Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa


Komentator

Pomocna odpowiedź

12 godzin temu, Bsatola napisał:

Edit: zauważyłem, że po postawieniu pomiędzy diodą IR, a odbiornikiem TSOP ścianki z papieru problem znika i wszystko działa znakomicie. Ale wciąż zastanawia mnie czemu dioda zapala się i gaśnie po włączeniu układu. Czy po włączeniu dioda wysyła przez chwilę mocniejsze światło, które odbiera czujnik? Czy dzieje się to z innego powodu?

@Bsatola możliwe, że tak się dzieje 🙂 Do tego podczas startu układu mogą być widoczne chwilowe zakłócenia, odbicia światła itd. W tym przypadku papierowa przegroda będzie najlepszym rozwiązaniem, bo i tak jest potrzebna do tego, aby układ działał później poprawnie 🙂

7 godzin temu, Kalafiorek napisał:

chyba coś złe zrobiłem. dioda led uruchamia się gdy skieruję na nią aparat telefonu. Dość ciekawe, prawda?

@Kalafiorek co to za aparat? Jeśli jest to jakiś nowszy telefon to może masz z tyłu jakiś czujnik laserowy lub IR? Nie ma raczej możliwości, aby zwykły aparat (samym obiektywem aktywował układ). Chyba, że chodzi Ci o fakt, że przez aparat cyfrowy widzisz, że dioda IR świeci na fioletowo - to jest zupełnie normalne 🙂 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Witam, mam pytanie:

Jaki jest najmniejszy rezystor, który mogę podłączyć do diody IR w wykrywaczu ruchu, bez obaw, że dioda się uszkodzi/spali?

Układ 555 podaje przebieg prostokątny na diodę IR, przez co, kiedy mierzę miernikiem, nie jest on w stanie nadążyć za mierzeniem i chyba podaje "uśrednione napięcie" na diodzie. Np. kiedy podłączyłem zamiast diody IR diodę żółtą, to zamiast ok. 2.1V przy normalnym zasilaniu, miernik podaje 0.96V. Dioda IR przy normalnym zasilaniu bierze ok. 1.2V . 

Mój koszyk na baterie daje 6.35V, ponieważ baterie są jeszcze dość "świeże".

A więc jak podłączam rezystor 220R do diody IR, prąd płynący przez diodę to ok.23.4mA. Za to podłączone poprzez układ 555 i "uśrednione" przez miernik to zaledwie 5.6mA.

No i teraz pytanie: czy powinienem słuchać się natężenia w normalnych warunkach, czy tego uśrednionego przez miernik? Czy dioda mogłaby się uszkodzić, gdybym podłączył ją z rezystorem 100R i przez te ułamki sekund, przebiegiem prostokątnym, płynęłoby przez nią ok. 50mA?

Link do komentarza
Share on other sites

Hej! 😄

Oba projekty działają w najlepsze (czyli budować układy ze schematów samodzielnie już umiem - Jupi!!!), to postanowiłam zagłębić się w temat😜

Przy projekcie z czujnikiem piszecie, że "Rezystor R1 ogranicza prąd diody nadawczej IR do około 13mA". Chciałam to sprawdzić. Ku mojemu zdziwieniu, prąd ten jest zdecydowanie dużo większy, bo wyniósł aż 87.3mA. Bardzo coś mi tu nie pasuje, bo dioda IR przy takim prądzie to dawno by się na mnie obraziła.

 Co robię źle? 😅 Schemat, podzespoły 1:1 z lekcji (rezystor 1.66kOhm złożony z szeregowego połączenia 1kOhm+2*330Ohm), fotorelację z realizacji i pomiaru załączam poniżej.

20200317_140952.thumb.jpg.f6bcfd1f9c4fa27af1d0383f8e344f44.jpg20200317_140932.thumb.jpg.cbea1bf8d34b2f8298309abfbbde3626.jpg

Napięcie 3. Pin NE555 - masa = 4.73V

Napięcie baterii (podłączonej) = 5.83V (w spoczynku 6.03V)

Czyli w gałęzi 3. Pin NE555 - węzeł wynosi ok. 1V

Z prawa Ohma (I=U/R), to w tej gałęzi powinien płynąć prąd ok. 3mA.

Edytowano przez Gieneq
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

@Rozmarynka na moje oko to mierząc prąd omijasz rezystor. Na pierwszym zdjęciu wygląda jakby jego nóżki były wpięte w tę samą linię na płytce stykowej. Przytykając sondy miernika przytykasz je w ten sposób do pinu 3 ale rezystor nie bierze w tym udziału. Chyba że źle widzę 😞 

Link do komentarza
Share on other sites

 Jeśli nie widzisz czy się świeci "gołym okiem " to dobrze ,bo podczerwień jest niewidoczna dla ludzi .Nakieruj aparat na diode , powinieneś zobaczyć jasno fioletowe światło. Jeśli nie widać to znaczy że się nie świeci.

Link do komentarza
Share on other sites

@Belferek chyba trochę przesadzasz 🙂 Światło emitowane z pilotów RTV raczej nikomu nic nie zrobi. Idąc tym tropem można powiedzieć, że każde światło jest niebezpieczne, bo przy silnym źródle światła widzialnego też stracisz wzrok.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja nie mówię o pilocie TV lecz ogólnie o źródłach podczerwieni. Ty piszesz o pilocie TV, a ja np. o nieznanym DIY z nadajnikiem niewiadomej mocy, czy też o światłowodzie w którym też podczerwień jest nośnikiem danych itd. Uważam więc iż lepiej przyjąć zasadę, że nigdy nie kierujemy podczerwieni w kierunku oczu.

Link do komentarza
Share on other sites

@Belferek rozumiem, że chcesz się pochwalić wiedzą i dobrze, że masz świadomość takich problemów, ale zachęcam jednak do tego, aby spoglądać na szerszy kontekst. W tym kursie korzystaliśmy z małych diod, które nie zrobią nikomu krzywdy i testowaliśmy działanie pilota RTV, więc takie "strasznie" jest lekka przesadą - szczególnie, że nie wspomniałeś od razu co masz na myśli. Są również dostępne lasery pracujące w podczerwieni, ale to nie znaczy, że od razu cała podczerwień jest zła i szkodliwa 😉

Link do komentarza
Share on other sites

17 godzin temu, Zuraw napisał:

Otóż przez diodę prostowniczą ma napięci, a rezystor 10k który jest obok niej nie ma napięcia 

@Zuraw niestety nie rozumiem chyba pytania - pokaż zdjęcie swojego układu i zaznacz, gdzie występuje problem to sprawdzimy temat 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

@Zuraw a jak zmierzysz napięcie na rezystorze 10k to co tam jest?

Dnia 25.04.2020 o 15:25, Zuraw napisał:

Otóż przez diodę prostowniczą ma napięci, a rezystor 10k który jest obok niej nie ma napięcia 

Mógłbym Cię prosić o przepisanie tego, niestety nie rozumiem. 😞 

Z takich częstych problemów, mogę doradzić żebyś przepiął kabelki i sprawdził czy wszystko styka.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.