystyczne podejście 🙂 Analogiczne do processingu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by poznać schemat arduino, dowiedzieć co, jak i dlaczego - po to ta platforma została stworzona - nie rozumiem "hejtu" na arduino. Blackjack, podaj jakieś argumenty, dlaczego osoba z zajawką na elektronikę (robotykę) nie miałaby zaczynać od arduino. Bo taniej? Czas to pieniądz, a z arduino start jest bardzo szybki 🙂 Można odrzucić IDE arduino i pisać programy w "czystym" C (polecam np Atmel Studio), a wszystkie niezbędne do prawidłowego działania mikrokontrolera peryferia są na pokładzie.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do Gr-Sakury to można się załapać na darmową płytkę
Jakież było moje zaskoczenie jak 3 dni temu znalazłem Sakurę w skrzynce na listy 🙂

Jakoś totalnie wyleciało mi z głowy, że się gdzieś zapisałem 🙂

Jest zabójczo różowa...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.