Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #2 – multimetr, pomiary, rezystory


Pomocna odpowiedź

1 godzinę temu, Leander napisał:

1. Robię obwód, w którym jest tylko rezystor górny, czyli napięcie do a i b. Przykładam miernik w trybie pomiaru natężenia do a i b - palę bezpiecznik. Nie sprawdzałem empirycznie :).

@Leander dokładnie tak, amperomierz ma bardzo mały opór, zdecydowana większość prądu płynie przez miernik i uszkadza bezpiecznik. Taki same efekt byłby, gdybyś przyłożył miernik w trybie pomiaru prądu prosto do baterii.

1 godzinę temu, Leander napisał:

2. Do napięcia podpinam a i "dolną" (w odniesieniu do układu na zdjęciu) nóżkę dolnego rezystora. Obwód jest niezamknięty (są na innych ścieżkach). Wpinam miernik (na natężeniu) w b i c i zamykam obwód. Połączenie miernika jest szeregowe, więc pomiar poprawny. Ale co zmierzyłem? Prąd w całej tej gałęzi, prawda? Bo skoro rezystory są szeregowo, to wynik uzyskam taki sam w każdym innym miejscu (czyli np. między nóżką a a plusem baterii). Co innego z napięciem, które każdy rezystor obniża indywidualnie (i co widać w ćwiczeniu z odcinka 3.). Wydaje mi się, że dobrze rozumuję.

W tej sytuacji zmierzyłbyś prąd w całej gałęzi, bo przez elementy połączone szeregowo płynie ten sam prąd - w każdym miejscu pomiar będzie taki sam (pomijając błędy pomiarowe).

1 godzinę temu, Leander napisał:

3. A teraz zdjęcie prawe. Po podłączeniu do napięcia, pomiar napięcia będzie analogicznie jak opisałem w p. 2. A co z natężeniem? Nóżki d i e są na jednej ścieżce, więc są połączone. Przyłożenie miernika w trybie pomiaru prądu to wpięcie go równolegle, zgadza się? Czyli spalenie bezpiecznika.

W tej sytuacji nie spalisz bezpiecznika w mierniku, bo tak właściwie nigdzie go nie podłączasz. Nóżki opisane u Ciebie jako D oraz E są połączone, czyli przyłożenie sond miernika do tych punktów zadziała tak samo jakbyś przyłożył obie sondy do punktu D. Nic tam nie zmierzysz, bo przykładasz miernik w jednym punkcie. To tak samo jakbyś zwarł dwie sondy miernika ze sobą.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

40 minut temu, Treker napisał:

W tej sytuacji nie spalisz bezpiecznika w mierniku, bo tak właściwie nigdzie go nie podłączasz. Nóżki opisane u Ciebie jako D oraz E są połączone, czyli przyłożenie sond miernika do tych punktów zadziała tak samo jakbyś przyłożył obie sondy do punktu D. Nic tam nie zmierzysz, bo przykładasz miernik w jednym punkcie. To tak samo jakbyś zwarł dwie sondy miernika ze sobą.

No racja. To kwestia nauczenia się myślenia o tym że między elementami jest po prostu punkt, niezależnie od tego, jak "długi" jest ten punkt (w praktyce zawsze to będzie jakiś odcinek - nóżka, kabel, ścieżka). Rozumiem. Ale już przykładając do górnej górnego i dolnej dolnego (czyli dwóch niepodpisanych nóżek na prawym zdjęciu) włączę miernik równolegle, bo między sondami będzie jakiś element (tu - dwa rezystory).

Edytowano przez Leander
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Hej,

Od zawsze mnie interesowała elektronika, ale bałem się zacząć. Głównie przez sposób przedstawiania tematu. Autorzy źródeł z których próbowałem korzystać nie potrafili się wczuć w rozumowanie kompletnego laika. Twój kurs tego nie ma. Jestem po dwóch lekcjach ale wciąż mam ochotę na więcej. Chętnie skomentuję po kilku następnych lekcjach :) Robisz bardzo fajną robotę. A ponieważ jestem już starym dziadem to bardzo mnie cieszy, że w filmikach tekst jest czytany porządnie a nie z jąkaniem się i kiepskim aktorstwem jak u większości jutuberów. To duży plus.

