Skocz do zawartości
Komentator

Kurs elektroniki – #9 – elementy stykowe, przekaźniki

Pomocna odpowiedź

Nie wiem, czy ma tak być czy jak, ale jeśli jest to poprawne, to mam takie rozwiązanie: Kiedy jest podłączona baza zielona (zielony kabel), to prąd czerwonego LEDa przepływa dodatkowo przez rezystor 10k, przez co jego jasność spada. Analogicznie jest z zielonym LEDem.

Z biżej nieokreślonego powodu jedynie jedno z czterech zdjęć układu chciało się przesłać, więc spakowałem wszystkie do rara. Zawsze coś.

20181227_005250.jpg

Wszystko się zgadza 🙂 Na dniach pojawi się nowa wersja tego artykułu, będzie wtedy lepiej widać nasze rozwiązanie. Dojdzie do tego też nowe ćwiczenie z tranzystorami. Polecam więc zajrzeć do tego artykułu za 2-3 dni jeszcze raz 😉

Miło mi poinformować, że komentowany tutaj artykuł (będący częścią kursu podstaw elektroniki) został właśnie całkowicie przepisany, zaktualizowany i wzbogacony o nowe zdjęcia oraz ilustracje. Ewentualne uwagi, literówki lub błędy dotyczące nowej wersji proszę zgłaszać w wątku zbiorczym, w którym znaleźć można więcej informacji na ten temat: Aktualizacja kursu elektroniki, poziom I - pierwszy etap Pozostałe zagadnienia dotyczące np. wykonywania ćwiczeń z tej części kursu można nadal publikować w tym temacie 😉

Akurat ten odcinek przeszedł bardzo dużą modyfikację, ponieważ dodana została dokładna instrukcja złożenia układu z przekaźnikiem (i to w dwóch wersjach). Teraz nikt już nie powinien mieć problemów z wykonaniem tego zadania. Oprócz tego pojawiły się ładne zdjęcia wnętrza naszego przekaźnika, które na pewno ułatwią zrozumienie zasady jego działania.

Co chwilę ktoś piszę o jakichś zadaniach, pracy domowej - czy czegoś nie widzę? Ja w tych kursach nie widzę żadnych zadań dodatkowych.

@Asentinn, podczas aktualizacji kursu usunięte zostały nagłówki dotyczące "zadań domowych", a dodatkowe ćwiczenia zostały opisane w kursie, często z rozwiązaniami. Akurat w tej części jest to najbardziej widoczne, ponieważ poprzednio "zadaniem domowym" było to, co teraz zostało opisane w tym artykule: Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFETy. Nic więc nie straciłeś, rozwiązałeś te zadania nieświadomie. Za jakiś czas zrobimy porządek z komentarzami, aby nie wprowadzały w błąd 🙂

1 godzinę temu, Treker napisał:

@Asentinn, podczas aktualizacji kursu usunięte zostały nagłówki dotyczące "zadań domowych", a dodatkowe ćwiczenia zostały opisane w kursie, często z rozwiązaniami. Akurat w tej części jest to najbardziej widoczne, ponieważ poprzednio "zadaniem domowym" było to, co teraz zostało opisane w tym artykule: Kurs elektroniki – #7b – projekty z tranzystorami, MOSFETy. Nic więc nie straciłeś, rozwiązałeś te zadania nieświadomie. Za jakiś czas zrobimy porządek z komentarzami, aby nie wprowadzały w błąd 🙂

A już myślałem, że mi na oczy siadło :P, dzięki!

• Lubię! 1

Właśnie skończyłem Wasz kurs i gratuluję świetnego pomysłu i jeszcze lepszej realizacji. Z czystym sumieniem będę polecał każdemu, kto kiedykolwiek zapyta mnie o zdanie.

Następny etap to Arduino, o którym dowiedziałem się nota bene własnie z tego forum. Wygląda na bardzo ciekawą i użyteczną platformę - może w końcu coś zaprogramuję;).

Jeszcze raz dziękuję za fantastyczny kurs.

• Lubię! 1

@ebucior bardzo milo słyszeć takie pozytywne opnie, dziękuję 🙂 Powodzenia przy nauce Arduino!

Cześć, mogę prosić o wyjaśnienie jak dioda prostownicza przy przekaźniku w układzie z Arduino zabezpiecza tranzystor ? Jak rozumiem przy normalnej pracy układu zasilanie VCC+ płynie poprzez cewkę przekaźnika do tranzystora (dioda prostownicza jest w stanie zaporowym). Po wyłączeniu zasilania cewka przekażnika generuje impuls wysokiego napięcia w stronę przeciwną (czyli na nóżce cewki przekaźnika - tej od strony tranzystora pojawi się (+) ) I ok część może popłynąć przez diodę która się wtedy otworzy. Ale nasuwają mi się dwa pytania. 1. Co stanie się z napięciem , które popłynie przez diodę prostowniczą ? Popłynie w stronę VCC+ (baterii) powodując zwarcie czy wytraci się na diodzie - tyle że przecież nie całe zgodnie z rozdziałem o diodach ? 2. W jaki sposób napięcie w odwrotnej polaryzacji na cewce przekaźnika może uszkodzić tranzystor ?

