Skocz do zawartości

Kurs elektroniki II - #9 - czujnik przeszkód, sterownik serwa


Komentator

Pomocna odpowiedź

@Treker Winowajcą problemu okazało się serwo. Sprawdziłem je przy pomocy arduino i w ogóle nie reagowało, serwo jest w zasadzie nowe i wcześniej go nie używałem, więc może to wina jakiś zimnych lutów w środku czy coś w tym stylu? Może jeszcze uda mi się je naprawić. 🤔

W każdym bądź razie do układu z kursu podłączyłem serwo 360 i wszystko teraz działa, no tylko teraz działanie tego układu jest trochę inne. Serwo kręci się cały czas, a potencjometr reguluje jego prędkość i od pewnej wartości oporu (tak mniej więcej w połowie przekręcenia) zmienia kierunek obrotów. Taka ciekawostka. 😄

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W takim razie pozostaje reklamacja, bo chyba niestety faktycznie trafiłeś na uszkodzony element 😞 Napisz proszę na adres reklamacje@botland.com.pl, na pewno szybko uda się wymienić element na nowy. Przepraszam za problem, mam nadzieję, że dalej obejdzie się już bez takich niespodzianek!

12 godzin temu, Mike84 napisał:

W każdym bądź razie do układu z kursu podłączyłem serwo 360 i wszystko teraz działa, no tylko teraz działanie tego układu jest trochę inne. Serwo kręci się cały czas, a potencjometr reguluje jego prędkość i od pewnej wartości oporu (tak mniej więcej w połowie przekręcenia) zmienia kierunek obrotów. Taka ciekawostka. 😄

Bardzo dobry pomysł, taki układ też może być przydatny 😉

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czujnik przeszkód praktycznie nie do zbudowania na podstawie dołączonych zdjęć dla osoby początkującej. Zdjęcia znów nie pokazują dokładnych miejsc połączenia. Brak spisu zastosowanych elementów.
Starałem się złożyć, ale nie działa.
Po włączeniu odbiornik IR nie reaguje na ruch (natomiast reaguje na sygnał z pilota TV i działa także dioda IR, bo widać w aparacie telefonu lekkie świecenie).

20191119_152545.jpg

Edytowano przez Ros0mak
Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, Ros0mak napisał:

Czujnik przeszkód praktycznie nie do zbudowania na podstawie dołączonych zdjęć dla osoby początkującej.

Zapewniam, że naprawdę tysiące osób poradziły sobie z wykonaniem tych zadań, więc jest to możliwe 🙂 Układów nie odtwarza się ze zdjęć - to tylko podgląd. Przy każdym ćwiczeniu podany jest schemat i to właśnie to jest główną instrukcją budowy danego układu. W tym ćwiczeniu i tak dodaliśmy wiele zdjęć, które powinny ułatwić budowę opisywanych układów. Musisz się przyzwyczaić do korzystania ze schematów. Rozumiem, że jest to dla Ciebie trudne, ale weź pod uwagę, że nasze zdjęcia to i tak coś "niestandardowego". W książkach lub innych poradnikach znajdziesz najczęściej tylko schemat i trzeba radzić sobie samodzielnie. Jeśli masz problemy z odtworzeniem takich układów to polecam zerknąć raz jeszcze np. do tego artykułu: Czytaj schematy, jak doświadczony elektronik. Spróbuj przeczytać go ponownie i na spokojnie przeanalizuj swój układ 🙂 Z tego zdjęcia, które wrzuciłeś niestety nie jestem w stanie odczytać teraz wszystkich połączeń.

13 godzin temu, Ros0mak napisał:

Po włączeniu odbiornik IR nie reaguje na ruch (natomiast reaguje na sygnał z pilota TV i działa także dioda IR, bo widać w aparacie telefonu lekkie świecenie).

Jeśli układ reaguje tylko na pilota od TV, a nie na diodę z zestawu tzn., że najpewniej błędnie złożona została część z NE555 (generowany jest zły sygnał sterujący diodą). Sprawdź ten fragment schematu, porównaj wartości elementów i zobaczy czy uda Ci się znaleźć jakiś błąd samodzielnie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Treker kombinowałem z tym układem i niestety nie udało mi się rozwiązać problemu. Zamówiłem zestaw Arduino i tam też jest serwo. Jak paczka dojdzie to sprawdzę czy ten nowy mechanizm działa i dam znać.

Życzę Ci Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

Link do komentarza
Share on other sites

@Davis ok to dobrze, ale w takim razie zareklamuj to uszkodzone 🙂 Napisz proszę na adres reklamacje@botland.com.pl, na pewno szybko uda się wymienić element na nowy. Przepraszam za problem, mam nadzieję, że dalej obejdzie się już bez takich niespodzianek!

Link do komentarza
Share on other sites

Dlaczego po włączeniu czujnika przeszkód dioda sygnalizująca przeszkodę na chwilę się zapala i gaśnie?
Edit: zauważyłem, że po postawieniu pomiędzy diodą IR, a odbiornikiem TSOP ścianki z papieru problem znika i wszystko działa znakomicie. Ale wciąż zastanawia mnie czemu dioda zapala się i gaśnie po włączeniu układu. Czy po włączeniu dioda wysyła przez chwilę mocniejsze światło, które odbiera czujnik? Czy dzieje się to z innego powodu?

Edytowano przez Bsatola
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.