MK

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@qnick witam na forum i dziękuję za miłą opinię 🙂 Cieszę się, że kurs się podoba. Specjalnie zwlekałem z tworzeniem materiałów na YT do momentu, gdy będziemy mogli zrobić to porządnie. Faktycznie, porządny lektor w tego typu materiałach to duży plus 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Na początek witam wszystkich. Mój multimetr DT-9205A podczas pomiaru rezystancji pokazuje zawsze ok. 100k, nieważne do jakiego rezystora przykładam sondy (100, 1k, 10k). Napięcie i prąd mierzy w miarę dobrze (zawsze trochę wyższe rezultaty niż opisane w lekcji). Czy czas na nowy miernik? Czy ja robię coś źle?

Edytowano przez jugen07
Link do komentarza
Share on other sites

Kupiłem go ok. 2 lata temu na pierwszej fali zainteresowania elektroniką. Trochę się pobawiłem w pomiary napięcia i większość czasu przeleżał potem w garażu. Aż do teraz, gdy przyszło mierzyć rezystancje 😬

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli sondy nie są zwarte to jest 1. Jeśli mierzę swój opór to też jest tak, jak opisane w kursie. A z rezystorami za każdym razem inaczej 😀 Na zdjęciach z dzisiaj po kolei: 100, 10k i 1k. Wczoraj było wszędzie po ok. 100k (w zakresie 86-110).

100.JPG10k.JPG1k.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Nowa, stara, bez różnicy - wyniki randomowe. Nieważne, jutro jadę po nowy. BTW, stara bateria po dwóch latach w urządzeniu miała nadal 9,2V. Jeśli dać wiarę temu multimetrowi 😀

Link do komentarza
Share on other sites

Ten poradnik to dobry pomysł. Zwłaszcza że zagadnienia opisuje dość szczegółowo i takowoż je objaśnia. A tabela przydatna nie tylko dla amatorów.

 

Ale nawiązując do tego art. o rezystorach..., co totalny amator ma zrobić - jak odczytać - kod pięciopaskowy? 🙂

PS. Jeśli w artykule jest instrukcja bądź jakiś link do dekodowania 5-cio paskowych kodów to sorry ... Zamieszczona tabela na daną chwilę mi zupełnie wystarczyła i nie zagłębiałem się w tekst.

Istnieją też rezystory z tolerancją ±20%. Ten zakres tolerancji zdaje się jest pozbawiony oznaczenia kolorem.

Edytowano przez Arturrr
uzupełnienie tekstu
Link do komentarza
Share on other sites

@Arturrr Dziękujemy za pozytywny komentarz.

Co się tyczy rezystorów pięciopaskowych to temat ten nie został poruszony, gdyż jest niewielka szansa że początkujący wykorzystujący rezystory takie jak 10k, 1k, 100k, 4,7k, 330R sięgnie po coś innego z wylutu. Jeżeli masz ku temu możliwości to zachęcam Cię do opisania tematu w dziale z Artykułami użytkowników forum, przyda się tym bardziej wnikliwym 🙂 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Druga część kursu została wyjaśniona w przystępny sposób, wszystkie doświadczenia przebiegły prawidłowo. Zrozumiałem czym jest rezystor/rezystancja oraz w jaki sposób łączymy rezystory(szeregowo lub równolegle) oraz jak obliczać opór obu połączeń. Bardzo spodobał mi się obrazek ilustrujący napięcie - opór - prąd.

W obecnym momencie brakuje mi krótkiego quizu pod koniec dla chętnych, żeby utrwalić informacje. Pozdrawiam Michał!

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.