(edytowany)

Witam jestem zielony,i utknąłem na "#9 Wykorzystanie przekaźnika w praktyce"

robiłem dwa przykłady i w obu nie zaświecała się dioda led (przekaźnik było słychać), więc postanowiłem zrobić wg schematu.

Teraz wszystko działa ale na odwrót, tzn. dioda się świeci a przekaźnik ją wyłącza.

Mój układ wygląda więc tak jak na zdjęciu.

1. Gdzie popełniłem błąd?

2. Według schematu kondensatory są na  wyjściu 1 i 3 stabilizatora, na przykładach nakładają się nóżkami na wyjście 2 (środkowe) jaki montaż jest poprawny? 

20190421_225818.jpg

Edytowano przez Oreo88
uzupełnienie danych

@Oreo88, jeśli układ działa "odwrotnie" to najpewniej zamieniłeś wyprowadzenia NC i NO. Podłącz plusa do NO zamiast NC i wszystko powinno działać właściwie.

Kondensatory podłączone są do wyprowadzeń stabilizatora i do masy, a środkowe wyprowadzenia stabilizatora to właśnie masa. Schemat ideowy przedstawia tylko połączenia, które trzeba zrealizować, a nie mówi jak dokładnie ma wyglądać układ. Ze schematu odczytujemy, że kondensatory muszą być podłączone do masy, nie ważne gdzie. W praktyce zostały podłączone do masy przy nóżce numer 2, bo było to najwygodniejsze.

@MaxHardcr, to jest bardzo krótki impuls, "wydajność" takie cewki jest znikoma. Diodę można potraktować jak zwarcie wyprowadzeń cewki. Tak samo zabezpiecza się układy przed odwrotnym podłączeniem zasilania. Prąd płynie "łatwiejszą" drogą, czyli w tym przypadku przez diodę. Jeśli chodzi o szkodliwość dla tranzystora: cewka wytwarza impuls bardzo wysokiego napięcia licząc na to, że prąd przepłynie przez jakąś rezystancję o dużej wartości. W tym przypadku, taką rezystancję przedstawia sobą zatkany tranzystor. Dalszy obrót spraw jest łatwy do przewidzenia: tranzystor zostaje przebity wysokim napięciem. Na ogół wiąże się to z jego zniszczeniem. Nie oznacza to jednak, że układ bez diody od razu ulegnie uszkodzeniu - może się to stać dopiero za którymś przełączeniem przekaźnika.

Zgadza się zamieniłem kable i wszystko jest ok, zmylił mnie schemat ideowy na którym oznaczenia są odwrotnie do schematu montażowego nie porównałem dwóch, przez to, na to nie wpadłem, dziękuje za pomoc 🙂

Warto pamiętać, że oznaczenia na schematach ideowych nie muszą odzwierciedlać stanu faktycznego. Wyprowadzenia mogą być ułożone na schemacie zupełnie inaczej niż znajdują się fizycznie w obudowie - robi się tak, aby schematy były czytelniejsze (unikamy plątaniny połączeń). W razie wątpliwości zawsze warto sprawdzić opis wyprowadzeń w nocie katalogowej. 

Dzień dobry,

Czy na rysunku Przykład wykorzystania przekaźnika w praktyce dioda D1 nie powinna mieć katody podłączonej do wyjścia LM7805 zamiast być za stykiem włącznika? czy nie zmniejszy to zakłóceń występujących w układzie? chodzi oczywiście o układy nieco bardziej rozbudowane i z "większymi cewkami" gdzie zakłócenia mogą być problemem. 

1183608892_d1zakcenia.thumb.png.8247ac94d30c45c3de4bec0aa35f8d16.png d1 zakłucenia.png

@thor87 zadaniem diody jest niwelowanie zakłóceń generowanych przez cewkę wbudowaną w przekaźnik, więc dioda powinna być podłączona jak najbliżej przekaźnika. Co więcej, cewka generuje szkodliwy impuls wysokiego napięcia w momencie odłączenia zasilania, a w Twoim przypadku razem z odłączeniem zasilania cewki odłączasz też od niej zabezpieczenie (diodę). Poprawna jest wersja, którą pokazaliśmy w artykule 😉