KursyPoradnikiInspirujące DIYForum

6 nowości w kursie elektroniki: YouTube, książka, zestawy…

6 nowości w kursie elektroniki: YouTube, książka, zestawy…

Stale pracujemy nad tym, aby nasz kurs podstaw elektroniki był coraz lepszy. Wprowadzamy różne aktualizacje i nowości, które sprawiają, że nauka elektroniki jest jeszcze ciekawsza.

Niedawno ruszyliśmy z serią poradników wideo na YouTube i dodaliśmy do artykułów oznaczenia rezystorów. Sprawdźcie, co jeszcze się zmieniło!

Większość aktualizacji i zmian w kursach wprowadzamy „po cichu”, aby nie zasypywać Was zbędnymi ogłoszeniami. Pora, aby zbiorczo podsumować nowości dotyczące kursu elektroniki. 

Informacyjnie, dla nowych osób: wpis ten dotyczy naszego kursu podstaw elektroniki (poziom 1), który jest dostępny za darmo na naszym blogu. Wykonując ćwiczenia opisane w kolejnych artykułach, można poznać elektronikę od podstaw, aż do praktycznych projektów.

Wróćmy jednak do nowości – co przygotowaliśmy?

  1. Paskowe oznaczenie rezystorów
  2. Seria poradników na YouTube
  3. Kurs w formie książki
  4. Kurs w formie e-booka
  5. Nowa wersja zestawów
  6. Poprawki językowe w kursie

Szczegóły poniżej!

1. Paskowe oznaczenie rezystorów

Zaczynamy od użytecznego drobiazgu. Każdy elektronik powinien umieć odczytać kod paskowy z rezystora. Jednak wiemy, że dla osób początkujących może to być mało intuicyjne szczególnie gdy szukamy na biurku rezystora o konkretnym oporze. W związku z tym przygotowaliśmy małą ściągę!

Jeśli w ćwiczeniu używany jest np. rezystor o oporze 1 kΩ, to jego nazwa jest podwójnie podkreślona (linią ciągłą i przerywaną). Po kliknięciu w taki odnośnik natychmiast pojawi się małe okienko z kodem paskowym dla danego rezystora. Aby nie przedobrzyć, ograniczyliśmy liczbę takich ściąg do minimum – są one dostępne tylko tam, gdzie są realnie potrzebne. Podczas kolejnej rundy aktualizacji pojawi się tam jeszcze „tradycyjny” kalkulator kodów paskowych.

2. Seria poradników na YouTube

Skupiamy się na tym, co (chyba) robimy dobrze, czyli na przekazywaniu wiedzy w formie różnorodnych artykułów publikowanych na blogu. Jest jednak grupa osób, które preferują materiały w formie wideo. W związku z tym ruszyliśmy z serią filmów na YouTube, które streszczają kurs elektroniki „w pigułce”. Pierwszy film widoczny jest poniżej, a całą serię można znaleźć na tej playliście.

Podkreślam, że naszym celem nie było tworzenie kursu wideo. To tylko skrót w formie filmu, który może posłużyć jako szybka powtórka informacji przeczytanych na blogu. Mam też nadzieję, że takie krótkie, konkretne filmiki przekonają jeszcze więcej osób do kursu na blogu.

Jeśli jeszcze nie subskrybujecie kanału Forbota, koniecznie kliknijcie tutaj i dołączcie do grona naszych odbiorców na YouTube. Dzięki temu nie ominą Was kolejne filmy, a oprócz tego nasz kanał urośnie i algorytmy YouTube sprawią, że kurs dotrze do jeszcze większego grona widzów.

3. Kurs w formie książki

Skupiamy się na publikacji materiałów w formie kursów online, ale pamiętamy też o osobach, które nie chcą, nie lubią lub nie mogą uczyć się z ekranu. W związku z tym kilka miesięcy temu samodzielnie wydaliśmy kurs w formie książki.

Książka składa się z ponad 130 stron, które zostały wydrukowane w kolorze na grubszym papierze. Dodatkowo całość została oprawiona metalową spiralą, dzięki czemu nauka z takiej książki jest dużo wygodniejsza – nie trzeba walczyć z twardym grzbietem okładki i odginającymi się stronami. Książka jest obecnie dostępna do kupienia w Botlandzie (jako osobny produkt lub taniej w zestawie).

