Skocz do zawartości

Kurs elektroniki – #2 – multimetr, pomiary, rezystory


Pomocna odpowiedź

Kurs jest napisany w naprawdę bardzo przystępny sposób. Już nie mogę sięga doczekać zakupów zestawów do kursu. Widzę że jest też kurs lutowania i wiele innych. Jeżeli język jest podobny i wszystko jest ten też tak dobrze wytłumaczone to muszę serdecznie pogratulować. W miarę możliwość będę Was wspierał robiąc zakupy (:

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

@Szparaga witam na forum i dziękuję za miłe słowa. Wszystkie kursy utrzymane są w podobnym tonie. Niektóre mogą być trochę lepsze, bo powstawały później (gdy mieliśmy więcej doświadczenia z tworzeniem takich materiałów), ale ogólnie powinieneś być zadowolony 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, jestem totalnym elektronicznym NOOBem, czy wiecie może czy tak połączone szeregowo rezystory (1K) mogą zastąpić rezystor 10k jak w przykładzie? 

Multimetr na skrajnych nóżkach wskazuje ze to chyba nie działa. Zastanawiam się tez jak to połączyć żeby było za kabelkiem od danych i napięcia.

photo_2021-02-15_14-21-39.jpg

photo_2021-02-15_14-23-22.jpg

Edytowano przez marudka
Link do komentarza
Share on other sites

@marudka witam na forum 🙂 Tak 10 szeregowo połączonych rezystorów o wartości 1k można zastąpić jednym 10k.

Przypominam, że zdjęcia i załączniki należy umieszczać za pomocą opcji dostępnej w edytorze wiadomości. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tej krótkiej instrukcji. Popraw to proszę - z góry dziękuję za zrozumienie i pomoc w utrzymaniu porządku na forum 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

20210216_003404.thumb.jpg.129aad446975f3930abbb7f127e0ea37.jpg

Hej niedawno zabrałem się za to czyli pracę domową i mam już problemy. 

Stosuje się do wzorów lecz raz wychodzić mi 100Ω a raz 250 w przybliżeniu.  Jak to ugryźć?

20210216_003426.thumb.jpg.28863e09a0765831e5e41c238bf645e5.jpg

Tutaj używam wzoru na połączenie równolegle i wychodzi mi jakoś 0,14kΩ a ustawiając miernik pokazuje mi 71.3Ω na ustawieniu 200  Ω

Link do komentarza
Share on other sites

@Rafal1waza witam na forum 🙂 Skrócony wzór na połączenie równoległe rezystorów jest poprawny tylko dla przypadku z dwoma rezystorami. Jeśli chcesz połączyć 3 rezystory to masz dwa wyjścia. Albo policz najpierw połączenie (R1 + R2), weź obliczoną wartość i podstaw do wzoru z trzecim rezystorem (czyli po prostu policz to w 2 etapach). Inna opcja to skorzystanie z pełnego wzoru, który znajdziesz np. tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Połączenie_równoległe 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Tak dziękuje bardzo za pomoc. Błędnie rozwinięty wzór prowadzi do błędów 😕 . Czy mogę cos zrobić z moim multimetrem żeby ponownie pokazywał opór. Gdy próbuje mierzyć opór pokazuje się 1 i nic więcej nie zrobię inne funkcje działają.

Link do komentarza
Share on other sites

Zacząłem praktycznie przechodzić kurs elektroniki i mam pytanie bateria którą mierze miernikiem ma 9.95V ale jak ustawie na najwyższy pomiar 1000 to pokazuje 

 

HV 10

I teraz pytanie co znaczy te HV = high voltage ?

 

Pomiar oporu przy suchych palcach 1984

Pomiar oporu przy wilgotnych palcach 194

Czyli im mokrzej tym łatwiej przewodzi. 

Czy pomiary przy różnych wilgotnosciach mają duży wpływ na wynik chodzi mi o wilgotność powietrza.

Link do komentarza
Share on other sites

@mlc303 HV to skrót od High Voltage, miernik ostrzega że to co chcesz zrobić (w tym przypadku najpewniej zmierzyć coś w setkach woltów) może Cię zabić. 

Jako że nie da się poinfomrować miernika, że lubisz tak sobie ustawić 1000V i mierzyć 5V więc będzie Cię ostrzegał 🙂 Takie ustawienie wpływa na dokładność pomiaru, ale nic poza zgubionym ogonkiem cyfr się nie stanie.

22 godziny temu, mlc303 napisał:

Czy pomiary przy różnych wilgotnosciach mają duży wpływ na wynik chodzi mi o wilgotność powietrza.

Powietrze to dość dobry izolator więc tu się wiele nie zmieni. Napięcie, którym dokonuje się pomiarów to pewnie 1V więc to jest za mała różnica potencjałów żeby w odległości nawet kilku mm przy większych opadach, wilgotności 100% coś zarejestrować. Ręce przewodzą, bo (zgaduję, chemikiem nie jestem) prąd płynie drogą elektrochemiczną - jonami. A w powietrzu to prędzej nastąpi przeskok iskry przy napięciach w tysiącach woltów.

Tu ciekawostka, wiesz że woda destylowana nie przewodzi prądu?

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Gieneq super dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. A propos wody destylowanej dla przykładu jeżeli stał bym w takiej wodzie i spadłby przewód pod prądem to Mnie nic a nic nie "kopnie"?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.