4. Kurs w formie e-booka

Po kilku miesiącach od premiery książki uruchomiliśmy dodatkowo sprzedaż e-booka. W związku z tym możecie teraz zamówić cały kurs w formie jednego, długiego PDF-a. Całość przygotowana jest do wygodnego czytania na komputerze, tablecie i telefonie. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydrukować cały e-book lub wybrane strony. Zaznaczam, że to nie jest automatyczny przedruk bloga do PDF-a – sporo się przy tym napracowaliśmy, ale było warto! 

Jeśli znacie Forbota, to wiecie, że lubimy dzielić się wiedzą, dlatego kurs publikujemy na blogu za darmo – tutaj nic się nie zmienia. E-book jest jednak płatny, bo nie jest on niezbędny do nauki. Jeżeli ktoś nie może pozwolić sobie na zakup, to nie ma problemu – nadal można korzystać z kursu na blogu.

Kiedy i po co kupić e-book?

Po pierwsze, warto kupić e-book, gdy chcesz się z niego uczyć. To jego podstawowe zadanie. Czasami pojawiają się jednak pytania, czy można jakoś dodatkowo wesprzeć naszą działalność (oprócz kupowania zestawów) – od teraz można, właśnie poprzez zakup e-booka.

Zamów e-booka »

5. Nowa wersja zestawów

Dopracowujemy treść kursu, ale staramy się też ułatwić początkującym samodzielne wykonywanie ćwiczeń w praktyce. W związku z tym kilka tygodni temu do sprzedaży trafiły nowe wersje zestawów do kursu podstaw elektroniki (poziom 1). Od razu uspokajam posiadaczy starych zestawów – Wasze „kuferki” są nadal aktualne i możecie za ich pomocą wykonać wszystkie ćwiczenia.

Nowa wersja zestawu do kursu podstaw elektroniki

Nowa wersja zestawu do kursu podstaw elektroniki

Zmiany dotyczą liczby niektórych elementów (np. dodaliśmy więcej tranzystorów), ale co najważniejsze, przygotowaliśmy kolorowe etykiety na woreczki z elementami. Od teraz na naklejce znaleźć można: polską i angielską nazwę elementu, symbol, oznaczenie wyprowadzeń oraz informacje dotyczące wartości (np. opis kodu paskowego na rezystorach czy rozszyfrowanie oznaczenia kondensatorów).

6. Poprawki językowe w kursie

Znamy się na elektronice, ale mistrzami języka polskiego nie jesteśmy. Z tego powodu w kursie było trochę literówek i sporo błędów interpunkcyjnych. Podczas pracy nad książką wszystkie teksty przeszły profesjonalną korektę językową, teraz więc powinno być już znacznie lepiej!


Czy wpis był pomocny? Oceń go:

Średnia ocena 4.8 / 5. Głosów łącznie: 32

Nikt jeszcze nie głosował, bądź pierwszy!

Artykuł nie był pomocny? Jak możemy go poprawić? Wpisz swoje sugestie poniżej. Jeśli masz pytanie to zadaj je w komentarzu - ten formularz jest anonimowy, nie będziemy mogli Ci odpowiedzieć!

Opisane powyżej aktualizacje odbywały się w różnych terminach na przestrzeni ostatnich miesięcy. Część z tych zmian mogła być już Wam znana. Są jednak osoby, które nie śledzą dokładnie naszej działalności, dlatego konieczne było zebranie wszystkich informacji w jednym miejscu. Dajcie znać w komentarzach, jak podobają Wam się takie zmiany!

Damian (Treker) Szymański

Przy okazji przypominam również o analogicznym wpisie na temat kursu micro:bita:

Aktualizacja kursu: zadania domowe, książka i e-book
Aktualizacja kursu: zadania domowe, książka i e-book

Lubicie samodzielnie główkować nad ciekawymi zadaniami programistycznymi? Jeśli tak, to mamy dla Was dobrą wiadomość - sprawdźcie nową,... Czytaj dalej »

elektronika, forbot, kurs

Trwa ładowanie komentarzy...